ՊՈԱԿ-ների միաձուլումն անորոշության մեջ է գցել «Բարեկամություն» պետական համույթի արտիստներին
Կառավարության որոշմամբ «Հայաստանի պարի պետական անսամբլ», «Հայաստանի պարարվեստի «Բարեկամություն» պետական համույթ» և «Թ. Ալթունյանի անվան երգի-պարի պետական համույթ» ՊՈԱԿ-ները միաձուլման ձևով վերակազմակերպվում են՝ ստեղծելով «Ժողովրդական երաժշտության և պարի ազգային կենտրոն» պետական ոչ առևտրային կազմակերպություն: Ըստ որոշման, կազմակերպության գործունեության հիմնական առարկան ժողովրդական երաժշտության և պարարվեստի ոլորտներում միասնական մշակութային գործունեության իրականացումն է.
«Միաձուլումը կնպաստի հայկական ժողովրդական ժանրում միասնական քաղաքականության արդյունավետ կիրարկմանը: Կազմակերպություններում առկա կլինի ադմինիստրատիվ և տեխնիկական սպասարկում իրականացնող աշխատակազմ, որը կապահովի ՊՈԱԿ-ի ենթակայությամբ գործող 6 ստեղծագործական կազմակերպությունների  համերգային գործունեությունը, կկարգավորի դրանց տոմսային տնտեսությունը, կզբաղվի  կազմակերպությունների գովազդատեղեկատվական գործունեությամբ:
Նորաստեղծ ՊՈԱԿ-ի կազմ կընդգրկվեն նաև ժողովրդական ժանրում մշակութային գործունեություն ծավալող ևս 3 ստեղծագործական խումբ, որոնք այժմ գործում են «Հայաստանի պետական ֆիլհարմոնիա» պետական ոչ առևտրային կազմակերպության ներքո՝ «Հայաստանի ազգային նվագարանների նվագախումբ»-ը, «Հայաստանի գուսանական և ժողովրդական երգի պետական համույթ»-ը և «Մարո Մուրադյանի անվան «Ակունք» ազգագրական համույթ»-ը»:
Որոշման համաձայն, մինչև տարեվերջ պետք է ավարտված լինի միաձուլվող կազմակերպությունների գույքագրման աշխատանքների իրականացումը, գույքի հանձնման-ընդունման աշխատանքների կատարումը, ինչպես նաև «Ժողովրդական երաժշտության և պարի ազգային կենտրոն» ՊՈԱԿ-ի կանոնադրությունը։
«Հայաստանի պարարվեստի «Բարեկամություն» պետական համույթ»-ի տնօրեն Արթուր Դանիելյանը Panorama.am-ի հետ զրույցում ասաց, որ չնայած հիմա ընթանում է հանձնման-ընդունման, գույքագրման գործընթացը, սակայն կան չպարզաբանված հարցեր, մարդիկ անորոշության մեջ են։
««Բարեկամություն» համույթի պարացանկի ընդամենը 20 տոկոսն է կազմում ազգային պար։ Ինչո՞ւ է համույթը կոչվում «Բարեկամություն»։ Որ այլ ազգերի հետ բարեկամական հարաբերություններ, մշակութային կապեր ստեղծի։ «Բարեկամությունը» հիմնականում պարում է  այլ ազգերի, ժողովուրդների պարեր, միանշանակ մեր ազգայինն էլ հետ։ Բայց իրենք ստեղծում են «Ժողովրդական երաժշտության և պարի ազգային կենտրոն»»,- նշեց նա։
Ա.Դանիելյանն ընդգծեց, որ իրենց որևէ մեկը որևէ պարզաբանում չի տվել՝  ինչ է լինելու հետագայում. «Ասում են շենք են տալու երեք համույթների համար, հետագայում ևս երեք համույթ պետք է միանան այդ կենտրոնին։ Չեն ասում՝ ում կարգավիճակն ինչ է լինելու։
Հարցն այստեղ տնօրենի պաշտոնի աթոռը չէ, հարցը նրանում է, որ այս պահին կոլեկտիվի անդամներն ինձ են հարցեր ուղղում, որոնց պատասխանը ես չունեմ։ Ոչ մեկ չգիտի ՊՈԱԿ-ի կառուցվածքը, հաստիքացուցակը, ով է մնալու աշխատելու, ով է կրճատվելու։ Բոլորին ծանուցում կա, որ այս փոփոխությունից հետո տեղափոխվելու են մյուս կենտրոն, որից հետո հնարավոր է աշխատատեղերի կրճատում, բայց կոնկրետ ինչ հաստիքի կրճատման մասին է խոսքը, չգիտենք։
Մեկ ասում են վարչական կազմը ուրիշ տեղ է աշխատելու, արտիստներն ուրիշ տեղ։ Դրա իմաստը որն է, չեմ հասկանում։ Թող գան, ժողով անեն երեք համույթների արտիստների, վարչական մասի աշխատակիցների հետ, պատասխանեն հարցերին, որպեսզի այս մարդիկ անորոշության մեջ չլինեն։
Պետք է պարզաբանվեն այդ հարցերը։ Թող պատասխանեն՝ ինչի համար է դա արվում, ինչ է տալու մեզ, ինչ է տալու հայ ազգին, մեր մշակույթին»։
«Բարեկամություն» համույթի տնօրենն ասաց, որ նախքան որոշման ընդունումը, ինքը որևէ քննարկման չի մասնակցել, իր տեղեկություններով մյուս համույթների ղեկավարների հետ էլ քննարկում չի եղել։

Артисты госансамбля «Барекамутюн» – в состоянии неопределенности из-за слияния 6 культурных организаций
16:55 16/11/2022
Решением правительства Армении, ГНКО «Государственный ансамбль танца Армении», Государственный ансамбль танцевального искусства Армении «Барекамутюн» («Дружба») и «Государственный ансамбль песни и танца Армении имени Татула Алтуняна» теперь будут функционировать в рамках единой, новосозданной структуры – ГНКО «Национальный центр народной музыки и танца».
Согласно постановлению, основным предметом деятельности организации будет осуществление единой культурной деятельности в сферах народной музыки и танцевального искусства.
«Слияние будет способствовать эффективному проведению единой политики в армянском народном жанре. Будет функционировать штат, осуществляющий административное и техническое обслуживание, который будет обеспечивать концертную деятельность 6 творческих организаций, подведомственных новой ГНКО, регулировать их билетное хозяйство, заниматься рекламно-информационной деятельностью организаций.
В состав новой ГНКО будут включены еще три творческих коллектива, осуществляющих культурную деятельность в народном жанре, которые сейчас подведомственны Государственной филармонии Армении. Это „Ансамбль народных инструментов Армении”, „Государственный ансамбль гусанской и народной песни Армении” и „Этнографический ансамбль „Акунк” имени Маро Мурадян», – говорится в постановлении.
Согласно решению, до конца года должны быть завершены проведение работ по инвентаризации имущества подлежащих слиянию организаций, сдаче и приемке имущества, а также подготовка устава ГНКО «Национальный центр народной музыки и танца».
Директор Государственного ансамбля танцевального искусства Армении «Барекамутюн» Артур Даниелян в беседе с корреспондентом Panorama.am указал, что, хотя сейчас идет процесс сдачи-приемки и инвентаризации, однако остаются требующие разъяснения вопросы, люди находятся в состоянии неопределенности.
«Только 20 процентов танцевального репертуара ансамбля „Барекамутюн” составляют национальные танцы. Почему ансамбль называется „Барекамутюн”? Для создания дружественных отношений и культурных связей с другими народами. „Барекамутюн” в основном исполняет танцы других наций, народов, безусловно, и наши национальные танцы тоже. Но они создают „Национальный центр народной музыки и танца ”», – отметил он.
А. Даниелян подчеркнул, что никто не представил им разъяснений касательно того, что будет в будущем: «Говорят, что предоставят здание для трех ансамблей, а в дальнейшем в состав центра должны войти еще три ансамбля. Они не говорят, у кого какой статус будет.
Вопрос здесь не в кресле директора, вопрос в том, что в данный момент члены коллектива задают мне вопросы, на которые у меня нет ответов. Никто не в курсе структуры ГНКО, штатного расписания, того, кто останется работать, а кого сократят. Все получили уведомления о том, что после этого изменения они будут переведены в другой центр, после чего возможны сокращения рабочих мест, но мы не знаем, о каких именно сокращениях идет речь.
То говорят, что административный персонал будет работать где-то в другом месте, артисты – отдельно от них. В чем смысл этого, я не понимаю. Пусть придут, проведут собрание с артистами трех ансамблей, работниками административного отдела, ответят на вопросы, чтобы эти люди не пребывали в состоянии неопределенности.
Эти вопросы следует прояснить. Пусть ответят: зачем это делается, что это нам даст, что это даст армянскому народу, нашей культуре».
Директор ансамбля «Берекамутюн» сообщил, что до принятия решения он не участвовал ни в одном обсуждении, по его информации, с руководителями других ансамблей обсуждений тоже не проводилось.