Արմեն Աշոտյան. Հիշեք, որ BBC-ի լրագրողի հարցն անգամ չզարմացրեց Փաշինյանին
ՀՀԿ փոխնախագահ, ԱԺ արտաքին հարաբերությունների արտաքին հանձնոժողովի նախկին նախագահ Արմեն Աշոտյանը գրում է.
«Շատերդ մոռացել եք 44-օրյա պատերազմից մի ամիս առաջ Նիկոլի հարցազրույցը BBC-ին:
Լրագրող Ստեֆան Սակուրն իր հարցով փաստացի գաղտնազերծեց, որ մարդամեկը իշխանության է եկել խաղաղության խոստումներով. «Դուք իշխանության եկաք խաղաղության խոստումներով, սակայն…»:
Սակայն նա իշխանության գալիս Հայաստանի հասարակությանը չէր խոստացել խաղաղություն, նման խոսք նրա ելույթներում դժվար է գտնել:
Այդ դեպքում ո՞ւմ էր խոստացել նշյալ խաղաղությունը, այդ պահին հայտնի չէր:
Հիշեք, որ BBC-ի լրագրողի հարցն անգամ չզարմացրեց նրան։ Նա չհերքեց լրագրողի հնչեցրած միտքը:
Փաստացի 2020 թվականի նոյեմբերի 10-ին նա վերջապես կատարեց իր այդ խոստման առաջին մասը։ Կապիտուլյացիայի տեսքով։
Մեր հաշվին։ Արցախի հաշվին։ Հայրենիքի հաշվին։
Եւ արդեն երկու տարի է, ինչ «խաղաղության դարաշրջանի» անվան տակ նա առաջ է քաշում 2018-ին հայ ժողովրդից գաղտնի տված խոստումը իր տերերին»։

Армен Ашотян: Вспомните, вопрос журналиста BBC Пашиняна даже не удивил
Заместитель председателя Республиканской партии Армении (РПА), экс-глава Постоянной комиссии Национального Собрания по внешним связям Армен Ашотян на своей странице в социальной сети Facebook пишет:
«Многие из вас забыли интервью Никола BBC за месяц до 44-дневной войны.
Автор программы Hard Talk на телеканале BBC Стивен Сакур фактически разоблачил, что кое-кто пришел к власти обещаниями о мире. ״Вы пришли к власти обещаниями о мире, однако…ˮ
Однако он при приходе к власти общественности Армении не обещал мира, в его выступлениях этих слов сложно найти.
Кому он в таком случае обещал указанный мир, на тот момент было неясно.
Вспомните, вопрос журналиста BBC его даже не удивил. Он не опроверг высказанную журналистом мысль.
Фактически, 10 ноября 2020 года он наконец выполнил первую часть своего обещания. В форме капитуляции.
За наш счет. За счет Арцаха. За счет Родины.
И вот уже два года, как под видом ״эпохи мира״ он продвигает обещание, данное тайком от армянского народа своим хозяевам в 2018 году».