«Ժողովուրդ». Ռուբեն Վարդանյանը իրական կադրային ջարդ է սկսել
«Արցախի պետական նախարար Ռուբեն Վարդանյանը թեեւ նոր-նոր է պաշտոնի նշանակվել, բայց արդեն իրական կադրային ջարդ է սկսել: Երեկ նա պաշտոնից ազատել է կաբինետի բոլոր նախարարներին ու միայն չորսին որպես պաշտոնակատար նշանակել:
«Ժողովուրդ» օրաթերթը տեղեկացավ, որ պետնախարարի ազատումների շքերթը ոչ միայն Արցախի քաղաքական ուժերին, այլ նաեւ գործադիրի, օրենսդիրի ու ուժային կառույցների ներկայացուցիչներին է անակնկալի բերել: Մեր օրաթերթի՝ արցախյան աղբյուրները փոխանցեցին, որ մինչեւ այս պահը նոր անուններ չեն շրջանառվում:
«Այդ տեղեկությունը նա խիստ գաղտնի է պահում: Հայտնի էլ չէ, թե այս մասով ո՞ւմ հետ է քննարկումներ ունենում, կամ, առհասարակ, քննարկումներ ունենո՞ւմ է, թե՞ ինքն անձամբ է որոշումներ կայացնում»,- ասաց մեր զրուցակիցն ու ավելացրեց, որ Արցախի կառավարական նոր կաբինետն, ըստ երեւույթին, արցախցիներից չի ձեւավորվի:
«Կա՛մ Հայաստանից կադրեր կբերի, կա՛մ էլ՝ դրսից: Անընդհատ շեշտում է, թե այսօր Արցախում ոչ ստանդարտ լուծումներ են պետք, ու դրա համար, ըստ երեւույթին, «ոչ ստանդարտ» լուծումների մասնագետների առաջին պլան կբերի»,- ավելացրեց մեր զրուցակիցը»։

«Жоховурд»: Рубен Варданян начал настоящий кадровый погром
Газета «Жоховурд» пишет, что хотя государственный министр Арцаха Рубен Варданян недавно назначен на должность, однако уже начал настоящий кадровый погром.
Вчера он освободил от должности всех министров кабинета и только четырех назначил исполняющими обязанности. По сведениям газеты «Жоховурд», парад отставок госминистра удивил не только политические силы Арцаха, но и представителей исполнительной, законодательной власти и силовых структур. Как передают арцахские источники издания, новые имена до сих пор не называются.
«Он держит эту информацию в секрете. Неизвестно даже, с кем обсуждает этот вопрос, обсуждает вообще или лично принимает все решения», - сказал собеседник издания, добавив, что новый кабинет правительства Арцаха, судя по всему, будет формироваться не из арцахцев.
«Он пригласит кадры либо из Армении, либо из-за рубежа. Он постоянно подчеркивает, что сегодня в Арцахе необходимы нестандартные решения, и для этого, по-видимому, выдвинет на передний план специалистов по «нестандартным» решениям», - отметил собеседник газеты.