ՄԱԿ-ը չի կարողացել հաղթահարել աշխարհում տիրող քաոսը. Հնդկաստանի վարչապետ
Բազմակողմ ինստիտուտներն, այդ թվում՝ ՄԱԿ-ը, չեն կարողացել հաղթահարել մոլորակի քաոսը և լուծել գլոբալ մատակարարման շղթաների խզման հետևանքով առաջացած խնդիրները։ Այս մասին երեքշաբթի օրը G20 գագաթնաժողովի պարենային և էներգետիկ անվտանգության հարցերով աշխատանքային հանդիպման ժամանակ հայտարարել է Հնդկաստանի վարչապետ Նարենդրա Մոդին, փոխանցում է ՏԱՍՍ-ը։
«Կլիմայի փոփոխությունը, կորոնավիրուսային համաճարակը, Ուկրաինայում տեղի ունեցող իրադարձությունները և գլոբալ խնդիրները հանգեցրել են քաոսի աշխարհում։ Համաշխարհային մատակարարման շղթաները ավերակների մեջ են։ Ամբողջ աշխարհում առաջին անհրաժեշտության ապրանքների հասանելիության ճգնաժամ է նկատվում»,- ասել է նա։
Նրա խոսքով՝ յուրաքանչյուր երկրի աղքատ քաղաքացիների առջև ծառացած խնդիրն էլ ավելի լուրջ է ։ «Նրանց առօրյա կյանքը դարձել է գոյատևման պայքար։ Նրանք հարվածին դիմակայելու ֆինանսական հնարավորություններ չունեն։ Մենք պետք է առանց վարանելու ընդունենք, որ բազմակողմ ինստիտուտները, ինչպիսին ՄԱԿ-ն է, ձախողվել են այդ հարցերի լուծման հարցում»,- ընդգծել է Մոդին։
Ըստ նրա՝ այդ կառույցներում, այդ թվում՝ ՄԱԿ-ում, համապատասխան բարեփոխումներ չեն իրականացվել։ «Այսօր աշխարհը մեծ հույսեր է կապում G20-ի հետ, մեր խմբի արդիականությունն ավելի էական է դարձել»,- ասել է Հնդկաստանի վարչապետը։

Нарендра Моди: ООН не смогла справиться с хаосом в мире
Многосторонние институты, в том числе ООН, оказались не в состоянии справиться с хаосом на планете и решить проблемы, вызванные нарушением глобальных цепочек поставок. Как передает ТАСС, об этом заявил во вторник на рабочем заседании по продовольственной и энергетической безопасности саммита Группы двадцати премьер-министр Индии Нарендра Моди.
"Изменение климата, пандемия коронавируса, события на Украине и глобальные проблемы привели к хаосу в мире. Глобальные цепочки поставок лежат в руинах. Во всем мире наблюдается кризис с доступом к предметам первой необходимости", - сказал он.
"Проблема, стоящая перед бедными гражданами каждой страны, еще более серьезна. Их повседневная жизнь стала борьбой за выживание. У них нет финансовых возможностей справиться с ударом. Мы должны без колебаний признать, что многосторонние институты, такие как ООН, потерпели неудачу в решении этих вопросов", - подчеркнул Моди.
По словам Моди, в многосторонних организациях, в том числе в ООН, не были проведены соответствующие реформы. "Сегодня мир возлагает большие надежды на G20, актуальность нашей группы стала более значимой", - указал индийский премьер.