ԱՄՆ-ը շահագրգռված է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության պայմանագրի ստորագրմամբ. Մայքլ Քարփենթեր
ԱՄՆ-ը շահագրգռված է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության պայմանագրի կնքմամբ: Այս մասին ճեպազրույցում ասել է ԵԱՀԿ-ում ԱՄՆ մշտական ներկայացուցիչ Մայքլ Քարփենթերը։
Դեսպան Մայքլ Քարփենթերը, պատասխանելով լրագրողի այն հարցին, թե արդյոք նախատեսվում է Հայաստանի և Ադրբեջանի ԱԳ նախարարների հանդիպում ԵԱՀԿ արտգործնախարարների խորհրդի նիստի շրջանակներում, որը տեղի կունենա դեկտեմբերի 1-2-ը Լոձում այն բանից հետո, երբ Ադրբեջանը հրաժարվեց Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի մասնակցությամբ խաղաղ բանակցություններից, նշել է.
«Միացյալ Նահանգները խորապես ներգրավված է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման ու տարածաշրջանում խաղաղության հաստատման դիվանագիտական գործընթացում, շահագրգռված է խաղաղության համաձայնագրով, և մենք կշարունակենք ուղիներ փնտրել երկու երկրների արտաքին գործերի նախարարների և առաջնորդների միջև նոր հանդիպում կազմակերպելու համար։
Գաղտնիք չէ, որ մենք շատ սերտորեն աշխատում ենք ԵՄ-ի մեր գործընկերների հետ այս հարցում և դիտարկում ենք ԵԱՀԿ գործիքակազմի տեղակայման հնարավորությունը, որy Հայաստանի խնդրանքով հայ-ադրբեջանական սահմանի հայկական կողմում տեղակայեց կարիքների գնահատման թիմ, ինչպես նաև շատ աջակցում ենք սահմանին առնչվող ԵՄ ջանքերին։
Մեր նպատակը պարզ է. մենք ցանկանում ենք սահմանի շուտափույթ սահմանազատում, մենք կցանկանայինք, որ խաղաղության համաձայնագիրը հնարավորինս շուտ համաձայնեցվի երկու կողմերի միջև, որպեսզի խաղաղությունն ու կայունությունը վերադառնան տարածաշրջան, հարգվեն մարդու իրավունքներն ու այդ տարածաշրջանում ապրող բոլոր մարդկանց անվտանգությունը, և մենք կարողանանք նոր էջ բացել Հարավային Կովկասի պատմության մեջ:
Ակնհայտ է՝ այդ վերջնական վիճակին հասնելու համար որոշ ժամանակ կպահանջվի, բայց մենք պարտավորվում ենք անել ամեն ինչ այդ արդյունքին հասնելու համար», - ընդգծել է Մայքլ Քարփենթերը:

Майкл Карпентер: США очень заинтересованы в заключении мирного договора между Арменией и Азербайджаном
США очень заинтересованы в заключении мирного договора между Арменией и Азербайджаном, заявил на брифинге постоянный представитель США при Организации по безопасности и сотрудничеству в Европе (ОБСЕ) Майкл Карпентер.
Посол Майкл Карпентер, отвечая на вопрос журналиста о том, намечается ли встреча глав МИД Армении и Азербайджана на полях заседания Совета министров иностранных дел (СМИД) ОБСЕ, которое пройдет 1-2 декабря в Лодзи, после того, как Азербайджан отказался от мирных переговоров с участием президента Франции Эммануэля Макрона, сказал:
«Что касается вашего вопроса о дипломатии между Арменией и Азербайджаном в достижении соглашения, которое принесет мир в регион и нормализует отношения, как вы знаете, США очень активно вовлечены в этот процесс – я должен сказать, очень глубоко вовлечены в этот процесс, очень заинтересованы в заключении мирного соглашения, и мы будем продолжать искать способы свести вместе министров и лидеров.
Ни для кого не секрет, что мы очень тесно сотрудничаем в этом вопросе с нашими партнерами из ЕС и рассматриваем возможность развертывания инструментария ОБСЕ, которая направила группу по оценке потребностей на армянскую сторону армяно-азербайджанской границы по запросу Армении, а также очень поддерживает усилия ЕС на границе.
Наша цель проста: мы хотим скорейшей делимитации границы; мы хотели бы, чтобы мирное соглашение было согласовано двумя сторонами как можно скорее, чтобы мир и стабильность вернулись в регион, соблюдались права человека и безопасность всех людей, живущих в этом регионе, и мы могли бы открыть новую страницу в истории Южного Кавказа.
Очевидно, что для достижения этого конечного результата потребуется некоторое время, но мы стремимся сделать все возможное, чтобы поддержать этот результат».