Լույս աշխարհ է եկել 44-օրյա պատերազմում զոհված Վահե Կարապետյանի եղբայրը՝ Վանը
Նորածնին Վան են կոչել։ Փոքրիկը լույս աշխարհ է եկել նոյեմբերի 17–ին «Էրեբունի» բժշկական կենտրոնում կեսարյան հատմամբ։
Մայրը՝ 49–ամյա Անահիտ Մկրտչյանը լրագրողների հետ զրույցում պատմում է՝ Վահեն ծառայության ընթացքում զանգում էր իրեն, խնդրում, որ իրեն եղբայր կամ քույր պարգևեն։
«Հիմա Վահես երկնքից տեսնում է, որ ես ու ամուսինս իրականացրել ենք իր ամենակարևոր նպատակներից մեկը։ Ես ուզում եմ, Վանը հպարտ լինի, որ Վահեի եղբայրն է։ Աննկարագրելի է, Վանը փոխեց մեր ընտանիքի մթնոլորտը, հնարավորություն տվեց, որ մեր դեմքին մի փոքր ժպիտ գա»,-ասում է տիկին Անահիտը։
Չնայած տարիքով ու առողջական խնդիրներով պայմանավորված դժվարություններին՝ հիմա և մայրիկը, և նորածինն իրենց լավ են զգում։
21–ամյա Վահե Կարապետյանը ժամկետային ծառայությունն ավարտել էր 2019թ.–ի ամռանը։ Սովորում էր ԵՊՀ-ում։
Միաժամանակ նա աշխատում էր NEWS.am լրատվական կայքում՝ որպես օպերատոր, մոնտաժող։ 44–օրյա պատերազմի ժամանակ կամավոր մեկնել է Արցախ, մասնակցել է Մատաղիսի, ապա Շուշիի մարտերին, նոյեմբերի 6–ին Շուշիում ծանր վիրավորում է ստացել, որից հետո տեղափոխվել Երևան։ Նոյեմբերի 9–ին, այդպես էլ գիտակցության չգալով, Վահեն անմահացել է։

На свет появился брат павшего в 44-дневной войне в Арцахе Ваге Карапетяна – Ван
Родился брат павшего в развязанной Азербайджаном осенью 2020 года против Республики Арцах (Нагорно-Карабахской Республики) 44-дневной войне Ваге Карапетяна.
Новорожденного назвали Ван. Малыш родился 17 ноября в ереванском медцентре «Эребуни».
Мама – 49-летняя Анаит Мкртчян – в беседе с журналистами рассказывает, что находящийся на службе Ваге, когда звонил домой, просил родителей, чтобы они подарили ему брата или сестру.
«Сейчас Ваге видит с небес, что я и мой супруг воплотили в жизнь его заветную мечту. Хочу, чтобы Ван гордился своим братом – Ваге. Необъяснимо, но Ван изменил атмосферу в нашей семье, благодаря нему на наших лицах вновь появилась улыбка», – рассказывает Анаит.
Несмотря на обусловленные возрастом и проблемами со здоровьем трудности, сейчас и мама, и малыш чувствуют себя хорошо.
21-летний Ваге Карапетян завершил службу в армии летом 2019 года. Учился в ЕГУ. Он работал на новостном сайте NEWS.am оператором и монтажником.
Ваге Карапетян добровольцем отправился в Арцах, участвовал в боях за Матагис, Шуши, а 6 ноября получил тяжелое ранение в Шуши, после чего был доставлен в Ереван. 9 ноября, не приходя в сознание, Ваге обрел бессмертие.