Որ տարիքում է ավարտվում «բուռն երիտասարդության» շրջանը
Օրգանիզմի արձագանքը ալկոհոլին, ինչպես նաև յուղոտ և քաղցր սննդին, սկսում է փոխվել որոշակի տարիքից: Sputnik ռադիոյին տված հարցազրույցում ասել է բժիշկ Մարիա Չերնյաևան։ Նա ներկայացրել է, թե ինչ նշաններ կարող են ցույց տալ տեղի ունեցած փոփոխությունները։
Բժիշկ-թերապևտն այն կարծիքն է, որ «բուռն երիտասարդության» ժամանակ ի հայտ եկած սովորությունները տարիների ընթացքում պետք է փոխել։ Նրա խոսքով՝ եթե որևէ մեկը պետք է մտածի իր սննդակարգի և կենսակերպի մասին արդեն 25-30 տարեկանում, ապա միջին վիճակագրական մարդու օրգանիզմը սկսում է ավելի զգույշ վերաբերմունքի կարիք ունենալ 40 տարեկանից հետո։
«Որպես կանոն, 40 տարի հետո նյութափոխանակությունը դանդաղում է, ֆերմենտային ակտիվությունը նվազում է, ինսուլինն ավելի վատ է արտադրվում։ Այսինքն՝ 40 տարեկանից հետո միջին վիճակագրական մարդը 40 տարեկանից հետո պետք է վերանայի սննդակարգն ու կենսակերը»,- ասել է Մարիա Չեռնյաևան:
Բժիշկը նշել է, որ եթե 40 տարեկանից հետո մարդիկ շարունակեն չարաշահել վնասակար սնունդն ու ալկոհոլը, ապա բացասական հետևանքներից հնարավոր չի լինի խուսափել։
«Այցելությունների ժամանակ մենք տեսնում ենք, որ այս տարիքում շատերը սկսում են գիրանալ, թեև նրանք չեն փոխել իրենց սննդակարգը։ Դա պայմանավորված է նյութափոխանակության խանգարմամբ: Սնունդը սկսում է ավելի դանդաղ մարսվել, այսինքն՝ մենք այլևս չենք կարող ուտել մեծ չափաբաժիններով յուղոտ սնունդ։ Բացի այդ, մենք սկսում ենք զգալ ալկոհոլի ազդեցությունը՝ այտուցների, գլխացավի տեսքով»,- պարզաբանել է Մարիա Չեռնյաևան։

В каком возрасте пора завершать период «бурной молодости»?
Привычки, появившиеся во времена "бурной молодости", с годами необходимо менять, уверена врач-терапевт Мария Черняева.
Кому-то стоит задуматься о своем рационе и образе жизни уже в 25-30 лет, но организм среднестатистического человека начинает нуждаться в более бережном отношении после 40 лет, сказала она в интервью радио Sputnik.
"Как правило, после 40 лет замедляются метаболические процессы, хуже начинают выводиться из организма вредные вещества, идет перестройка тканей, снижается ферментативная активность, хуже вырабатывается инсулин. То есть среднестатистическому человеку после 40 лет надо перестраивать рацион и образ жизни", – отметила Мария Черняева.
Если после 40 лет продолжать злоупотребление вредной пищей, а также алкоголем, то негативных последствий будет не избежать, продолжила врач.
"По обращениям пациентов мы видим, что в этом возрасте у многих начинает расти вес, хотя они не меняли рацион. Это объясняется нарушением метаболизма. Хуже начинают усваиваться продукты, то есть мы уже не можем съесть большую порцию жирной пищи, например, не можем спокойно сходить на шашлыки, потому что у нас появляются от этого неприятные симптомы, связанные с работой желудочно-кишечного тракта. Мы начинаем ощущать последствия приема алкоголя в виде отечности, головной боли", – объяснила Мария Черняева.