Վարդան Ոսկանյան. Իրանը խորհում, ծրագրում և գործում է շատ ավելի համընդգրկուն տրամաբանությամբ
«Այսօր (17.11.22- խմբ.) Թեհրանում Բաքվի բռնապետսկան վարչախմբի դեսպանատան դիմաց անցկացված բողոքի գործողության ժամանակ իրանցի երիտասարդ ցուցարարները բարձարաձայնել են նաև Ադրբեջան կոչվող արհեստածին կազմավորման ներսում բռնաճնշումների, ձուլման և «սպիտակ» ցեղասպանության քաղաքականության զոհ թալիշ ժողովրդի իրավունքների մասին։
Լինելով մերձավորարևելյան գերտերություն Իրանը խորհում, ծրագրում և գործում է շատ ավելի համընդգրկուն տրամաբանությամբ։
Մասնավորապես, այն դեպքում, երբ Բաքվի բռնապետական վարչախումբն Անկարայի իր օպերատորների անմիջական մասնակցությամբ փորձում է առաջ մղել նաև Հայաստանի և Իրանի միջև ցամաքային կապը կտրելուն միտված տխրահռչակ «թուրանական միջանցքի» գաղափարը, իրանական կողմից մեթոդաբար նախապատրսատվում է այդ «միջանցք» կոչեցյալը գրողի ծոցը ուղարկելու բազմաքայլ գործողություն, որի բաղադրիչներից են լինելու ոչ միայն Հայաստան-Իրան հազարամյակների սահմանի անվտանգության պահովումն, այլ նաև Ադրբեջան կոչվող արհեստածին կազմավորման հարավային թալիշաբնակ շրջաններում և Նախիջևանում իրանական ազդու ներկայության ապահովումը։
Նման գործելաոճն, ըստ էության, օրինակելի է, քանզի, եթե ցանկանում ես թշնամուն զրկել Արցսխի և Սյունիքի նկատմամբ լկտի հավակնություններից, այդ թշնամին պետք է, պատկերավոր ասած, այյ Արցախներ ստանա տեղաբնիկ ժողովուրդների բանտ իր իսկ արհեստածին կազմավորման մի քանի այլ կետերում, ինչի վերջնանպատակը պիտի լինի այդ արհեստածին գոյացության վերակազմավորումը բնականոն ազգային մի քանի պետության տեսքով»։

Вардан Восканян: Иран размышляет, планирует и действует по гораздо более всеобъемлющей логике
«Во время акции протеста перед посольством бакинского диктаторского режима в Тегеране 17 ноября молодые иранские демонстранты подняли также вопрос репрессий, ассимиляции и прав талышского народа – жертвы политики „белого” геноцида внутри искусственного образования под названием Азербайджан.
Будучи сверхдержавой на Ближнем Востоке, Иран размышляет, планирует и действует по гораздо более всеобъемлющей логике.
В частности, пока диктаторский режим Баку при непосредственном участии операторов из Анкары пытается продвигать нацеленную на разрыв сухопутной связи между Арменией и Ираном идею печально известного „туранского коридора”, иранская сторона методично подготавливает многошаговую операцию, дабы отправить к чертовой матери так называемый „коридор”.
Элементами данной операции будут не только обеспечение безопасности тысячелетней границы между Арменией и Ираном, но и обеспечение влиятельного иранского присутствия в южных населенных талышами районах искусственного образования под названием Азербайджан и Нахиджеване.
Подобный метод, по сути, является образцовым, поскольку, если хочешь пресечь наглые притязания врага на Арцах и Сюник, этот враг, образно говоря, должен получить другие похожие на арцахскую проблемы в нескольких точках являющегося тюрьмой для коренных народов искусственного образования под названием Азербайджан, конечным результатом чего должен стать распад этого искусственного образования на несколько естественных национальных государств».