«Չեմ լսել մի լուրջ հիմնավորում, որը հիմք է արտաքին հետախուզական ծառայության ստեղծման անհրաժեշտության»
ԱԱԾ նախկին պետ Միքայել Համբարձումյանն այն կարծիքն է, որ արտաքին հետախուզական ծառայության ստեղծման անհրաժեշտություն չկա։ Լրագրողների հետ զրույցում նա նշեց, որ չի կարող ասել, թե լրացուցիչ ինչ կարող է տալ այդ ծառայությունը։
Մ.Համբարձումյանն ասաց, որ ԱԱԾ ներսում կա հատուկ ստորաբաժանում, դեպարտամենտ, որը զբաղվում է արտաքին հետախուզությամբ։ Ըստ նրա՝ դեպարտամենտի հետ կապված որոշակ փոփոխություններ անելու դեպքում՝ կադրային համալրվածություն, ֆինանսական ներդրումներ, բարեփոխումներ, կունենան դրական արդյունք։
«Դեռևս չեմ լսել մի լուրջ հիմնավորում, որը համոզիչ կլիներ և հիմք կտար գալ այն համոզմունքին, որ, իսկապես, նման անհրաժեշտություն կա։ Ի վերջո, ես մտածում եմ, որ առանձին հետախուզական ծառայություն ունենալը լրացուցիչ ֆինանսական բեռ է պետության համար, որի անհրաժեշտությունը դժվարանում եմ տեսնել»,- ասաց ԱԱԾ նախկին պետը։
Հիշեցնենք, որ օրեր առաջ ԱԺ-ում Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել էր 2023 թվականին արտաքին հետախուզական ծառայության ստեղծման մասին։
Ինչ վերաբերում է պետական դավաճանության դեպքերի բացահայտմանը, Մ.Համբարձումյանը նշեց, որ շատ կարևոր գործ են անում գործընկերները՝ բացահայտելով նման դեպքերը։
«Ես անձամբ մի քիչ այլ տեսանկյունից եմ նայում, որ այդպիսի դեպքերը չպետք է հանրայնացվեն, քանի որ դրա հետևանքով վարկաբեկվում է մեր բանակը, մեր զինված ուժերը, բայց որ պետք է բացահայտվեն ու դրա մեղավորները պատժվեն, միանշանակ է»,- ասաց Համբարձումյանը։
Հարցին՝ արդյո՞ք այդ դավաճանական դեպքերն ազդել են պատերազմի ընթացքի վրա, ԱԱԾ նախկին պետը պատասխանեց. «Չեմ կարող ասել՝ գլոբալ իմաստով ազդել է, թե ոչ, բայց որ տեղային ազդեցություն ունեցել է և կարող էին ունենալ, փաստ է»։

Микаел Амбарцумян: Я не слышал ни одного серьезного обоснования касательно создания Службы внешней разведки
18:04 12/11/2022
Бывший и. о. директора СНБ Микаел Амбарцумян придерживается мнения, что в создании Службы внешней разведки нет необходимости. В беседе с журналистами он отметил, что не может сказать, что дополнительного может дать эта служба.
М.Амбарцумян указал, что в Службе национальной безопасности есть специальное подразделение, департамент, который занимается внешней разведкой. По его словам, в случае внесения определенных изменений, связанных с департаментом, таких как кадровое пополнение, финансовые вложения, реформы, можно добиться положительного результата.
«Я еще не слышал ни одного серьезного обоснования, которое было бы убедительным и давало основание полагать, что такая необходимость действительно существует. В конце концов, я считаю, что наличие отдельной разведывательной службы – это дополнительное финансовое бремя для государства, необходимость в которой трудно увидеть», – сказал экс-глава СНБ.
Напомним, что несколько дней назад в Национальном Собрании Никол Пашинян заявил о создании в 2023 году службы внешней разведки.
При этом он указал: случаи государственной измены не должны предаваться огласке, тем самым дискредитируются наша армия, ВС, но то, что они должны выявляться, а виновные наказываться – это однозначно.
На вопрос, повлияли ли эти случаи предательства на ход войны, бывший глава СНБ ответил: «Я не могу сказать, имело ли это глобальное влияние, но то, что они имели и могли иметь локальное влияние, – это факт».