Աշխարհի բնակչության 90%-ը COVID-19-ի նկատմամբ ունի իմունիտետ․ ԱՀԿ
Աշխարհի բնակչության առնվազն 90%-ը, ըստ ԱՀԿ-ի, ունի որոշակի իմունիտետ COVID-19-ի նկատմամբ, որը ձևավորվել է հիվանդության կամ պատվաստումների արդյունքում, մամուլի ասուլիսում ասել է կազմակերպության ղեկավար Թեդրոս Ադհանոմ Գեբրեյեսուսը։
«ԱՀԿ-ն գնահատում է, որ աշխարհի բնակչության առնվազն 90%-ը ներկայումս ունի որոշ իմունիտետ SARS-CoV-2-ի նկատմամբ՝ նախնական վարակման կամ պատվաստումների պատճառով»,-Ռիա Նովոստիի փոխանցմամբ՝ ասել է նա:
Թեդրոսը նաև հավելել է, որ COVID-19-ից շաբաթական մահերի թիվը փոքր-ինչ նվազել է վերջին հինգ շաբաթվա ընթացքում, բայց անցած շաբաթ մահացել է ավելի քան 8,500 մարդ:

Глава ВОЗ Гебрейесус: примерно 90 процентов мирового населения имеет иммунитет к COVID-19
По меньше мере 90% населения мира, по данным ВОЗ, обладает определенным иммунитетом к COVID-19, выработанным в результате болезни или вакцинации, заявил на пресс-конференции глава организации Тедрос Адханом Гебрейесус. Его слова приводит РИА Новости
"По оценкам ВОЗ, по меньшей мере 90% населения мира в настоящее время имеют некоторый уровень иммунитета к SARS-CoV-2 из-за предшествующей инфекции или вакцинации", - сказал он.
Он добавил, что число еженедельных случаев смерти от COVID-19 за последние пять недель немного снизилось, но на прошлой неделе скончались более 8,5 тысячи человек.
"Это неприемлемо через три года после начала пандемии, когда у нас есть так много инструментов для предотвращения инфекций и спасения жизней", - считает он.