Տավուշում հիմնված ընտանեկան բիզնեսի հաջողությունները. տնից հյուրատուն ու փոքր գինեգործարան
Ենոքավանի «Բերկրի» հյուրատան այցեքարտը տավուշյան բնությունն ու ընտանեկան ջերմ ընդունելությունն են. այստեղ բազմաթիվ հյուրեր են գալիս աշխարհի տարբեր մասերից։
Ավետիսյան ընտանիքի որդին՝ Դավիթն է որոշել, որ տունը պետք է դարձնել նաև հյուրատուն։ 2018-ին սկսեց շինարարությունը, սենյակներ ավելացրեց, բացօթյա սրճարան կառուցեց և տունը հյուրերի համար դարձրեց ցանկալի վայր։ Այստեղ աշխատում են ընտանիքով. բոլորն իրենց ներդրումն ու մասնակցությունն ունեն։
Դավիթն արդեն 4 տարի վարպետանում է նաև գինեգործության մեջ. «Բերկրի» գինիները շուտով կլինեն վաճառքում՝ մասնագիտացված խանութներում։ Հյուրատան հյուրերին էլ առաջինը ներկայացնում է իր մառանը, գինու պատմությունը, պատրաստման եղանակը, իսկ վերջում՝ համտես կազմակերպում։
«Բերկրին» Ակբա Ֆեդերացիայի և Գերմանիայի բնության պահպանության միության (NABU) «Գյուղական տուրիզմի զարգացման ծրագրի» շահառուներից է: Տրամադրված դրամաշնորհի միջոցով կառուցվել է հացի փուռ, հյուրատան համարներն են նորոգվել, կահույք է գնվել և հյուրատանը սկսվել է աշխատանքային եռուզեռը։
«Մեր բարեկամությունը, ընկերությունը, երբ Հայաստան էր գալիս, կամ դրսից էին գալիս մեր մարզ, պարտադիր մեր տանը պետք է սնվեին, 10-20 հոգով մեր տանն էին մնում: Ասում էին ձեր սնունդը համով է, լավ եք ընդունում, սպասարկում: Այսպես ընտանիքում որոշեցինք ու ընտանեկան բիզնես ստեղծեցինք: Մի պահ էր եկել, որ սենյակների քանակը պետք է ավելացնեինք: Երկուսն ունեինք, երկուսն էլ պետք էր, բայց միջոցներ չունեինք: Ակբա Ֆեդերացիայից աջակցություն ստացանք, ավելացրեցինք տավուշյան կոլորիտով փուռ, ուր մաստեր կլաս ենք անցկացնում, և երկու ննջասենյակի վերանորոգում ու կահավորում կատարեցինք։ Ներդրման շնորհիվ կարողացանք մեր ֆինանսական միջոցները կրկնապատկել»,- նշում է Դավիթ Ավետիսյանը:
Ակբա Ֆեդերացիայից հայտնում են, որ «Բերկրի»-ում հյուրերի համար կազմակերպում են նաև փռում հացի թխման, գոբելենագործության ու գորգագործության մաստեր կլասեր, էքսկուրսիաներ և քայլարշավներ տեղի պատմամշակութային վայրեր։
«Բերկրի» հյուրատունը գտնվում է Տավուշի մարզի Ենոքավան գյուղում:
Ակբա Ֆեդերացիան Ակբա բանկի միակ նշանակալից մասնակիցն է, բանկի բաժնետոմսերում ունի ավելի քան 83.8 տոկոս մասնաբաժին: Ակբա բանկում ունեցած մասնակցության շնորհիվ Ակբա Ֆեդերացիան նպաստում է Հայաստանի ողջ տարածքում գյուղատնտեսության, գյուղական շրջաններում փոքր և միջին բիզնեսի զարգացմանը, համայնքների զարգացմանը, գյուղական շրջաններում և համայնքներում բիզնես միջավայրի աշխուժացմանն ու զարգացմանը, նշված ոլորտներում ձեռնարկատիրական գործունեություն իրականացնող յուրաքանչյուր անձի բարեկեցության աճին:

Success of the family business based in Tavush: from a home to a guest house and a small winery
The nature of Tavush and warm family welcome are the business cards of Berkri guest hiuse in Yenokavan; numerous guests from all around the world come here.
The son of Avetisyan family – Davit, decided to make their home a guest house. In 2018 he started the construction, added rooms, built an open café and made the house an enjoyable place for guests. The whole family works here; everyone has their contribution and role.
For the 4th year Davit has been mastering winery; Berkri wines will soon be available for sale in specialized shops. He first shows the wine cellar to the guests, tells the story of wine, the preparation method, and at last, organizes a degustation.
Berkri is one of the beneficiaries of “Agricultural tourism development program” organized by Acba Bank and Nature and Biodiversity Conservation Union (NABU). Through the provided grant, the family opened a bakery, renovated the bought new furniture and started the hustle and bustle of the work.
“When our friends and relatives were visiting Armenia, or just our region, they always ate in our house; they stayed in our house in groups of 10-20 people. They said – your food is good, you are very welcoming. That’s when we decided to build a family business. There was a time when we had to add several rooms, we had two and we needed two more, but we didn’t have the funds. We received support from Acba Federation, added a bakery filled with the culture of Tavush, where we now hold master classes, and furnished everything. Thanks to the investments we were able to double our finances”, noted Davit Avetisyan.
Berkri also organizes flatbread baking, tapestry and carpet weaving master classes, excursions and walks to local historical and cultural places for guests.