Արցախում գոհ են խաղողի և նռան այգիների այս տարվա բերքատվության ցուցանիշներից
Արցախում նախորդ տարվա համեմատ խաղողի համախառն արտադրանքի ցուցանիշն այս տարի աճել է ավելի քան 16 տոկոսով, իսկ նռանը՝ 47 տոկոսով: Այս մասին «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում ասել է Արցախի Հանրապետության գյուղատնտեսության նախարարության աշխատակազմի բուսաբուծության և բույսերի պաշտպանության վարչության պետ Արամ Բադալյանը:
«Նախորդ տարվա համեմատ կրկնակի ավելացել են նոր հիմնադրված այգիների տարածքները: Վերջին տարիներին նռան այգիների տարածքների ընդլայնումը դրական արդյունք է տվել. տարեցտարի ավելացել է նաև այգեգործությամբ զբաղվողների թիվը: Պատերազմից հետո, երբ հողային ռեսուրսները խիստ նվազել են, շեշտը դրվել է ինտենսիվ այգեգործության զարգացման վրա: Ճյուղի զարգացման և ընդլայնման նպատակով իրականացվում են մի շարք միջոցառումներ, այդ թվում՝ նոր այգիների հիմնադրում, կարկտապաշտպան ցանցերի և ոռոգման կաթիլային համակարգերի տեղադրում»-ասել է նա՝ հավելելով, որ այգիների մշակման և խնամքի աշխատանքներն ընթացել են բնականոն հունով:
«Բերքահավաքն իրականացնելու համար աշխատուժի պակաս չկա, աշխատանքները կազմակերպվում են պատշաճ մակարդակով, իսկ սահմանամերձ տարածքներում անհրաժեշտության դեպքում ներկա են լինում նաև խաղաղապահ զորակազմի ներկայացուցիչները»,-հավաստեց Ա. Բադալյանը: Ոլորտի պատասխանատուի խոսքով՝ խաղողի բերքն ընդունում և վերամշակման աշխատանքներն իրականացնում են տեղական կազմակերպությունները: Մյուս պտղատեսակների բերքն էլ հողօգտագործողները իրացնում են ինչպե՛ս տեղական շուկայում, այնպե՛ս էլ ՀՀ-ում: Անդրադառնալով այգեգործության զարգացման համար Արցախի Հանրապետության կառավարության կողմից հաստատված ծրագրերին, մեր զրուցակիցը, հայտնել է, որ նախատեսված է տնկիների արժեքի մասնակի սուբսիդավորում և այգիներում կարկտապաշտպան ցանցի տեղադրման դեպքում՝ անհատույց ֆինանսական միջոցների տրամադրում: «Գործում է նաև «Արցախի Հանրապետությունում այգիների տարածքներում ենթակառուցվածքների կառուցման և վերանորոգման ծրագիրը» որի շրջանակներում այգիների ոռոգման համար նախատեսվում է էլեկտրաֆիկացում՝ էլեկտրագծերի և (կամ) ենթակայանների ձեռքբերում և տեղադրում կամ դրանց վերանորոգում»- ավելացրել է Գյուղատնտեսության նախարարության բուսաբուծության և բույսերի պաշտպանության վարչության պետը:

В Арцахе довольны показателями урожайности виноградных и гранатовых садов в этом году
По сравнению с предыдущим годом валовой сбор винограда в Арцахе в этом году увеличился более чем на 16 процентов, а граната – на 47 процентов. Об этом в беседе с корреспондентом «Арцахпресс» заявил начальник отдела растениеводства и защиты растений Министерства сельского хозяйства Республики Арцах Арам Бадалян.
«По сравнению с прошлым годом площади садов увеличились вдвое. В последние годы расширение площади гранатовых садов дало положительные результаты. Из года в год увеличивается и количество людей, занимающихся садоводством. После войны, когда земельные ресурсы сильно сократились, упор был сделан на развитие интенсивного садоводства. В целях развития и расширения отрасли реализуется ряд мероприятий, в том числе закладка новых садов, установка противоградовых сетей и систем капельного орошения», – сказал он, добавив, что работа по возделыванию и уходу за садами продолжалась в обычном режиме.
«Для сбора урожая недостатка в рабочей силе нет, работа организована на должном уровне, а в приграничных районах при необходимости присутствуют и представители миротворческого контингента», — заверил А. Бадалян.
По словам ответственного за сектор, местные организации принимают урожай винограда и проводят работы по его переработке. Землепользователи продают урожай других видов фруктов как на местном рынке, так и в РА. Касаясь утвержденных правительством Республики Арцах программ развития садоводства, наш собеседник сообщил, что планируется частичное субсидирование стоимости саженцев и предоставление безвозвратных финансовых средств в случае установки в садах противоградовой сетки.
«Также реализуется «Программа строительства и ремонта инфраструктур на садовых участках Республики Арцах», в рамках которой планируется электрификация для орошения садов: приобретение и монтаж линий электропередач и (или) подстанций либо их ремонт», — добавил начальник отдела растениеводства и защиты растений Министерства сельского хозяйства.