ԱՄՆ-ը շահագրգռված է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության պայմանագրի ստորագրմամբ. Մայքլ Քարփենթեր
ԱՄՆ-ը շահագրգռված է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության պայմանագրի կնքմամբ: Այս մասին ճեպազրույցում ասել է ԵԱՀԿ-ում ԱՄՆ մշտական ներկայացուցիչ Մայքլ Քարփենթերը։
Դեսպան Մայքլ Քարփենթերը, պատասխանելով լրագրողի այն հարցին, թե արդյոք նախատեսվում է Հայաստանի և Ադրբեջանի ԱԳ նախարարների հանդիպում ԵԱՀԿ արտգործնախարարների խորհրդի նիստի շրջանակներում, որը տեղի կունենա դեկտեմբերի 1-2-ը Լոձում այն բանից հետո, երբ Ադրբեջանը հրաժարվեց Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի մասնակցությամբ խաղաղ բանակցություններից, նշել է.
«Միացյալ Նահանգները խորապես ներգրավված է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման ու տարածաշրջանում խաղաղության հաստատման դիվանագիտական գործընթացում, շահագրգռված է խաղաղության համաձայնագրով, և մենք կշարունակենք ուղիներ փնտրել երկու երկրների արտաքին գործերի նախարարների և առաջնորդների միջև նոր հանդիպում կազմակերպելու համար։
Գաղտնիք չէ, որ մենք շատ սերտորեն աշխատում ենք ԵՄ-ի մեր գործընկերների հետ այս հարցում և դիտարկում ենք ԵԱՀԿ գործիքակազմի տեղակայման հնարավորությունը, որy Հայաստանի խնդրանքով հայ-ադրբեջանական սահմանի հայկական կողմում տեղակայեց կարիքների գնահատման թիմ, ինչպես նաև շատ աջակցում ենք սահմանին առնչվող ԵՄ ջանքերին։
Մեր նպատակը պարզ է. մենք ցանկանում ենք սահմանի շուտափույթ սահմանազատում, մենք կցանկանայինք, որ խաղաղության համաձայնագիրը հնարավորինս շուտ համաձայնեցվի երկու կողմերի միջև, որպեսզի խաղաղությունն ու կայունությունը վերադառնան տարածաշրջան, հարգվեն մարդու իրավունքներն ու այդ տարածաշրջանում ապրող բոլոր մարդկանց անվտանգությունը, և մենք կարողանանք նոր էջ բացել Հարավային Կովկասի պատմության մեջ:
Ակնհայտ է՝ այդ վերջնական վիճակին հասնելու համար որոշ ժամանակ կպահանջվի, բայց մենք պարտավորվում ենք անել ամեն ինչ այդ արդյունքին հասնելու համար», - ընդգծել է Մայքլ Քարփենթերը:

The United States is “very keenly interested” in securing a peace deal between Armenia and Azerbaijan, Ambassador Michael Carpenter, the U.S. Permanent Representative to the Organization for Security and Cooperation in Europe (OSCE), told a press briefing on Tuesday.
His comments came in response to a question about whether the U.S. plans to bring the Armenian and Azerbaijani foreign ministers together during the 29th OSCE Ministerial Council in Łódź, Poland on December 1-2 after Azerbaijan rejected peace talks involving French President Emmanuel Macron.
“On your third question on the diplomacy between Armenia and Azerbaijan in pursuing an agreement that would bring peace to the region and normalize relations, as you know, the United States is very keenly involved in this process – I should say very deeply involved in this process, very keenly interested in securing a peace agreement, and we will continue to look for ways to bring the ministers and the leaders together,” Carpenter said.
“It’s no secret that we’re working very closely with our EU partners on this and looking at also deploying the toolkit of the OSCE, which did deploy a needs assessment team to the Armenian side of the Armenian-Azerbaijani border at Armenia’s request, but also supporting very much the EU efforts on the border.
“Our objective is simple: We would like to see the border delimited as soon as possible; we would like to see a peace agreement agreed between the two sides as soon as possible so that peace and stability comes back to the region, the human rights and the security of all individuals living in this region are respected, and we can turn a new page in the history of the South Caucasus. Obviously it’s going to take some time to get to that end state, but we’re committed to doing everything we can to support that outcome,” the envoy noted.