Արմեն Աշոտյանի անունից գլխավոր դատախազին ներկայացվել է հաղորդում հանցագործության մասին.Տիգրան Աթանեսյան
13:43 21/11/2022
Փաստաբան Տիգրան Աթանեսյանն իր ֆեյսբուքյան էջում գրում է.
«Այսօր Արմեն Աշոտյանի անունից գլխավոր դատախազին  ներկայացվել է հաղորդում հանցագործության մասին, կապված 16.11.2022թ. ՀՀ-ից նրա ելքը ապօրինի արգելելու հետ: Որպեսզի հասկանալի լինի, թե ինչի մասին է խոսքը, ներկայացնեմ այդ օրվա իրադարձությունները ՝
Եվ այսպես, նոյեմբերի 16-ին, գիշերվա ժամը 02.30-ին Զվարթնոց օդանավակայանում սահմանապահները Ա.Աշոտյանին հայտնում են, որ նրա ելքը երկրից արգելված է, քանի որ նա հանդիսանում է ինչ-որ գործով մեղադրյալ: Տալիս են քննիչի հեռախոսահամարը: Ես գիշերվա ժամը 3-ին զանգում եմ քննիչին, ով երկրորդ փորձից պատասխանում է իմ զանգին /մարդը բնականաբար քնած էր, ինչը հետագայում հաստատեց բանավոր կարգով/ և ասում է, որ հսկող դատախազի կողմից Ա.Աշոտյանի նկատմամբ կայացվել է հանրային քրեական հետապնդում հարուցելու որոշում /մեղադրանքի որոշման նոր անվանումն է/:
Նույն օրը երեկոյան ժամը 20.30-ին Քննչական կոմիտեի շենքում Ա.Աշոտյանին են հանձնվում նշված որոշումը և քննիչի որոշումը՝ նրա նկատմամբ որպես խափանման միջոց երկրից բացակայելու արգելքը ընտրելու մասին:
Երկու որոշումն էլ թվագրված են 16.11.2022թ., ժամի մասին նշում առկա չէ:
Այսինքն՝ Ա.Աշոտյանի ՀՀ-ից ելքի արգելքն օրինական լինելու համար պետք է տեղի ունենար հետևյալը՝
2022 թվականի նոյեմբերի 16-ի ժամը 00.01-ից մինչև 02.30-ը հսկող դատախազը պետք է գտնվեր իր աշխատանքի վայրում և կայացներ մեղադրանքի որոշումը, այնուհետև պետք է դրա բնօրինակը փոխանցեր քննիչին, ով բնականաբար ևս պետք է գտնվեր  աշխատանքի վայրում, քննիչը պետք է կայացներ խափանման միջոց ընտրելու մասին որոշումը և այդ մասին տեղեկացներ ոստիկանության կամ ԱԱԾ հերթապահ աշխատակցին, ով իրավասություն ունի տեղեկություն ներբեռնելու ՍԷԿՏ համակարգում, որն էլ պետք է հասցներ կատարեր այդ գործողությունը: Այդ ամենը առավելագույնը 2 ժամ 29 րոպեի ընթացքում:
Եթե կա մեկը, ով հավատում է այս հիպերարագ գործողությունների հավանականությանը, ապա սրտանց շնորհավորում եմ մեր իրավապահ համակարգի մասին կատարյալ անտեղյակության համար:
Հ.Գ. Հասկանալի է, որ ոչ հսկող դատախազին, ոչ էլ քննիչին այս թատրոնը պետք չէր և այս ամենի հեղինակները գտնվում են շատ ավելի բարձր դիրքերում: Այդ պատճառով էլ ակնհայտ է, որ հանցագործության մասին հաղորդման ընթացքը, եթե այդպիսին լինի,  չի ունենալու օրինական ավարտ, այլ գործը կոծկվելու է:
Հ.Հ.Գ. Նման դեպքերում ճիշտը պոպկոռն առնելն է և դիտելն է, թե ինչպես է հերթական անգամ խայտառակվելու կապիտուլյանտ իշխանությունը»:

Тигран Атанесян: От имени Армена Ашотяна генеральному прокурору Армении представлено сообщение о преступлении
Адвокат Тигран Атанесян на своей странице в соцсети Facebook пишет:
«Сегодня от имени Армена Ашотяна генеральному прокурору Армении представлено сообщение о преступлении, связанное с незаконным запретом на его выезд из Армении от 16.11.2022. Для того, чтобы понять, о чем идет речь, представляю события того дня.
Таким образом, 16 ноября ночью в 02:30 в аэропорту Звартноц пограничники сообщили А. Ашотяну, что ему запрещен выезд из страны, поскольку он является обвиняемым по какому-то делу. Дали номер следователя. Я в три часа ночи звоню следователю, который со второй попытки отвечает на мой звонок (человек, естественно, спал в это время, подтвердил это устно) и говорит, что прокурором принято решение о возбуждении публичного уголовного преследования в отношении А.Ашотяна (это новое название обвинительного заключения)
В тот же день вечером в 20:30 в здании Следственного комитета А. Ашотяну вручили данное решение и решение следователя об избрании в его отношении меры пресечения в виде запрета на его выезд из страны.
Оба решения датируются 16.11.2022 г., пометки о времени принятия решения отсутствуют.
Иными словами, чтобы решение о запрете на выезд А. Ашотяна из страны было законным, должно было произойти следующее:
16 ноября 2022 года в период с 00:01 до 02:30 прокурор должен был находиться на рабочем месте и принять обвинительное заключение, затем должен был передать оригинал этого решения следователю, который, естественно, также должен был находиться на рабочем месте, следователь должен был вынести решение об избрании меры пресечения и об этом уведомить дежурных сотрудников Полиции или СНБ, которые уполномочены внести сведения в электронную информационную систему управления границами Армении, которые успели бы провести это действие. И это всё максимум за 2 часа 29 минут.
Если есть кто-то, кто верит в вероятность этих гиперактивных действий, то сердечно поздравляю вас с полным незнанием нашей правоохранительной системы.
P.S. Понятно, что ни прокурору, ни следователю не нужен был этот цирк, и авторы всего этого находятся на более высоких позициях. По этой причине очевидно, что процесс сообщения о преступлении, если таковой будет, не будет иметь законной концовки, а дело будет замято.
P.P.S. В таких случаях лучше взять попкорн и наблюдать, как в очередной раз опозорятся капитулировавшие власти».