ՄԱԳԱՏԷ-ն հայտարարել է, որ Իրանում միջուկային զենք ստեղծելու վերաբերյալ տվյալներ չկան
Ատոմային էներգիայի միջազգային գործակալությունը (ՄԱԳԱՏԷ) չի կարծում, որ Իրանը պետք է ճանաչվի միջուկային տերություն, երկրում միջուկային զենքի ստեղծման մասին տեղեկություն չկա։ ՏԱՍՍ-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին կիրակի օրը CBS հեռուստաալիքին տված հարցազրույցում հայտարարել է ՄԱԳԱՏԷ-ի գլխավոր տնօրեն Ռաֆայել Գրոսսին։
Հարցին, թե որքանո՞վ է Իրանը մոտ միջուկային ռումբ ստեղծմանը՝ նա պտասխանել է. «Հարստացված ուրանի ստացման ներկա մակարդակում մեկից ավելի սարքեր ունենալու համար Իրանն արդեն բավականաչափ հումք է կուտակել, եթե որոշի դա անել: Բայց մենք տեղեկություն չունենք, որը ցույց կտար, որ Իրանը միջուկային զենքի ծրագիր ունի»,-պատասխանել է ՄԱԳԱՏԷ-ի ղեկավարը:
Նրան հարցրել են նաև, թե արդյոք Իրանի հետ հարաբերություններում հասել է անվերադարձի կետին, արդյոք եկել է այն որպես միջուկային տերություն ճանաչելու ժամանակը։ «Ոչ, մենք դեռ չենք հասել այդ կետին: Բայց մենք պետք է շատ աշխատենք, որպեսզի չհասնենք դրան»,-եզրափակել է Գրոսսին:
Նոյեմբերի սկզբին նա ասել էր, որ Թեհրանը ներկայումս կատարում է Իրանի միջուկային ծրագրի շուրջ Գործողությունների համատեղ համապարփակ պլանի (JCPOA) շրջանակներում ստանձնած պարտավորությունները:

В МАГАТЭ сообщили об отсутствии данных о разработке Ираном ядерного оружия
Международное агентство по атомной энергии (МАГАТЭ) не считает, что Иран нужно признавать ядерной державой, нет информации о разработке ядерного оружия в стране. Об этом сообщил генеральный директор МАГАТЭ Рафаэль Гросси в интервью телекомпании CBS, транслировавшемся в воскресенье, пишет ТАСС.
Его спросили, насколько близок Иран к созданию ядерной бомбы. "При нынешнем уровне производства обогащенного урана Иран накопил уже достаточно материала, чтобы иметь более одного устройства, если они решат это сделать. Но у нас нет никакой информации, которая бы указывала на то, что у Ирана есть программа разработки ядерного оружия на данный момент", - ответил глава МАГАТЭ.
У него также поинтересовались, достигнута ли точка невозврата в отношениях с Ираном, пришло ли время признать его ядерной державой. "Нет, мы еще не достигли этой точки. Но нам нужно очень много работать, чтобы не дойти до нее", - заключил Гросси.
В начале ноября он заявил, что Тегеран на данный момент выполняет свои обязательства по Совместному всеобъемлющему плану действий по иранской ядерной программе (СВПД).