Ինգա Զարաֆյան. ԶՊՄԿ-ի շահերը գերադասվում են Հայաստանի բնակիչների առողջությունից, շրջակա միջավայրից
Հայաստանում հանքարդունաբերության ոլորտում գործող ընկերությունների՝ մասնավորապես «Զանգեզուրի պղձամոլբիդենային կոմբինատի շահերը գերադասվում են բնակիչների  առողջությունից, շրջակա միջավայրից։ Panorama.am-ի հետ զրույցում ահազանգում է «ԷկոԼուր» տեղեկատվական ՀԿ-ի նախագահ Ինգա Զարաֆյանը՝ անդրադառնալով Ողջի գետի աղտոտման խնդրին։
«Մեզ նման երկրներում, որտեղ հանքերում օգտագործվում են էժան սարքավորումներ, ինչը շահավետ է բիզնեսի տեսանկյունից, առողջապահական, բնապահպանական խնդիրները մղվում  են տասներորդ պլան։ Այո, միջազգային ընկերությունները գալիս են մեր երկիր, վերցնում մեր հարստությունը, թողնում մեզ աղտոտված տարածքներ ու վնասված առողջություն»,-ասաց բնապահպանը։
Նշենք, որ Սյունիքում Ողջի գետի ջրերն արդեն մի քանի օր է՝ աղտոտված են։ Չնայած  խնդրի մասին հնչած ահազանգերին, պետական մարմինները լուռ են, բնապահպան-ակտիվիստները՝ խաղաղ։
Համայնքի էջում խնդրի մասին որևէ բան չկա, Բնապահպանության նախարարությունը,
Բնապահպանության և ընդերքի տեսչական մարմինը լուռ են,  Դատախազությունը, որ պետք է պաշտպանի պետության շահերը, դեռ չի արձագանքել խնդրին։
ԲՆ խոսնակը տեղում չէր, խնդրեցին զանգահարել ավելի ուշ, տեսչական մարմնից հարցումը գրավոր ուզեցին, համայնքապետարանի հեռախոսին ուղղված զանգերն անպատասխան մնացին, գլխավոր դատախազությունից խոստացան՝ կարձագանքեն ավելի ուշ։
Panorama.am-ի զրուցակից Ինգա Զարաֆյանն ընդգծում է՝  աղտոտումը միայն գետի ջրերով չի սահմանփակվում, բացասական հետևանքները շղթայաբար տարածվում են ոլորտից ոլորտ՝ պատճառ դառնալով Սյունիքի բնակիչների առողջական լուրջ խնդիրների, գյուղատնտեսության ոլորտի անկման, շրջակա միջավայրի վնասման։
«Գետի ջրերից բացի աղտոտվում է նաև միջավայրը, ապա այդ քիմիական տարրերն անցնում են բույսերի մեջ,  պտուղ-բանջարեղենի մեջ, որոնցով սնվում են մարդիկ, անասունները, հետո դրանք հայտնվում են մարդու օրագանիզմում, սա էլ իր հերթին բերում է առողջական տարբեր խնդիրների։ Բազմաթիվ ուսումնասիրություններ են իրականացվել, եղել են դեպքեր, երբ երեխաների նույնիսկ մազի մեջ քիմիական տարր է հայտնաբերվել՝ մոլիբդեն, մկնդեղ։ Երեխայի տատիկն ասում է՝ ի՞նչ է լինելու իմ թոռնիկի հետ։ Մարդկանց օրգանիզմում վտանգավոր քիմիական միացությունները, էլեմնետները մի քանի անգամ գերազանցում են թույլատրելիի շեմը»,-ասում է Զարաֆյանը։
Նրա խոսքով, առողջապահության, Շրջակա միջավայրի նախարարություններին տարիներ շարունակ փոխանցվել են ուսումասիրությունների արդյունքները, սակայն  որևէ ուղեցույց չի մշակվել, քայլեր չեն ձեռնարկվել, կանխարգելող գործողություններ չեն մշակվել։
«Հանքարդյունաբերական բիզնեսի շահը գերադասվում է գյուղատնտեսության, առողջապահության շահերին։ Հասկանո՞ւմ եք։ Այս ոլորտները դրվում են երրորդական պլան, մի ընկերության շահը վեր է դասվում ամեն ինչից։ Զանգեզուրի պցնձամոլիբդենային կոմբինատի դեպքում պետությունը պետք է շատ խիստ լինի, քանի որ մենք գիտենք բաժնետոմսերի 15 տոկոսը տրամադրվել է պետությանը։ Սա նրան թույլ է տալիս միջամտել որպես վերահսկող։ Եթե պետությունը չի կատարում վերահսկողությունը,  ուրեմն  այդ 15 տոկոսն ինչո՞ւ են նվիրաբերել պետությանը»,-ասաց Զարաֆյանը։
Հիշեցնենք, որ այսօր «Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատ»-ում Հայաստանի կառավարությունն ունի 21.875 տոկոս բաժնեմաս։ Չնայած բամաթիվ պահանջների, այդ թվում նաև դատական հայցերի, կառավարությունը չի հրապարակում նվիրատվության պայմանագիրը։ Իրավապաշտպաններն այստեղ կոռուպցիոն ռիսկեր են տեսնում, գործարքը որակում ոչ թափանցիկ։
ՀԿ նախագահի խոսքով, պետությունը պետք է բիզնեսից պահանջի արդիականացնել սարքավորումները, թարմացնել, հիմնանորոգել պոչամբարը, որպեսզի թափոններ քիչ լինեն ու շրջակա միջավայրը քիչ աղտոտվի։
«Աղտոտման համար նախատեսված. նշանակված տուգանքները ցածր են Հայաստանում։ Տասնյակ միլիոնավոր դոլարներ է աշխատող ձեռնարկության համար այդ մի քանի հարյուր հազար դրամ տուգանքը չի կարող մեծ նշանակութուն ունենալ։ Պետք է պատասխանատվությունը խիստ լինի։ Կան տարբեր մեխանիզմներ։ Մարդիկ ի վերջո պետք է հասկանան, որ չի կարելի այդքան աղտոտել միջավայրը, վնաս հասցնել մարդկանց առողջությանը։ Մեզ մոտ չի աշխատում այդ սկզբունքը, աղտոտիչն ու աղտոտողը պետք է վճարեն, մեզ մոտ չեն վճարում։ Եթե ընկերությունը պատասխանատվություն կրի, ապա մենք նման իրավիճակ չէինք ունենա, եթե պատասխանատվություն կիրառվեր, ապա ընկերությունը կանխարգելիչ միջոցներ կձեռնարկեր, կան չէ՞ նման միջոցներ, և դրանք պետք է բիզնեսը ձեռնարկի, իսկ պետությունը ստիպի դա անել»,-ասաց նա։
Հիշեցնենք, որ ավելի վաղ «Հանրապետություն» կուսակցության նախագահ Արամ Սարգսյանն իր հարցազրույցներից մեկում, անդրադառնալոց ԶՊՄԿ տնօրինության խոստացած ներդրումներին, ասել էր. «Ռուսաստանի տնտեսությունը ոչ էկոլոգիական, ոչ էլ արդյունաբերական, ոչ արտադրական, ոչ էլ ներդրումների առումով է պիտանի լինելու։ Ռուս ներդրողը, որ եկել է Քաջարան, ասում է՝ 3 մլրդի ներդրում եմ անելու, սա այն դեպքում, երբ այնտեղ մետաղաձուլական գործարան կառուցելու համար առավելագույնը 800 մլն փող է պետք»։

Инга Зарафян: Интересы ЗММК важнее здоровья народа Армении и окружающей среды
Интересы компаний, работающих в сфере добычи полезных ископаемых в Армении, в частности «Зангезурского медно-молибденового комбината», превалируют над здоровьем жителей и окружающей средой. Об этом в беседе с корреспондентом Panorama.am заявила председатель общественной информационной организации «ЭкоЛур» Инга Зарафян, обратившись к проблеме загрязнения реки Вохчи.
«В таких странах как наша, где на рудниках используется дешевое оборудование, что выгодно с точки зрения бизнеса, проблемы здравоохранения, охраны окружающей среды уходят на десятый план. Да, международные компании приезжают в нашу страну, забирают наши богатства, и оставляют нам загрязненные территории и поврежденное здоровье», – отметила она.
Отметим, что уже на протяжении нескольких дней воды реки Вохчи в Сюникской области загрязнены. Несмотря на подобные сообщения, государственные органы молчат, а экологи-активисты – спокойны.
Собеседник Panorama.am Инга Зарафян подчеркивает, что загрязнение не ограничивается лишь водами реки, негативные последствия по цепочке распространяются из одного сферы в другую, становясь причиной серьезных проблем со здоровьем у населения, упадка сферы сельского хозяйства, ущерба окружающей среды.
«Помимо вод реки загрязняется также окружающая среда, потом уже эти химические элементы проникают в растения, фрукты, овощи, которые употребляются в пищу людьми и животными, затем попадают в организм человека, а это в свою очередь вызывает различные проблемы со здоровьем.», – говорит И. Зарафян.
Проведены многочисленные исследования, были случаи, когда даже в волосах ребенка были обнаружены химические элементы: молибден, мышьяк. «Химические элементы в организме людей в несколько раз превышают допустимые нормы», – отмечает она.
По её словам, министерству здравоохранения, министерству окружающей среды и недр годами передавались результаты исследований, однако, никаких методических указаний не разработано, шагов не предпринято, не разработаны предотвращающие действия.
«Интересы горнодобывающего бизнеса предпочтительнее интересов сельского хозяйства и здравоохранения. Понимаете? Эти сферы уходя на третий план, интересы одной компании ставятся превыше всего. В случае с ЗММК государство должно проявить строгость, поскольку мы знаем, что 15% акций были переданы государству. Это позволяет ему вмешаться и осуществить контроль. Если государство не осуществляет контроль, так зачем ему были переданы эти 15% государству», – отметила И. Зарафян.
Напомним, правительство Армении владеет 21.875% акций ЗАО «Зангезурский медно-молибденовый комбинат» (ЗММК). Несмотря на многочисленные требования, в том числе судебные иски, правительство не публикует договор о дарении. Правозащитники видят в этом вопросе коррупционные риски, сделку называют непрозрачной.
По словам председателя общественной организации, государство должно потребовать от бизнеса модернизировать оборудование, обновить, отремонтировать хвостохранилищще, чтобы отходов было не так много и окружающая среда загрязнялась меньше.
«Предусмотренные в Армении за загрязнение окружающей среды штрафы низкие. Для предприятия, которое зарабатывает десятки миллионов долларов, штраф в несколько сот тысяч драмов не играет большого значения. Ответственность должна быть строгой. Есть разные механизмы.
Люди должны понимать, что нельзя загрязнять окружающую среду, наносить вред здоровью людей. У нас этот принцип не работает. Те, кто загрязняет окружающую среду должны платить штрафы, а у нас они ничего не платят. Если компания понесет ответственность, то предприятие сразу же предпримет предотвращающие меры, есть же такие меры? И именно бизнес должен их предпринять, а государство должно заставить это сделать», – отметила она.
Напомним, ранее председатель партии «Республика» Арам Саргсян в одном из интервью, обратившись к инвестициям, обещанным руководством ЗММК, сказал: «Российская экономика не будет пригодной ни с экологической, ни с промышленной, ни с производственной, ни с точки зрения инвестиций. Российские инвесторы, которые приехали в Каджаран, говорят, что сделают инвестиции в размере 3 млрд, это в том случае, когда для строительства металлоплавильного завода нужно максимум 800 миллионов».