Սերժ Սարգսյանի գործով առանցքային վկան հայցադիմումից հետո ձերբազատվել է միլիոնավոր դոլար պարտքերից. Պաշտպան
18:13 24/11/2022
Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանում, դատավոր Վահե Միսակյանի նախագահությամբ, այսօր շարունակվեց ՀՀ երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանի և մյուսների գործով դատավաությունը, հարցաքննվեց առանցքային վկան՝ Սևակ Քոչարյանը։
Սերժ Սարգսյանի պաշտպան Ամրամ Մակինյանը դատական նիստից հետո լրագրողների հետ զրույցում նշեց, որ դեռևս այս գործով դատական նիստը մեկնարկելու ժամանակ  էր ասել՝ սպասեք անակնկալների և դրանք շարունակվելու են։
«Ապացուցման կարիք չունի, քանի որ համոզված եմ՝ դատական նիստին հետևելով, բոլորն էլ հասկացան, թե առանցքային վկան ով է ընդհանրապես։ Մի մարդ, ով միլիոնավոր դոլարներ  պարտքեր է ունեցել և այս գործի արդյունքում,  համենայնդեպս փաստերն այդ մասին են խոսում,  այդ միլիոնավոր դոլարների պարտքերից ձերբազատվել է։
Ուշագրավ է նաև այն, երբ այդ վկային  բնակարանից վտարելու հայցադիմում է  մուտքագրվել դատարան, դրանից հետո է  ծնվել այս դիմումը, այս քրեական գործը ու դրանից հետո մինչ օրս վկան գտնվում է  իր բնակարանում այն դեպքում, երբ որ կա օրինական  ուժի մեջ մտած դատական ակտ։
Այսօրվա  իշխանություններին հաճո դիմումով, քանի որ հանիրավի մեղադրում էր Հայաստանի երրորդ նախագահին, անձը, իմ համոզմամբ,  վարձահատույց է եղել։ Փաստերն այդ մասին են խոսում. մինչ օրս ապրում է  այդ բնակարանում ու չունի  միլիոնավոր դոլարների պարտավարություն բանկերին, քանի որ այդ պարտքները սնանկության արդյունքում այսպես ասած ջրվել են»,- ասաց փաստաբանը։
Ամրամ Մակինյանը նշեց, որ եթե «այսքան քչփորելուց հետո» այսօրվա իշխանություններն այս մեղադրանքն են ներկայացրել Սերժ Սարգսյանին, դա ամենաբարձր գնահատականն է  երրորդ նախագահին իր գործունեության վերաբերյալ։
«Չնայած ես հեռու եմ այն մտքից, որ այս իշխանությունները պետք է գնահատեն պարոն նախագահի արածը»,- ասաց պաշտպան Մակինյանը։

Адвокат: Главный свидетель по делу Сержа Саргсяна избавился от многомиллионных долгов после подачи иска
В суде общей юрисдикции Еревана под председательством судьи Ваге Мисакяна сегодня продолжилось судебное заседание по делу третьего президента Армении Сержа Саргсяна и других, в ходе которого был допрошен главный свидетель – Севак Кочарян.
Адвокат Сержа Саргсяна Амрам Макинян после судебного заседания в беседе с журналистами отметил, что ещё в начале судебного заседания по этому делу говорил, что стоит ждать сюрпризов и они будут ещё продолжаться.
«Нет необходимости доказывать, поскольку убежден, что, следя за судебными заседаниями, все поняли, кто на самом деле является главным свидетелем. Человек, у которого были миллионные долги и в результате этого дела, по крайней мере факты свидетельствуют об этом, он освободился от этих долгов в миллионы долларов.
Примечательно также, что в суд поступил иск о выселении этого свидетеля из квартиры, после этого возбуждено уголовное дело и после этого, до сих пор свидетель находится в своей квартире и это в случае, когда есть вступивший в законную силу судебный акт.
До сих пор он живет в этой квартире и у него уже нет миллионных долговых обязательств, поскольку эти долги в результате банкротства, так скажем, слили», – отметил адвокат.
А. Макинян отметил, если после стольких «поисков» действующие власти смогли выдвинуть подобное обвинение Сержу Саргсяну, то это самая высокая оценка деятельности третьего президента РА.
«Хотя я не придерживаюсь мнения, что именно эти власти могут в принципе давать какие-либо оценки деятельности третьего президента», – подчеркнул адвокат.