«Հրապարակ». Արցախի նախագահը դեռևս ոչ մեկին առաջարկ չի արել
«Նոյեմբերի 23-ին Արցախի կառավարության 9 նախարար ազատվեց պաշտոնից, ապա նրանցից չորսը ԺՊ նշանակվեցին։ Սակայն դեռ ոչ մի նշանակում կառավարության կազմում չի արվել՝ նախարարական աթոռները շարունակում են թափուր մնալ։ Անգամ Արցախի քաղաքական շրջանակներում թեկնածուների մասին ինֆորմացիա չունեն։ Այդ հարցերը քննարկվում են Արայիկ Հարությունյան-Ռուբեն Վարդանյան ֆորմատում։ Ա
մենամեծ ինտրիգն Արցախի արտգործնախարարի պաշտոնի համար է․ նախ՝ լուր տարածվեց, որ Վարդան Օսկանյանին են առաջարկել, ապա՝ Արա Այվազյանին, հետո Արցախի նախագահականից պարզաբանեցին մեր թերթին, թե, «անկախ նշված անձանց հանդեպ ունեցած հարգանքից», Արցախի նախագահը դեռևս ոչ մեկին առաջարկ չի արել։
Անցած օրերին արտգործնախարարի ևս մեկ հավակնորդի անուն ավելացավ ցանկում՝ Արցախի նախագահի խորհրդական, նախկին արտգործնախարար Մասիս Մայիլյանը, ով օրերս Հայաստանում ՌԴ դեսպանի հետ լուսանկար էր հրապարակել՝ ցույց տալով, որ իր՝ սորոսական շրջանակներին հարելու լուրերը չափազանցված են, ինքը ռուսական իսթեբլիշմենտի հետ խնդիրներ չունի, և առաջվա արգելքներն իր հանդեպ չեն գործում։
Հիշեցնենք, որ Մայիլյանի մուտքը Ռուսաստան ևս ժամանակին արգելված էր։ Տեղեկություններ կան նաև, որ պետնախարարի խորհրդական, «Կապավոր» ընկերության սեփականատեր Արման Հակոբջանյանը փորձում է առողջապահության նախարարի պաշտոնում հարազատ քրոջը՝ Լիլիթ Հակոբջանյանին առաջարկել, ով 2020-ից նախագահի՝ առողջապահության գծով խորհրդականն է և «ԼիլՄեդ» բժշկական կենտրոնի ղեկավարը»։

Газета «Грапарак» пишет, что 23 ноября девять министров правительства Арцаха были освобождены от занимаемых должностей, затем четверо назначены временно исполняющими обязанности.
Однако в составе правительства пока никакого назначения нет. Министерские портфели остаются вакантными. Даже у политических кругов Арцаха нет информации о кандидатах. Эти вопросы обсуждаются в формате Араик Арутюнян – Рубен Варданян. Самая большая интрига связана с должностью министра иностранных дел Арцаха. Сначала распространились сведения, что это пост предложен Варадану Осканяну, затем – Ара Арзуманяну, а потом в аппарате президента заявили, что ″вне зависимости от уважения к упомянутым лицам″, президент Арцаха пока никому не сделал предложение.
«На днях в списке претендентов на должность главы МИД прибавилось еще одно имя – советника президента Арцаха, бывшего министра иностранных дел Масиса Маиляна, который на днях опубликовал фотографию с послом России в Армении, тем самым продемонстрировав, что слухи о его связях с соросовскими кругами преувеличены, у него нет проблем с российским истеблишментом и прежние запреты уже не действуют.
Напомним, в свое время Масису Маиляну запретили въезд на территорию Российской Федерации.
Муссируются также сведения, что собственник компании «Капавор» Арман Акопджанян пытается предложить на должность министра здравоохранения свою родную сестру – Лилит Акопджанян, которая с 2020 года является советником президента Арцаха по вопросам здравоохранения и руководителем медицинского центра ″ЛилМед″», - пишет газета.