Ադրբեջանի սադրանքները զուտ կարգապահական կամ ինքնագործունեությունից բխող գործողություններ չեն. Աբրահամյան
ՀՀ Ազգային ժողովի «Պատիվ ունեմ» խմբակցության քարտուղար Տիգրան Աբրահամյանը գրում է.
«Արցախի Հանրապետության Ասկերանի շրջանում, 1 շաբաթվա ընթացքում 2 միջադեպ է գրանցվել՝ նույն ուղղությամբ, նույն հայտվածում:
2 դեպքում էլ կրակ է արձակվել գյուղատնտեսական աշխատանքներ իրականացնող տեխնիկայի ուղղությամբ, վնաս պատճառվել: Դեպքերից մեկով մարմնական վնասվածք է ստացել նաև քաղաքացիական անձ:
Վերջին շրջանում Ասկերանի շրջանի մի քանի բնակավայրերի ուղղությամբ, ադրբեջանական կողմը տարբեր բնույթի սադրանքների է գնացել, որոնք ուղեկցվում են սպառնալիքով:
Այդ սադրանքները հստակ ունեն համակարգված բնույթ, համենայդեպս, այս 2 և դրանից բացի գրանցված միջադեպերի վերլուծությունը ցույց է տալիս, որ դրանք զուտ կարգապահական կամ ինքնագործունեությունից բխող գործողություններ չեն եղել:
Կա հստակ ձեռագիր, կա պլանավորում և ադրբեջանցիներն այդ գծի մեջ են գործում: Ճիշտ է՝ բոլոր միջադեպերի ժամանակ ռուս խաղաղապահների միջամտություն եղել է, իրադրությունը կայունացվել է, սակայն ադրբեջանցիների պահվածքը, խոսքը ցույց է տալիս, որ նրանց ակտիվության նվազումը շատ հարաբերական է:
Մի կողմից պետք է հասկանալ, որ հետպատերազմյա ժամանակահատվածի պայմանավորվածություններն ու ռազմաքաղաքական դասավորությունը հանգեցրել է նրան, որ նմանատիպ միջադեպեր անընդհատ լինելու են և արցախցիները ստիպված են անընդհատ այդպիսի ռեժիմում ապրել ու աշխատել, մյուս կողմից՝ հեշտ է կողքից այդ իրավիճակում ապրողներին անընդհատ հիշեցնել, որ իրավիճակն այսպես է դասավորվել, պետք է դիմանալ կամ հարմարվել:
Ամեն դեպքում, մի շարք ուղղություններով, լրացուցիչ անվտանգային միջոցառումների անհրաժեշտություն կա, առանց որի դժվար է լինելու զսպել ադրբեջանական լկտիություններն ու ագրեսիան»։

Armenian MP Tigran Abrahamyan of the opposition Pativ Unem faction has reacted to the latest shooting by Azerbaijani soldiers at farmers carrying out agricultural work near the village of Khramort in the Askeran region of Artsakh (Nagorno-Karabakh).
One farmer was injured by fragments of the windshields of a tractor which came under Azerbaijani gunfire on Saturday. The other Artsakh farmer escaped unharmed from the attack.
Azerbaijan’s armed forces opened fire at a farmer’s tractor in the same area earlier last week, Abrahamyan recalled.
“Azerbaijan has been resorting to various provocations against several settlements of the Askeran region recently, coupled with threats,” he wrote on Facebook on Monday.
“The provocations are well-coordinated: at least the analysis of the latest and the previous incidents confirms that these acts are not just the result of misconduct or amateurism,” the deputy said, stressing the Azerbaijani attacks are part of a clear-cut plan.
He claimed although Russian peacekeepers helped stabilize the situation in all cases, the conduct and the rhetoric of the Azerbaijanis indicate that the decrease in their activity is relative.
“On the one hand, it is necessary to understand that the post-war arrangements and the military-political developments have led to a point where such incidents will be recurrent, and the Artsakh people have to live with it all the time. On the other hand, it is easy to remind those constantly living in such a situation that they have to put up with it.
“Anyway, additional security measures should be in place in a number of areas, otherwise it will be difficult to contain Azerbaijan’s unbridled conduct and aggression,” Abrahamyan stated.