«ԳԻՏԻՍ fest»-ում հայ ուսանողները փայլուն խաղացել են «Արյունոտ հարսանիք»
Ռուսաստանի թատերական արվեստի ինստիտուտի՝ ГИТИС-ի կողմից կազմակերպված Դիպլոմային ներկայացումների II միջազգային ուսանողական փառատոնին՝ «ГИТИС fest» -ին հայկական թատերախումբը ներկայացրել է Ֆեդերիկո Գարսիա Լորկայի «Արյունոտ հարսանիք» բեմադրությունը։  Հենց այս ներկայացմամբ է փակվել փառատոնը։
Ներկայացման մասին ГИТИС-ի կայքում գրված է. «Ցուցադրությունը փայլուն անցավ»։
Ներկայացման բեմադրող ռեժիսորն է Աբովյանի դրամատիկական թատրոնի գեղարվեստական ղեկավար Արմեն Սարգսյանը։
Panorama.am-ի հետ զրույցում նա պատմեց,  որ Երևանի թատրոնի և կինոյի պետական ինստիտուտը մշտական համագործակցության մեջ է ГИТИС-ի հետ։  «ГИТИС fest»-ն առաջին անգամ անցկացվել է 2021-ին օն-լայն ձևաչափով։ Իսկ այս տարի թատերախմբերն արդեն հավաքվել են Մոսկվայում։
«Մենք ուղարկեցինք «Արյունոտ հարսանիք» բեմադրության տեսագրությունը։ Շատ էին հավանել մեր ներկայացումն ու որոշել, որ հենց «Արյունոտ հարսանիք»-ով պետք է փակվի փառատոնը»,- ասաց Ա․ Սարգսյանը։
Ներկայացման մեջ խաղում են և ուսանողներ, և Աբովյանի դրամատիկական թատրոնի դերասաններ։
«Սա յուրօրինակ համագործակցություն է, որը հնարավորություն տվեց ինստիտուտում սովորող ուսանողներին խաղալ պրոֆեսիոնալ բեմում արդեն փորձ ունեցող դերասանների հետ»,- ասաց ռեժիսորը։
Այս ներկայացումը Աբովյանի դրամատիկական թատրոնի խաղացանկում է այս տարվա ամռանից։
Քանի որ փառատոնը ուսանողական է եղել, որոշվել է թատրոնից հանդես եկող մի քանի դերասանի փոխարինել ուսանող դերասաններով։
«Փառատոնի շրջանակում մեր ներկայացումն անցավ լեփ-լեցուն դահլիճում։ Խաղացել ենք հայերեն։ Չնայած նախապես ասված էր, որ պետք է ռուսերեն ենթագրեր լինեն, սակայն մենք որոշեցինք, որ պետք չեն։
Մի քանի շաբաթ առաջ է Աբովյանի թատրոնը վերադարձել Բրեստում կայացած «Բելայա վեժա» միջազգային փառատոնից։  Այնտեղ հասկացանք, որ ենթագրերն ինչ-որ առումով խանգարում էին։  Ներկայացման վերջում հանդիսատեսն ասում էր՝ ձեր ներկայացումն այնքան հետաքրքիր էր, հասկանալի, որ ենթագրերը պետք չէին։ Որոշեցինք, որ «ГИТИС fest»-ի ժամանակ ենթագրեր չանենք։ Ներկայացման ավարտվին պարզվեց, որ որոշումը ճիշտ էր։ Հանդիսատեսի հետ խոսելով՝ հասկացանք, որ  թեմային ծանոթ լինելով, վայելել են ներկայացումն ու ամբողջությամբ հասկացել։
Բավականին լավ կարծիքներ հնչեցին։ Դերասաններից մեկին մոտեցել էր մի կին ու ասել որ, դուք թափ տվեցքի ГИТИС -ին։ Նաև ասել էին՝ ենթադրել են, որ հայկական ներկայացումը լավն է լինելու, դրա համար էին փակման համար ընտրել, բայց չէին սպասել, որ այս աստիճանի լավն է լինելու։
Իսկ խմբերի հետ աշխատող կամավորները կռիվ էին անում, թե ով պետք է հենց հայկական թիմի հետ աշխատի։ Ամեն օր մեկը գալիս ու ասում էր՝ ես պետք է աշխատեմ ձեզ հետ»,- պատմեց Ա. Սարգսյանը։
Նա ընդգծեց, որ իրենք շատ լուրջ էին պատրաստվել այս փառատոնին, ամեն ինչ մանրակրկիտ քննարկել էին։
Փառատոնի շրջանակում հայ դերասանները մասնակցել են վարպետության դասերի։ Ռեժիսորի խոսքով, նման փառատոների մասնակցելը շատ կարևոր է նաև փորձի փոխանակման, տարբեր պայմանավորվածություններ ձեռք բերելու առումով։
Արմեն Սարգսյանն ասաց, որ վերջին հինգ տարիներին Աբովյանի դրամատիկական թատրոնը վերածնունդ է ապրում։
«Վերջին երեք ամիսներին երեք միջազգային հարթակներում՝ Բրեստում, Իտալիայում և Մոսկվայում, ելույթներ ենք ունեցել»,- ասաց թատրոնի գեղարվեստական ղեկավարը՝ հայտնելով նաև, որ շուտով կսկսվի թատրոնի կապիտալ վերանորոգումը։

Студенты Ереванского государственного института театра и кино мастерски выступили на сцене ГИТИСа
В заключительный день II Международного студенческого фестиваля дипломных спектаклей «ГИТИС fest» студенты из Армении показали «Кровавую свадьбу» Федерико Гарсиа Лорки.
О представлении на сайте ГИТИС говорится: «Показ прошел мастерски».
Режиссёр-постановщик — художественный руководитель Абовянского драматического театра Армен Саркисян.
В беседе с корреспондентом Panorama.am он рассказал, что Ереванский государственный институт театра и кино находится в постоянном сотрудничестве с ГИТИСом. «ГИТИС fest» впервые был проведен в 2021 году в онлайн-формате. В этом году театральные труппы собрались уже в Москве.
«Мы отправили видеозапись постановки “Кровавая свадьба”. Им очень понравилось наше представление, и они решили, что именно “Кровавая свадьба” должна завершить фестиваль», – отметил А. Саркисян.
В постановке играют и студенты, и актеры Абовянского драматического театра.
«Это особое сотрудничество, которое предоставило возможность учащимся в институте студентам сыграть на одной сцене с профессионалами, опытными актерами», – отметил режиссер.
Спектакль в программе Абовянского драматического театра с лета этого года.
Поскольку фестиваль студенческий, было принято решение заменить профессиональных актеров на студентов.
«В рамках фестиваля наша постановка состоялась при полном зале. Мы играли на армянском языке. Несмотря на то, что заранее было сказано, чтобы были субтитры, мы же посчитали, что они не нужны.
Абовянский театр несколько недель назад вернулся с фестиваля “Белая Вежа” в Бресте. Там мы поняли, что субтитры в некотором смысле мешают. В конце зрители сказали, что наша постановка была такой интересной, понятной, что субтитры были не нужны. Мы решили, что во время “ГИТИС fest” не будет субтитров. В конце постановки выяснилось, что решение было правильным.
Общаясь со зрителями, мы поняли, что, будучи знакомы с темой, они получили удовольствие от выступления и полностью его поняли.
Было довольно много хороших отзывов. К одному из актеров подошла женщина и сказала, что мы оживили ГИТИС. Также сказали, что предполагали, что армянская постановка будет хорошей, поэтому её выбрали для закрытия, но не ожидали, что будет настолько хорошей.
А работающие с труппами волонтеры спорили между собой, кто будет работать с командой из Армении. Каждый день кто-то приходил и говорил, что именно он хочет поработать с нами», – отметил он.
Он подчеркнул, что они весьма серьезно готовились к этому фестивалю, всё обсуждали детально.
В рамках фестиваля армянские актеры участвовали также в мастер-классах. По словам режиссера, участие в подобных фестивалях крайне важно по части обмена опытом, достижения различных договоренностей.
А. Саркисян отметил, что за последние пять лет Абовянский драматический театр переживает возрождение.
«За последние три месяца мы посетили три международные площадки – Брест, Италия и Москва», – отметил худрук театра, сообщив также, что вскоре начнется капитальный ремонт театра.