Ռոբերտ Հայրապետյան. Հաշվի առնելով բալետի ռոմանտիկ վիճակները՝ գուցե քրեական քաղաքականություն փոխվի
«Իրականում 2018-ի այսպես կոչած հեղափոխությունը կարող է անվանվել անպատժելիության հեղափոխություն, քանի որ հասարակությանն այդ ընթացքում հրամցվում էր, որ  ազատորեն կարող ես անել ամեն բան, որի համար նախկինում կարող էիր ձերբկալվել»,-«Իրավական պետության» ռիսկային իրականությունը թեմայով քննարկման ժամանակ ասաց իրավաբան Ռոբերտ Հայրապետյանը։
Բանախոսը մի քանի օրինակ նշեց՝ պատգամավորների հեռախոսահամարները հրապարակելը, շտապ օգնության ծառայության մեքենայի դիմացը փակելը, ներքնազգեստներով արագաչափերն ու տեսախցիկները փակելը և այլն։
«Եթե նայում ենք  վերջին չորս տարիների հանրապետության դատախազի պաշտոնը զբաղեցնողի գործունեությունը, որը լավ դհոլ էր նվագում, կարող ենք ասել, որ նա հասավ Նիկոլ Փաշինյանի, Գագիկ Ջհանգիրյանի արդարացմանը վճիռներին։ Ուրիշ բան ես այդ մարդու ֆունկցիոնալությունից չեմ հիշում։ Հիմա այս մեկը դհոլ չի նվագում, բալետ է պարում։ Հաշվի առնելով բալետի ռոմանտիկ վիճակները՝ գուցե քրեական քաղաքականություն փոխվի»,-ասաց բանախոսը։
Իրավաբանը ցավով նշեց, վերջին օրերին գրեթե ամեն օր հաղորդվում են ինքնասպանությունների մասին, ապա հարց հնչեցրեց՝  նման դեպքերի կանխման համար ի՞նչ են անում իրավապահ մարմինները։
«Օրինակ, ԱԱԾ-ն, որ ստուգում էր սատանայի ու QR կոդի կապի ուսումնասիրմամբ, հետաքրքրվե՞լ է այս հարցով, գուցե Հայաստան է ներթափանցել մի քայքայիչ աղանդ, որի թիրախը 18-35 տարեկան երիտասարդերն են։ Չի արվել ոչինչ»,-ասաց նա։
Իրավաբանի խոսքով, ՍԴ-ն էլ վերածվել է իշխանությունների դուքյանի, քանի որ «իշխանությունների հետ արիշ-վերիշ» անող մարդիկ դարձել են բարձրագույն դատարանի դատավորներ։
«Կամ Բարձրագույն դատական խորհուրդը, որ պետք է զբաղվի դատավորների բարեվարքությամբ, ղեկավարում է  մի մարդ, որ Նիկոլ Փաշինյանի քաղաքական թիմի անդամ է ու հայտնի է, որ հրապուրվում է Փաշինյանի նկարով։ Գիտնական անդամի տեղը զբաղեցնում է մի աղջիկ, որը գիտության հետ որևէ աղերս ունենալ չի կարող, բայց Կարեն Անդրեասյանի հետ ՄԻՊ-ից անցել է ԱՆ, ապա ԲԴԽ։ Բոլոր մարմինները լցրել են յուրայիններով և ուզում են, որ մարդիկ ակնկալիք ունենան, որ կարող են իրենց ինչ-որ բանից պաշտպանել»,-ասաց նա։
Իրավաբանը, անդրադառնալով քաղաքական գործիչների, մասնավորապես Աշոտյանի նկատմամբ քրեական հետապնդմանը, ասաց՝ տպավորություն ունի, որ դատախազությունն առաջնորդվում է  աստղագուշակով։
«Իմ տպավորությամբ, նայում են՝ օրը բարի չէր օրինակ, խեցգետիների կամ երկվորյակների համար, որոշում են մի հոդված դնեն։ Այս ամբողջ ողբերգական իրավիճակում, ուզո՞ւմ ենք ակնկալել հանցավորության կրճատում։ Ես որևէ ակնկալիք այս իշխանությունից ու այս իշխանությանը սպասարկող իրավապահ համակարգից չունեմ»,-նկատեց նա։

Роберт Айрапетян: Учитывая романтические элементы в балете, возможно, уголовная политика и изменится
17:45 18/11/2022
«Так называемую революцию 2018 года в действительности можно назвать революцией безнаказанности, поскольку в тот период обществу внушали, что можно свободно делать все, за что раньше могли задержать», – заявил во время обсуждения 18 ноября юрист Роберт Айрапетян.
Он привел несколько примеров: публикация номеров телефонов депутатов, перекрытие пути машине Скорой помощи, развешивание нижнего белья на спидометры и камеры на дорогах и пр..
«Если посмотреть на деятельность занимавшего последние 4 года пост прокурора республики, который хорошо играл на дхоле (армянский ударный музыкальный инструмент. – Ред.), то можно сказать, что он добился оправдательных приговоров Николу Пашиняну и Гагику Джангиряну. Ничего другого о функциональности этого человека я не помню. Пришедшая на смену ему на дхоле не играет, танцует балет. Учитывая романтические составляющие балета, возможно, уголовная политика изменится», – сказал Айрапетян.
Юрист при этом с сожалением отметил, что в последний период практически каждый день сообщается о случаях самоубийства, после чего задал вопрос: что делают правоохранительные органы для предотвращения подобных случаев?
«Например, СНБ, которая занималась изучением связи QR-кода и Сатаны, интересовалась ли этим вопросом? Быть может, в Армению проникла губительная секта, мишенью которой являются молодые люди в возрасте 18-35 лет? Ничего не было сделано», – сказал он.
По словам юриста, КС же превратился в лавку властей, потому что вступившие в торг и сговор с властями люди стали судьями ВСС.
«Или Высший судебный совет, который должен заниматься этикой судей, возглавляет человек, который является членом политической команды Никола Пашиняна и, как известно, увлекается фото Пашиняна. Место научного сотрудника занимает девушка, которая не может иметь никакого отношения к науке, но вместе с Кареном Андреасяном из офиса омбудсмена перешла в Минюст, а затем и в ВСС. Они заполнили все структуры своими приближенными и хотят, чтобы люди ожидали, что они могут защитить их от чего-то», – сказал он.
Касаясь уголовного преследования политических деятелей, в частности зампредседателя РПА Армена Ашотяна, юрист сказал – у него складывается впечатление, что прокуратура руководствуется в своей работе гороскопами.
«Мне кажется, они заглядывают в гороскоп, читают, например, что день неблагоприятный для, скажем, Раков или Близнецов, и решают применить ту или иную статью. И в этой трагической ситуации мы ожидаем снижения преступности? У меня нет никаких ожиданий от этих властей и обслуживающей их правоохранительной системы», – указал Айрапетян.