Արգելվում է մասնավոր անձանց կողմից Երևան քաղաքում հրավառությունների իրականացումը. Տիգրան Ավինյան
«Այսօր ներկայացվող նախագիծը հանրային շահի գերակայության մասին է, քանի որ մեր մշակույթում շատ տարածված է, որ ծնունդներին, կնունքներին, հարսանիքներին հրավառություններ են տեղի ունենում»,-Երևանի ավագանու նիստում հայտարարեց Երևանի քաղաքապետի տեղակալ Տիգրան Ավինյանը:
Ըստ փոխքաղաքապետի՝ այդ միջոցառումների մասնակիցներին հրավառությունը կարող է հաճելի լինի, բայց այն նաև կարող է տհաճություն պատճառել հարակից տարածքների հազարավոր մարդկանց:
«Ներկայացվող նախագծով Երևանում տեխնիկական և հատուկ նշանակության հրավառության իրականացման թույլատրելի վայրերը, ինչպես նաև դրանց պայմանները և պահանջներն են սահմանվում»,-հայտնեց Ավինյանը և շարունակեց. «Ըստ էության, նախագծով արգելվում է մասնավոր անձանց կողմից Երևան քաղաքում հրավառությունների իրականացումը և սահմանվում է, որ դրա համար կա երկու վայր՝ Հանրապետության հրապարակը, Ազատության հրապարակը և դրանց կից տարածքները՝ միայն տոն օրերին և ՏԻՄ համաձայնությամբ»:
Նա տեղեկացրեց, որ բացառության կարգով Երևանի քաղաքապետին լիազորություն է տրվում հատուկ միջոցառումների համար նախագծում հիշատակված երկու հրապարակներից դուրս հրավառություն անցկացնելու թույլտվություն տալ, բայց այն էլ անսահմանափակ չէ և հրավառության վայրերը և պայմանները կանոնակրգվում են:
«Բայց մենք հանրության համար կարևոր իրադարձությունների ժամանակ կտեսնենք հրավառություններ և ստիպված չենք լինի բոլորի ծնունդներին, կնունքներին և հարսանիքներին մենք բոլորս անձամբ, մեր երեխաների հետ մասնակից լինել»,-ասաց Ավինյանը և տեղեկացրեց, որ ընդունվել է օրինագիծ, որով կարգելվի դրանց ներմուծումը:
Ավագանու անդամների խնդրանքով պարզաբանվեց, որ հրավառություն կազմակերպելու համար օրենքով սահմանված է 300 հազար դրամից մինչև 2 մլն դրամ տույժ:

Тигран Авинян: В Ереване отныне запрещается запуск фейерверков частными лицами
«Представляемый сегодня проект – о верховенстве общественного интереса, поскольку в нашей культуре очень распространено, чтобы на дне рождения, крестинах, свадьбах запускали фейерверки», – заявил вице-мэр Еревана Тигран Авинян на сегодняшнем заседании Совета старейшин Еревана.
По его словам, участникам этих мероприятий могут быть приятны фейерверки, но они могут причинить дискомфорт тысячам жителей близлежащих территорий.
«По сути, по проекту запрещается запуск фейерверков частными лицами в городе Ереван и устанавливается, что для запуска есть две местности – Площадь Республики, Площадь Свободы и близлежащие территории – только в праздничные дни и при согласии органов местного самоуправления», – пояснил Т. Авинян.
Он сообщил, что в порядке исключения мэр Еревана уполномочен давать разрешение на проведение фейерверков вне двух упомянутых в проекте площадей для проведения специальных мероприятий, но число разрешений ограничено, а место и условия проведения регламентируются.
Отмечается, что за организацию фейерверков по закону установлен штраф в размере от 300 тысяч драмов до 2 млн драмов.