Միլիարդատեր Իլոն Մասկը հայտարարել է, որ պաշտպանում է իր Neuralink ընկերության կողմից մշակված չիպը սեփական երեխաներից մեկի գլխում տեղադրելու գաղափարը։ Business Insider-ի տարածած լուրը ներկայացնում է «Գազետա ռու»-ն։
Neuralink-ի կենտրոնակայանում տեղի ունեցած միջոցառման ժամանակ Մասկը պարզաբանել է, որ չիպերի տեղադրման գործընթացում չի վախենա իր երեխաների առողջության համար։ «Մենք գտնվում ենք այն կետում, որտեղ ես չեմ կարծում, որ դա վտանգավոր կլինի»,-հավելել է Մասկը:
Նա նշել է, որ երեխայի մոտ առողջական խնդիրներ լինելու դեպքում անպայման կգնար նման քայլի։ Ակնկալվում է, որ Neuralink ինտերֆեյսը նախնական փորձարկումներում կանցնի կաթվածահար մարդկանց վրա:
Neuralink չիպը վերահսկում է ուղեղի գործունեությունը և նպատակ ունի խթանել նրա թույլ կետերը էլեկտրական լիցքերի միջոցով: Ընկերությունը նախատեսում է ռոբոտի միջոցով չիպեր տեղադրել մարդու գանգում:

Business Insider: Илон Маск задумал чипировать собственного ребенка
Миллиардер Илон Маск заявил, что поддерживает идею вживить чип, разработанный его компанией Neuralink, одному из своих детей. Об этом сообщает Business Insider.
На мероприятии в штаб-квартире Neuralink Маск пояснил, что не будет опасаться за здоровье своих детей при процессе имплантации чипа. «Мы находимся в той точке, когда, на мой взгляд, это не будет опасно», — добавил Маск.
Он отметил, что определенно пошел бы на такой шаг в случае проблем ребенка со здоровьем. Интерфейс Neuralink при первых испытаниях надеются использовать для помощи людям с параличом.
Чип Neuralink отслеживает активность мозга и нацелен на его стимуляцию с помощью слабых электрических разрядов. Компания планирует встраивать чипы в череп человека с помощью робота.
Ранее Маск сообщил о плане через полгода начать испытания на людях. Бизнесмен также показал видео из лаборатории, в котором обезьяна при помощи нейроинтерфейса просит еду силой мысли, пишет «Газета.Ru»