Կառավարությունը մեկ տարի կսուբսիդավորի ջրի սակագնի թանկացումը.Գարեգին Բաղրամյան
««Վեոլիա ջուր» ընկերությունն օգոստոսին 208.5 դրամի ջրի սակագնի հայտ է ներկայացրել բոլոր սպառողների համար՝ համաձայն վարձակալության իր պայմանագրի»,-կառավարության շենքի մուտքի մոտ լրագորղներին հայտնեց Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի նախագահ Գարեգին Բաղրամյանը:
Նա ասաց, որ նախնական հաշվարկներով սոցիալապես անապահով սպառողների համար պահպանվելու է հին՝ 180 դրամ սակագինը:
Գարեգին Բաղրամյանի խեսքով՝ ՏԿԵ նախարարությունը հայտարարել է, որ այսօրվա գործող և սահմանվելիք սակագների տարբերությունը կառավարությունը սուբսիդավորելու է:
«Այսինքն՝ կարելի է ասել, որ հունվարի 1-ից սպառողի համար սակագնի որևէ փոփոխություն չի լինի»,-ասաց Բաղրամյանը և տեղեկացրեց, որ սուբսիդավորումը մեկ տարով է լինելու, քանի որ սակագնի բարձրացման որոշումը ևս մեկ տարվա համար է:
Նա հայտնեց, որ մեկ տարի հետո ջրի նոր սակագինը կախված է լինելու սղաճից, էլեկտրաէներգիայի գնից և վաճառվող ջրի ծավալներից:
Տեղեկացնելով, որ ջրի սակագնի որոշման բանաձևում արտարժույթի փոխարժեքային ճշգրտում ներառված չէ՝ Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի նախագահը միաժամանակ պնդեց, որ փոխարժեքի նվազեցումն կունենա իր դրական ազդեցությունը, բայց չի կարող ասել, թե ինչքան և ինչ բնույթի:

Гарегин Баграмян: Правительство Армении будет субсидировать повышение тарифа на воду в течение года
«Компания “Веолия джур” (оператор водоснабжения Армении) в августе представила заявку на тариф на питьевую воду в размере 208.5 драмов для всех потребителей, согласно договору об аренде», – заявил в беседе с журналистами у здания правительства РА председатель Комиссии по регулированию общественных услуг (КРОУ) Армении Гарегин Баграмян.
Он отметил, по предварительным расчетам, для социально необеспеченных групп потребителей тариф на питьевую воду останется прежним – 180 драмов.
По словам Г. Баграмяна, в Министерстве территориального управления и инфраструктур заявили, что правительство субсидирует разницу действующих сегодня и предусматриваемых тарифов на питьевую воду.
«Иными словами, можно сказать, что с 1 января для потребителей не будет зафиксировано изменений в тарифах на воду», – отметил Г. Баграмян и сообщил, что правительство планирует субсидирование в течение года, поскольку решение о повышении тарифа также будет действовать год.
Он сообщил, через год новый тариф на воду будет зависеть от инфляции, цены на электроэнергию и объема продаваемой воды.