Իրանի խորհրդարանի պատգամավորներն արձագանքում են Ալիևի հակաիրանական հայտարարություններին
Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի վերջին հակաիրանական հայտարարություններից հետո Իրանի իսլամական խորհրդարանի պատգամավորները զգուշացնելով Ալիևին վերջինիս հիշեցրել են որոշ պատմական ճշմարտություններ: Այս մասին գրում է ParsToday-ը։
Իր վերջին հայտարարությունների ընթացքում Ադրբեջանի նախագահը «Իրանի ատրպատականցիներին» համարել է Ադրբեջանի Հանրապետության ժողովրդի մի մասը և շեշտել է. «Ստիպված եղանք Իրանի սահմաններում զորավարժություն անցկացնել, որպեսզի ցույց տանք, որ չենք վախենում»:
Արձագանքելով այս հայտարարություններին, Իսլամական խորհրդարանում Սալմասի պատգամավոր՝ Յաղուբ Ռեզազադեն շեշտել է.«Ադրբեջանի նախագահին լրջորեն նախազգուշացնում եմ, որ եթե հողատարածքների կցում նախատեսված լինի, ձեր Ադրբեջանն է, որ պիտի կցվի ԻԻՀ-ին»:
«Հատկանշական է, որ ներկայիս Ադրբեջանի հանրապետության տարածքը շուրջ 200 տարի առաջ Իրանի մի մասն էր, սակայն ռուս-պարսկական պատերազմների և Գյուլիստանի ու Թուրքմենչայի պայմանագրերի հետևանքով միացվեց Ռուսաստանին: Ռուսական կայսրության փլուզմամբ «Ադրբեջանի Դեմոկրատական Հանրապետությունը» կազմվեց 1918թ. մայիսի 28-ին»,- գրում է ParsToday-ը։

Депутаты иранского парламента ответили на антииранские заявления Алиева
После недавних антииранских заявлений президента Азербайджана Ильхама Алиева депутаты парламента Ирана предупредили Алиева и напомнили ему некоторые исторические истины. Об этом пишет ParsToday.
В своих недавних заявлениях президент Азербайджана посчитал «жителей иранской провинции Атрпатакан» частью народа Азербайджанской Республики и подчеркнул: «Мы вынуждены были начать военные учения на границе с Ираном, чтобы продемонстрировать, что мы их не боимся».
Член комиссии по национальной безопасности парламента Ирана Ягуб Резазаде в ответ на эти заявления Алиева подчеркнул: «Я серьезно предупреждаю президента Азербайджана: если и будет предусмотрено присоединение земель, то это ваш Азербайджан должен быть присоединен к ИРИ».
«Примечательно, что территория нынешней Азербайджанской Республики около 200 лет назад была частью Ирана, но в результате русско-персидских войн и Гюлистанского и Туркменчайского договоров была присоединена к России. С распадом Российской империи 28 мая 1918 года была образована „Азербайджанская Демократическая Республика”», – пишет ParsToday.