«Ի՞նչ գործ ունի այս ազգայնամոլական լոզունգը Շուռնուխի դպրոցի անմիջապես դիմաց»
«Սյունիքի մարզի Գորիսի Շուռնուխ գյուղի դպրոցի անմիջապես դիմաց ադրբեջանական անօրինական զինված տեղակայում է, որտեղ մեծ տառերով գրված է «Önce vatan»:
«Önce vatan»-ը թուրքական ազգայնամոլական (ընդ որում, ագրեսիվ) հիմնարար լոզունգներից է, որ ստեղծվել է Աթաթուրքի իշխանության շրջանում` 1930-ական թթ. և նշանակում է «Առաջ հայրենիք» կամ «Նախևառաջ հայրենիք»:
Այս լոզունգն անմիջականորեն կապված է պանթյուրքիզմի հետ: Այն հնարավոր չի համարում Թուրքիայում ապրող ոչ թուրք էթնիկ խմբերի կամ ազգերի ներկայացուցիչների հավասարությունը թուրքերի հետ, քանի որ ըստ թուրքական ազգայնամոլության` հայրենիքին հավասար կարևորվում է նաև ազգի՝ էթնիկապես թուրք միատարր ազգի ստեղծման գաղափարը: Ընդ որում, այս ազգայնամոլությունը հիմնվում էր երիտթուրքերի գաղափարաբանության՝ պանթյուրքիզմի վրա և ըստ էության դրա շարունակությունն էր:
Շուռնուխի դպրոցի` երեխաների անմիջապես տեղակայված այս ադրբեջանական դիրքում մշտապես հերթապահում են ծառայողներ, որոնք զինված հետևում են դպրոցին, երեխաներին: Այս զինված դիրքն ունի նաև տեդախցիկներ, որոնք նույնպես հետևում են մարդկանց տեղաշարժին, ապօրինաբար հավաքում են անձնական տվյալներ:
Այս փաստերը հայտնաբերեցինք Գարօ Ղազարեանի (Garo Ghazarian) և Գառնիկ Քերքոնեանի (Karnig Kerkonian) հետ միասին Սյունիք մեր հանատեղ այցի ընցացքում: Այնուհետև, ուսումնասիրությունններն իրականացրել է Իրավունքի և արդարության կենտրոն «Թաթոյան» հիմնադրամը/ “Tatoyan” foundation:
Հիմա հարց`
Ի՞նչ գործ ունի այս ազգայնամոլական լոզունգը, առավել ևս ադրբեջանական անօրինական զինված տեղակայումը Շուռնուխի դպրոցի անմիջապես դիմաց:
Պարզ է, որ թիրախավորում են անգամ երեխաների, փորձում են ահաբեկել ու ճնշում գործադրել մեր երեխաների նկատմամբ: Այն հատուկ արված է մեծ տառերով ու այնպես, որ երևում է երեխաներին:
Ակնհայտ է, որ սա արվել է խաղաղ բնակչությանը ագրեսիվություն ցուցադրելու համար:
Այս ամենը ևս մեկ անգամ նշանակում է, որ ադրբեջանական զինված տեղակայումները ոչ միայն լրջորեն վտանգում են մարդկանց ֆիզիկական անվտանգությունն ու կյանքը, այլ նպատակային արարքներով ամեն ինչ անում են, որ մարդկանց, անգամ երեխաներին պատճառեն հոգեկան զրկանքներ, նրանց պահեն անհանգստության ու լարվածության մեջ:
Ադրբեջանական զինված տեղակայումները պետք է հեռացվեն ոչ միայն ՀՀ ներխուժած տարածքներից, այլ նաև ՀՀ գյուղերի մոտից ու համայնքների միջև ճանապարհներից. պետք է լինի ապառազմականացված անվտանգության գոտի, որպեսզի վերականգնվի մարդկանց բնականոն կյանքը»։

Фонд «Татоян»: Почему этот националистический лозунг, тем более азербайджанское незаконная азербайджанская дислокация, находится прямо перед школой Шурнуха?
Прямо перед школой в селе Шурнух общины Горис Сюникской области находится азербайджанская незаконная вооруженная позиция, на которой крупными буквами написано «Önce vatan», сообщается на странице фонда Татоян в соцсети Facebook.
«"Önce vatan" – один из основных турецких националистических (кроме того агрессивных) лозунгов, созданный во время правления Ататюрка в 1930-х годах. Лозунг означает "Вперёд родина" или "Родина прежде всего".
Этот лозунг имеет прямое отношение к пантюркизму. Не считает возможным приравнивание представителей нетурецких этносов или наций, проживающих в Турции, к туркам, потому что, согласно турецкому национализму, идея создания нации, этнически турецкой однородной нации, одинаково важна для Родины. Причем этот национализм основывался на идеологии младотурков, пантюркизме, и был по сути его продолжением.
На этой азербайджанской позиции, который находится напротив Шурнухской школы, где учатся дети, всегда дежурят солдаты, которые вооружены и следят за школой и детьми. На этой вооруженной позиции также установлены камеры, которые также отслеживают передвижения людей, незаконно собирают личные данные.
Эти факты мы обнаружили во время нашего визита в Сюник вместе с Гаро Казаряном и Гарнигом Керконяном. Затем исследования были проведены Центром Закона и Справедливости Фонда "Татоян".
Теперь вопрос:
Что делают этот националистический лозунг, и более того, азербайджанские незаконные вооруженные силы прямо перед Шурнухской школой?
Явно, что мишенью становятся даже дети, пытаются запугать и надавить на наших детей. Лозунг специально написан крупными буквами и таким образом, чтобы он был виден детям.
Очевидно, это было сделано для проявления агрессии к мирному населению.
Все это еще раз означает, что азербайджанские вооруженные силы не только серьезно угрожают физической безопасности и жизни людей, но и целенаправленно делают все, чтобы вызвать у людей, даже у детей, психологические страдания, держать их в тревоге и напряжении.
Азербайджанские вооруженные позиции должны быть удалены не только с захваченных территорий РА, но которые находятся на территориях в непосредственной близости сел РА и с дорог между общинами.
Должна быть создана демилитаризованная зона безопасности, чтобы была возможность восстановить нормальную жизнь людей», – говорится в сообщении.