Փաշինյանին ասել են՝ մինչև 2028 թվականը նախատեսում է տիեզերք արձակել հայկական ևս երկու արբանյակ
Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորությամբ Բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարությունում անցկացվել է գերատեսչության 2022թ. գործունեության հաշվետվության քննարկում:
Պաշտոնական հաղորդագրության համաձայն,  հաջողությամբ ընթացքի մեջ է աշխատաշուկայից նոր աշխատակիցներ ներգրավող ընկերություններին աշխատավարձերի եկամտահարկի 50 տոկոսի վերադարձի ծրագիրը, որի շրջանակում պետության կողմից արդեն իսկ տրամադրվել է 2,8 մլրդ դրամ: Զեկուցվել է, որ ՏՏ  մի շարք ընկերություններ Բուհ-մասնավոր հատված ծրագրի միջոցով ընթացքիկ տարում ներգրավվել են միջին և բարձր որակավորում ունեցող ավելի քան 700 աշխատակիցների: Ծրագրի բյուջեն այս տարի կազմել է 231 մլն դրամ, իսկ 2023-ին այն կհասնի 311 մլն դրամի:
Ըստ աղբյուրի, օժանդակություն է ցուցաբերվել հայկական ընկերությունների՝ միջազգային ֆորումներին մասնակցությանը: Արդյունքում, ընթացիկ տարվա ընթացքում հայկական տարբեր ընկերություններ միջազգային գործընկերների հետ ստորագրել են 320 մլն դրամի պայմանագրեր:
Հեռահաղորդակցության և կապի ոլորտում այս տարի սկսվել են ռեզերվային կառավարման կենտրոնի վերանորոգման աշխատանքները, որոնք դեռևս գտնվում են ընթացքի մեջ: Այնուհետև անդրադարձ է կատարվել թվային հեռուստահեռարձակման ապահովման, թվային ինտերակտիվ հեռուստատեսության համակարգի ներդրման, Հայաստանի տարածքում բազային և շարժական ռադիոմոնիթորինգի համակարգի ներդրման ուղղությամբ իրականացվող աշխատանքներին:
Նախատեսվում է մինչև 2026 թվականը մեր երկրի բնակավայրերի 80 տոկոսում ապահովել լայնաշերտ կապ և պետական թվային ծառայությունների հասանելիություն:
Փաշինյանին հայտնել են, որ մինչև 2028 թվականը մեր երկիրը նախատեսում է տիեզերք արձակել հայկական ևս երկու արբանյակ: Նախատեսվում է 2023 թվականին Հայաստանում ստեղծել արբանյակի կառավարման կենտրոն և ընդունիչ կայան, որի գլխավոր գործառույթներից են արբանյակի կառավարումը, տիեզերալուսանկարների ստացումը: Այդ նպատակով ընթացքի մեջ է մասնագետների վերապատրաստման գործընթացը:

Пашиняну доложили, что до 2028 года планируется запустить в космос ещё два армянских спутника
Под председательством премьер-министра Армении Никола Пашиняна в министерстве высокотехнологической промышленности состоялось обсуждение отчета о деятельности ведомства за 2022 год. Об этом сообщает пресс-служба правительства РА.
Согласно информации, успешно реализуется программа возврата 50% подоходного налога компаниям, привлекающим новых работников с рынка труда. В рамках этой программы государство уже выделило 2,8 млрд драмов. Было доложено, что в текущем году ряд IT-компаний наняли более 700 сотрудников средней и высокой квалификации в рамках программы «Вуз-частный сектор».
Бюджет проекта в этом году составил 231 млн драмов, а в 2023 году он достигнет 311 млн драмов.
Согласно источнику, было оказано содействие участию армянских компаний в международных форумах. В результате в текущем году различные армянские компании подписали с международными партнерами контракты на сумму 320 млн драмов.
Затем была затронута деятельность ЗАО «Айпост», проводимые работы по улучшению обслуживания граждан и созданию новых отделов.
К 2026 году планируется обеспечить широкополосную связь и доступ к государственным цифровым услугам в 80% населенных пунктов Армении.
Премьер-министру были доложены шаги по развитию космической отрасли. Подчеркнув тот факт, что в этом году в космос был запущен первый армянский стратегический спутник, ответственные лица отметили, что до 2028 года наша страна планирует запустить в космос еще два армянских спутника. С этой целью ведется процесс переподготовки специалистов.