Սա մեր հավաքական պատասխանը կլինի Ալիևի հռետորաբանությանը. Անդրանիկ Թևանյան
ԱԺ-ն 81 պատգամավորով սկսեց «Հայաստան» խմբակցության պատգամավորների նախաձեռնությամբ հրավիրված արտահերթ նիստը՝ ԱԺ հայտարարություն ընդունելու մեկ հարցով:
Մինչև քննարկման մեկնարկը ՔՊ-ական պատգամավոր Հայկ Կոնջոյանը հայտարարեց, որ իր ներկայացրած խմբակցությունը կողմ է եղել այդ օրակարգով արտահերթ նիստի հրավիրմանը, ավելին՝ առաջարկություններ է ներկայացրել հայտարարության տեքստի վերաբերյալ և կողմ է քվեարկելու 3-ժամյա ռեժիմով քննարկում անցկացնելուն:
«Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի հայտարարությունը Ադրբեջանի խորհրդարանի 2022 թվականի նոյեմբերի 8-ի հայտարարության կապակցությամբ» նախագիծը ներկայացրեց «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Անդրանիկ Թևանյանը:
Վերջինս հայտարարեց, որ նոյեմբերի 8-ին Ադրբեջանի մեջլիսի ընդունած հայտարարության մեջ նենգափոխվել է 44-օրյա պատերազմի պատճառները, արցախյան հիմնահարցի պատմությունը, ամրագրվել է, թե իբր այդ հիմնահարցն այլևս լուծված է և  սպառնալից հռետորաբանություն է պարունակում՝ ուղղված ՀՀ-ին:
Անդրանիկ Թևանյանը, հայտարարեց, որ երբեմն ՀՀ իշխանությունների ներկայացուցիչների հնչեցրած կարծիքները համընկնում են ադրբեջանական կողմի տեսակետների հետ և խորհրդարանական մեծամասնությանն առաջարկեց քվեարկել հայտարարության օգտին, որպեսզի ապացուցի, որ իրականում այդպես չէ:
«Սա մեր հավաքական պատասխանը կլինի Ալիևի վարած քաղաքականությանը, հռետորաբանությունը, նաև մեր համերաշխությունը կլինի Արցախի հանրապետության խորհրդարանի ընդունած որոշմանը»,-ասց ընդդիմադիր պատգամավորը:

Андраник Теванян: Это будет наш коллективный ответ на риторику Алиева
В Национальном Собрании Армении по инициативе депутатов от фракции «Армения» («Айастан») стартовало внеочередное заседание для принятия заявления НС по одному вопросу.
До начала обсуждения депутат от фракции «Гражданский договор» Айк Конджорян заявил, что его фракция поддержала созыв внеочередного заседания НС по данной повестке, более того – представила предложения касательно текста заявления и проголосует «за» проведение обсуждения в трехчасовом режиме.
«Проект Заявления Национального Собрания Республики Армения в связи с заявлением парламента Азербайджана от 8 ноября 2022 года» представил депутат от фракции «Армения» («Айастан») Андраник Теванян.
Депутат заявил, что парламент Азербайджана в заявлении от 8 ноября включил причины 44-дневной войны, историю арцахского конфликта, установив, что карабахский вопрос якобы закрыт, заявление содержит также угрожающую риторику в адрес РА.
Андраник Теванян заявил, что иногда звучащие от представителей властей Армении мнения совпадают с точкой зрения азербайджанской стороны и предложил парламентскому большинству проголосовать за принятие заявления, чтобы доказать, что на самом деле это не так.
«Это будет наш коллективный ответ на политику Алиева, его риторику, а также мы выразим нашу солидарность на решение, принятое Национальным собранием Арцаха», – отметил оппозиционный депутат.