Պարեկների ծեծի հետևանքով տուժած քաղաքացին շարունակում է մնալ հիվանդանոցում
Վանաձորում պարեկների ծեծի հետևանքով տուժածներից Ռադիկ Ավետիսյանը շարունակում է մնալ հիվանդանոցում։ Քայլել դժվարանում է, կողային 6-11 մատների կոտրվածք ունի, թոքերում հեղուկ է հավաքված։
«Դեռ հիվանդանոցում եմ։ Վիճակս այնքան լավ չէ, բայց շնչում ենք։ Քայլում եմ միայն պետքարան գնալուց մեծ դժվարությամբ։ Թոքերումս արյուն կա, հեղուկ կա, հնարավոր է ծակեն, հանեն»,-Panorama.am-ի հետ զրույցում ասաց տղամարդը։
Նրա խոսքով, այս ընթացքում ոչ ոստիկանությունից, ոչ ՄԻՊ գրասենյակից, ոչ էլ այլ մարմիններից իրեն չեն այցելել։
Հարցրեցինք՝ որևէ կերպ իրենց հետ հաշտվելու շուրջ պայմանավորվելու, ճնշման փորձ եղե՞լ է։
«Ո՞ւմ ճնշեն, ո՞նց կարող են ճնշել։ Մենակ կարան գազ փչե՞ն, ճնշե՞ն։ Գնալու եմ մինչև վերջ, գնալու ենք դախազ, օրենքով պատժվելու են այն մարդիկ, որոնք մեղավոր են»,-ասաց Ավետիսյանը։
Նա այլ հարցերի չպատասխանեց՝ ասելով, որ ի վիճակի չէ երկար խոսել, շոինչը կտրվում է։
Քննչական կոմիտեի մամուլի խոսնակ Գոռ Աբրահամյանը Panorama.am-ի հետ զրույցում հայտնեց՝ Վանաձորում ոստիկանության աշխատակիցների և քաղաքացիների միջև տեղի ունեցած միջադեպի առթիվ նախաձեռնված երկու քրեական վարույթներով այս պահի դրությամբ  որևէ մեղադրյալ ներգրավված չէ։
«Անհրաժեշտ բոլոր քննչական վարույթային գործողությունները նախաձեռնված են և իրականացվում են՝ ըստ քննչական պլանի։ Մնացած դետալաները հրապարակման ենթակա չեն»,-ասաց նա։
Քննչական կոմիտեից ավելի վաղ հայտնել էին, նախնական տվյալներով՝ 2022 թվականի նոյեմբերի 25-ին՝ ժամը 13.45-ին, Վանաձոր քաղաքի Բաղրամյան-Նարեկացի փողոցների խաչմերուկում, «Օպել» մակնիշի ավտոմեքենայի վարորդը, չենթարկվելով ոստիկանության աշխատակցի հրահանգներին, ստեղծել է վթարային իրավիճակ ու կայանել մոտակա բենզալցակայանում:
«Այնուհետև ոստիկանության աշխատակիցներից մեկը վարչական իրավախախտումն արձանագրելու համար մոտեցել է հիշյալ ավտոմեքենայի վարորդին, սակայն բենզալցակայանի տարածքում գտնվող քաղաքացին  մոտեցել  և խոչընդոտել է ոստիկանության աշխատակցի օրինական գործողություններին:
Այդ ընթացքում մոտեցել են նաև այլ քաղաքացիներ, որոնցից մեկը ձեռքով հարվածել և հայհոյել է դեպքի վայր ժամանած ոստիկանության աշխատակցներից մեկին:
Նույն օրը՝ ժամը 15.20-ի սահմաններում, դեպքի վայր են ժամանել ոստիկանության այլ աշխատակիցներ ևս, որից հետո մի շարք քաղաքացիներ կրկին դուրս են եկել և վիճաբանել վերջիններիս հետ, իսկ նրանցից մեկը մետաղյա ձողով հարձակվել է ոստիկանության աշխատակցի վրա, որը կանխվել է այլ քաղաքացիների կողմից, իսկ քաղաքացիներից մեկը  հեղուկ է ցողել ոստիկանների ուղղությամբ:
Միջադեպի մասնակից 2 քաղաքացի տարբեր ախտորոշումներով տեղափոխվել են բժշկական կենտրոն:
Դեպքի առթիվ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 297-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին կետով (երկու դրվագ), ՀՀ քրեական օրենսգրքի 452-րդ հոդվածի 1-ին մասով (երկու դրվագ) նախաձեռնվել է քրեական վարույթ:
Նկատի ունենալով, որ բժշկական կենտրոն տեղափոխված քաղաքացիների կողմից ներկայացվել է հաղորդում իրենց ծեծի ենթարկելու վերաբերյալ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 450-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 5-րդ և 7-րդ կետերով նախաձեռնվել  է ևս մեկ քրեական վարույթը»,-մասնավորապես հայտնել էին ՔԿ-ից։

Пострадавший в Ванадзоре в результате избиения полицейскими гражданин всё ещё находится в больнице
Пострадавший в результате избиения патрульными в армянском Ванадзоре Радик Аветисян продолжает лечение в больнице. Он затрудняется ходить, наблюдается скопление жидкости в легких.
«Пока нахожусь в больнице. Состояние не очень хорошее, но дышу. Затрудняюсь ходить. В легких наблюдается скопление жидкости, крови», – рассказал мужчина в беседе с корреспондентом Panorama.am.
По его словам, его до сих пор не посетили ни сотрудники Полиции, ни Офиса Омбудсмена, ни других государственных органов.
На вопрос, была ли попытка договориться или оказывалось давление с целью примирения с ним, он ответил: «Как они могут оказать давление на меня? Пойду до конца, по закону будут наказаны люди, которые виновны».
Он отказался отвечать на другие вопросы, сказав, что не может долго разговаривать, не хватает дыхания.
В свою очередь пресс-секретарь СК Армении Гор Абрамян в беседе с корреспондентом Panorama.am сообщил, что в рамках двух уголовных производств по факту инцидента между сотрудниками полиции и гражданами в Ванадзоре на данный момент обвиняемых нет.
«Все необходимые следственные и процессуальные действия инициированы и осуществляются, согласно следственному плану. Остальные детали не подлежат публикации», – отметил он.
Ранее из СК сообщали, по предварительным данным, 25 ноября 2022 года в 13:45 на перекрестке улиц Баграмяна и Нарекаци в Ванадзоре водитель машины марки Opel не подчинился требованиям полицейского, создал аварийную ситуацию и припарковал машину у близлежащей бензоколонки. Затем водитель помешал сотруднику полиции составить протокол об административном правонарушении.
Затем к машине подошли и другие граждане, один из которых ударил и обругал одного из полицейских. Позднее, в 15:20, на место инцидента прибыли и другие полицейские, ряд граждан, по данным СК, вновь вступил с ними в спор, а один из них напал с металлическим прутом на сотрудника полиции, однако, нападение было предотвращено другими гражданами.
В тот же день около 15:20 на место инцидента прибыли и другие полицейские, ряд граждан, по данным СК, вновь вступил с ними в спор, а один из них напал с металлическим прутом на сотрудника полиции, однако, нападение было предотвращено другими гражданами.
Двое граждан, принимающих участие в инциденте, были с различными диагнозами доставлены в медцентр.
По факту начато уголовное производство по п. 1 ч. 2 ст. 297 и ч. 1 ст. 452 УК РА. Учитывая, что госпитализированные граждане представили сообщение о том, что они были избиты, было начато еще одно уголовное производство по п. 5 и 7 ч. 2 ст. 450 УК Армении.