«Սիլվայի գործ». «Սիլվա» բառը անգլերենից հայերեն թարգմանվելուց հետո վերածվել է թվերի
Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության դատարանը՝ դատավոր Աննա Դանիբեկյանի նախագահությամբ, այսօր շարունակեց «Սիլվայի գործով» ապացույցների հետազոտումը։
Ռոբերտ Քոչարյանի փաստաբանական խմբից հայտնում են, որ մեղադրող դատախազ Պետրոս Պետրոսյանի հրապարակած ապացույցների մեջ եղած ոչ հայերեն, լատինատառ կամ անգլերեն բառեր, որոնց թարգմանությունը հարցեր առաջացրեց պաշտպանական կողմի մոտ։ «Սիլվա» բառը անգլերենից հայերեն թարգմանվելուց հետո վերածվել է թվերի։
Այնուհետև թարգմանության հետ կապված խնդիր նկատեց և մեղադրող դատախազ Գևորգ Բաղդասարյանը․ թարգմանված փաստաթղթի մեջ նշված չէին գործով անցնող Սիլվա Համբարձումյանի անձնագրային տվյալները։
«Սա խոտան է և մեր պատկերացրած թարգմանության նման չէ։ Թարգմանության արդյունքում խեղաթյուրվում է ապացույցի բովանդակությունը», - ասաց դատախազը։
ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի պաշտպան Հովհաննես Խուդոյանը նկատեց, որ այդ թարգմանիչը պատշաճ քրեադատավարական ընթացակարգով չի ներգրավվել, և կողմերը հնարավորություն չեն ունեցել ստուգել իր թեկնածությունը։
Երկու կողմի համար էլ ներկայացված թարգմանությունը համարվեց անընդունելի և ոչ պատշաճ։ Դատավարության մասնակիցները խնդրեցին դատավորին դատարան հրավիրել թարգմանչին։
Դատավորը ընդմիջում հայտարարեց, որի ընթացքում, սակայն, պարզվեց, որ թարգմանիչը չի կարող ներկայանալ, իսկ թարգմանչական կազմակերպության ղեկավարին հայտնի չեն պատճառները։
Թարգմանչի՝ դատական նիստին ներկայությունն ապահովելու նպատակով այսօրվա նիստը հետաձգվեց մինչև նոյեմբերի 22-ը։

«Дело Сильвы»: Имя «Сильва» при переводе с английского на армянский язык превратилось в цифры
Суд общей юрисдикции Еревана под председательством судьи Анны Данибекян сегодня продолжил изучение доказательств «по делу Сильвы».
Как сообщают из адвокатской группы второго президента РА Роберта Кочаряна, представляющий обвинение прокурор Петрос Петросян зачитал выдержки из дела, касающиеся денежных переводов со счетов Амбарцумян. Нашедшие место в тексте переводы неармянских слов вызвали вопросы у стороны защиты. Так, имя «Сильва» при переводе с английского на армянский язык и вовсе превратилось в цифры.
Затем проблему с переводом отметил и прокурор Геворг Багдасарян.
«Это обман, и он не похож на тот перевод, который мы себе представляли. В результате перевода искажается содержание доказательств", - сказал прокурор.
«Это брак и не походит на представляемый нами перевод. При переводе искажается содержание доказательства», – сказал он.
Адвокат второго президента РА Роберта Кочаряна – Ованнес Худоян – отметил, что переводчик не был привлечен по надлежащей уголовно-процессуальной процедуре, у сторон не было возможности проверить его кандидатуру.
Представленный перевод обеими сторонами был признан неприемлемым и ненадлежащим. Участники процесса попросили судью пригласить в суд переводчика.
В итоге судья Данибекян объявила перерыв, второй с начала заседания, чтобы понять, возможно ли сегодня решить вопрос с переводчиком. Выяснилось, что переводчик не может явиться, а руководителю переводческой организации причины неизвестны.
В целях обеспечения присутствия переводчика на судебном заседании сегодняшнее заседание перенесено на 22 ноября.