Տիգրան Աբրահամյան. Պետք է կրճատել այլ ոլորտներում նախատեսված հավելյալ հատկացումները, պարգևավճարները և լուրջ գումարներ ուղղել Զինված ուժերին
10:09 18/11/2022
«Զինված ուժերում ատեստավորման գործընթաց սկսելու և դրա հիմքով հավելավճարներ տրամադրելու վերաբերյալ տարբեր առիթներով խոսել եմ։
Այս պրոցեսի հետ կապված մի քանի դիտարկումներ ևս։
Ատեստավորման կարգը սահմանելու է կառավարությունը, սակայն դեռ պարզ չի, թե ըստ մասնագիտությունների, ծառայության առանձնահատկությունների, որքանով դրա անցկացումը կհամապատասխանի «հողի վրա» ծառայության առաջնահերթությունների և որքանով արդարացի պահանջներ կսահմանի զինծառայողների համար։
Շատ մեծ խնդիր է լինելու գործընթացի նկատմամբ վերահսկողությունը, որովհետև արդարության, կոռուպցիոն ցանկացած ռիսկ կարող է զինված ուժերին շատ ավելի մեծ վնաս, բարոյալքման հանգեցնել, քան այսօր դիտվում է։
Դեռ չեմ խոսում այն մասին, որ ատեստավորման գործընթացը սխալ հիմքի վրա դնելը և անհրաժեշտ մեխանիզմների չապահովումը զինված ուժերից զանգվածային ազատումների է բերելու։
Մեկ այլ՝ շատ կարևոր հանգամանք։ Զինված ուժերում չփորձարկված խրախուսման համակարգ ներդնելուց առաջ անհրաժեշտ էր զինծառայողների բազային աշխատավարձն ու մարտական հերթապահության համար նախատեսված հավելավճարը էականորեն բարձրացնել։
Հակառակ դեպքում, եթե նույնիսկ Զինված ուժերի անձնակազմի 60-70%-ն էլ կարողանա հաղթահարել ատեստավորումը, ապա Զինված ուժերի առաջ դրվող խնդիրների առումով լուրջ խնդիրներ են առաջ գալու։
Կարծում եմ, որ հասարակության ներսում էլ առկա է կոնսենսուս առ այն, որ մեր գլխավոր խնդիրը անվտանգությունն է, ինչը նշանակում է, որ ըստ անհրաժեշտության, պետք է նույնիսկ կրճատել այլ ոլորտներում, ուղղություններում նախատեսված հավելյալ հատկացումները, պարգևավճարները և լուրջ գումարներ ուղղել Զինված ուժերին՝ սոցիալականից մինչև առաջնագիծ, սպառազինության ձեռքբերում»։

Armenian MP stresses need for additional funding for military
MP Tigran Abrahamyan, who leads the opposition Pativ Unem parliamentary faction, has weighed in on the government’s plans to launch a voluntary certification process in the military.
The deputy says it remains to be seen whether the certification procedure set by the government will comply with the “actual priorities of the military service” and whether the requirements set forth will be fair.
“It will be challenging to oversee the process, because any risks over ensuring justice or corruption risks may cause more damage and demoralization in the military,” he wrote on Facebook on Friday.
“Moreover, if the certification process is put on the wrong track and the necessary mechanisms are not in place, it will lead to mass layoffs in the army,” the MP underscored.
Abrahamyan stressed the need for a significant increase in the base salaries and combat duty payments for servicemen ahead of the start of the attestation process.
“Otherwise, if even 60-70% of the military personnel successfully pass the certification, serious problems in terms of the tasks set for the armed forces will emerge,” he said.
“I believe there is a broad public consensus that our key priority is security, thus we have to cut additional budgetary allocations for other spheres, if necessary, and channel big funds into the military,” Abrahamyan added.