ԱՊՀ առաջնորդները ջանքեր են գործադրում Համագործակցության տարածքում հակամարտությունները խաղաղ ճանապարհով լուծելու համար
ԱՊՀ անդամ երկրների ղեկավարները գործադրում են բոլոր ջանքերը Համագործակցության ներսում հակամարտությունները խաղաղ ճանապարհով լուծելու համար։ Այս մասին շաբաթ օրը «Ռոսիա-24» հեռուստաալիքին տված հարցազրույցում ասել է Գործադիր կոմիտեի նախագահ, ԱՊՀ գործադիր քարտուղար Սերգեյ Լեբեդևը։
«Խոսելով հակամարտությունների մասին, որոնք, ցավոք, տեղի են ունենում ԱՊՀ տարածքում, ես վստահ եմ, որ դրանք կլուծվեն խաղաղ ճանապարհով: ԱՊՀ երկրների ղեկավարներն ամեն ջանք գործադրում են այս հակամարտությունների շուտափույթ լուծմանը նպաստելու համար»,-ասել է նա։
Լեբեդևը հավելել է, որ Համագործակցության երկրների ղեկավարներից որևէ մեկը՝ո՛չ պետությունների, ո՛չ կառավարությունների ղեկավարները, կասկածի տակ չեն դնում ԱՊՀ-ի պահպանման և հետագա զարգացման անհրաժեշտությունը։
«Բացի այդ, մենք մինչև 2030 թվականը և դրանից հետո ունենք բազմաթիվ ծրագրեր, քննարկում ենք նոր երկաթուղային գծերի կառուցումը դեպի Չինաստան, Ղրղզստան, Ուզբեկստան»,-ասել է նա։
Լեբեդևը հիշեցրել է, որ նախատեսվում է մի շարք երկաթուղային գծեր անցկացնել Ղազախստանի, Թուրքմենստանի, Իրանի տարածքով հարավից մինչև Պարսից ծոց: Նաև Աֆղանստանով դեպի Պակիստան երկաթուղային գծի նախագիծ կա։
«Համագործակցությունը շատ ակտիվ է՝ սա տրանսպորտ է, սա էներգիա է, սա տիեզերք է, սա միջուկային էներգիա է և ատոմային էներգիայի խաղաղ օգտագործում, էկոլոգիան համագործակցության շատ կարևոր ոլորտ»,-հավելել է նա։

Лебедев: Главы стран-участниц СНГ прилагают все усилия для разрешения конфликтов внутри Содружества мирным путем
17:41 26/11/2022
Главы стран - участниц СНГ прилагают все усилия для разрешения конфликтов внутри Содружества мирным путем. Об этом в субботу в интервью телеканалу «Россия-24» рассказал председатель Исполнительного комитета – исполнительный секретарь СНГ Сергей Лебедев, пишет ТАСС.
«Говоря о тех конфликтах, которые, к сожалению, имеют место быть на пространстве СНГ, я уверен в том, что они разрешатся мирным исходом. Главы государств СНГ прилагают все усилия, чтоб способствовать скорейшему разрешению этих конфликтов», – сказал он.
Лебедев добавил, что ни один из лидеров стран Содружества – «ни глав государств, ни глав правительств - не подвергает сомнению необходимость сохранения и дальнейшего развития СНГ».
«Кроме того, у нас очень много программ, рассчитанных на период до 2030 года и далее, – рассказал председатель Исполкома. – Обсуждаются вопросы построения новых железнодорожных магистралей, вы знаете: Китай, Киргизия, Узбекистан».
Кроме того, напомнил Лебедев, ряд железнодорожных магистралей планируется провести через территорию Казахстана, Туркмении, Ирана и на юг к Персидскому заливу. Также «есть проект железнодорожной магистрали через Афганистан на Пакистан».
«Сотрудничество очень активное – это транспорт, это энергетика, это космос, это ядерная энергетика и мирное использование атомной энергии, экология - очень важное направление сотрудничества», – добавил он.