«Ժողովուրդ». Ո՞ւմ կալանքի հարցով դատախազ Աննա Վարդապետյանը կմտնի խորհրդարան
«Դեկտեմբերի 6-ից նախատեսվող ԱԺ հերթական քառօրյայի ընթացում ՀՀ գլխավոր դատախազը կգնա խորհրդարան. այս մասին տեղեկացնում են «Ժողովուրդ» օրաթերթի՝ ՀՀ դատախազության իրազեկ աղբյուրները։ Առաջին պատգամավորը «Հայաստան» խմբակցությունից կլինի ղեկավար Սեյրան Օհանյանը, ում կալանքի հարցով դատախազ Աննա Վարդապետյանը կմտնի խորհրդարան:
Քաղաքական իշխանությունը որոշում է կայացրել նախ զրկել անձեռնմխելիությունից, ապա նաև կալանավորել պաշտպանության նախկին նախարար Սեյրան Օհանյանին:
Հավելենք, որ ՀՀ «ԱԺ կանոնակարգ» օրենքի 108 հոդվածի 2-րդ կետի համաձայն՝ դատախազի «միջնորդագիրը քննարկվում է Ազգային ժողովի առաջիկա հերթական նիստերում», այսինքն՝ արտահերթ նիստով հնարավոր չէ պատգամավորի կալանքի հարցով խորհրդարան մտնել: Քանի որ հերթական նստաշրջանը դեկտեմբերի 6-ից է սկսվում 4 օրով, հետևաբար նախատեսվում է, որ մյուս ամիս կմտնի դատախազը ԱԺ:
Այս տարի այլևս հերթական նիստեր նախատեսված չեն, մյուս նիստերը կլինեն արդեն փետրվար ամսից: Իշխանության գծագրած սցենարով՝ Վահե Հակոբյանի և Արմեն Չարչյանի կալանքի հարցը կձգվի մյուս տարի. եթե այդ ընթացքում նրանք պատգամավորական մանդատից հրաժարվեն, հարցը թերևս այլ կերպ կփակվի: Ամեն դեպքում, «Ժողովուրդ» օրաթերթը հարցում էր ուղարկել ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտե՝ պարզելու, թե Սեյրան Օհանյանը որ գործով է որպես մեղադրյալ ներգրավված»։

«Жоховурд»: Генпрокурор обратиться в парламент для лишения неприкосновенности Сейрана Оганяна
Газета «Жоховурд» пишет со ссылкой на свои источники, что в ходе предусмотренной с 6 декабря очередной сессии парламента генеральный прокурор Анна Вардапетян обратиться в парламент. По сведениям издания, руководитель фракции «Армения» Сейран Оганян будет первым депутатом, в отношении которого будет представлено ходатайство о возбуждении уголовного преследования и лишении свободы.
«Политическая власть приняла решение сначала лишить неприкосновенности, затем арестовать бывшего министра обороны Сейрана Оганяна.
Добавим, что согласно пункту 2 статьи 108 закона ″Регламент Национального Собрания″, ходатайство рассматривается на предстоящих очередных заседаниях Национального Собрания, то есть, на внеочередном заседании невозможно представить ходатайство о даче согласия на лишение депутата свободы. Поскольку очередная сессия парламента начинается с 6 декабря и продлится 4 дня, следовательно, предусматривается, что генпрокурор обратиться в парламент в следующем месяце. В этом году очередные заседания уже не предусмотрены, они начнутся с февраля будущего года.
По сценарию властей, вопрос ареста Ваге Акопяна и Армена Чарчяна затянется и будет рассмотрен в будущем году. Если за это время они откажутся от депутатского мандата, то вопрос будет закрыт другим способом. Во всех случаях мы направили запрос в Антикоррупционный комитет, чтобы выяснить, по какому делу Сейран Оганян привлечен в качестве обвиняемого», - пишет газета.