«Փաստ». Իշխանությունը լիովին ձեռք է քաշել Արցախից
«Գործող իշխանություններն իրենց քայլերով ամեն օր ապացուցում են, որ իսկապես լիովին ձեռք են քաշել Արցախից: Դա արտահայտվում է նույնիսկ ՀՀ պետբյուջեում: Ի մասնավորի, հինգշաբթի օրը ՀՀ կառավարությունը հավանություն է տվել «Հայաստանի Հանրապետության 2023 թվականի պետական բյուջեի մասին» օրենքի լրամշակված նախագծին:
Մի շարք փոփոխությունների շարքում աչքի է զարնում մի «խմբագրական» փոփոխություն, որը, սակայն, բավականին խոսուն է: Խոսքն այն մասին է, որ կառավարության սեպտեմբերի 29-ի նիստում հավանության արժանացած բյուջեի նախագծի 7-րդ հոդվածում գրված է. «Արցախի Հանրապետությանը սույն օրենքով նախատեսված բյուջետային վարկը տրամադրվում է մինչև 2027 թվականի հունվարի 1-ը մարման ժամկետով՝ տարեկան 0.01 տոկոս տոկոսադրույքով (բացառությամբ այն դեպքերի, երբ այդ վարկերի մարման ժամկետի վերաբերյալ Հայաստանի Հանրապետության և Արցախի Հանրապետության կառավարությունների միջև ձեռք է բերվել համաձայնություն մարման այլ ժամկետների վերաբերյալ)»:
Սակայն արդեն դեկտեմբերի 1-ին ընդունված լրամշակված տաբերակում նույն հոդվածում նշված է. «Լեռնային Ղարաբաղին սույն օրենքով նախատեսված բյուջետային վարկը տրամադրվում է...»: Այսինքն, նախնական ընդունված տարբերակից երկու ամիս անց ՀՀ պետական բյուջեի մասին օրենքի նախագծում Արցախի Հանրապետությունը դարձել է Լեռնային Ղարաբաղ:
Փաստորեն, այս կառավարության համար Արցախը ոչ թե պետություն է, այլ աշխարհագրական տարածք: Ի դեպ, երեկ էլ հայտնի դարձավ, որ ԱԺ ՔՊ խմբակցությունը առաջարկություններ է ներկայացրել խորհրդարանական ընդդիմության ներկայացրած՝ Ադրբեջանի խորհրդարանի հայտարարությունը դատապարտող ՀՀ ԱԺ հայտարարության նախագծի հետ կապված, և «Արցախի Հանրապետություն» բառակապակցության փոխարեն առաջարկել «Ղարաբաղի հայություն» ձևակերպումը»։

«Паст»: Действующие власти полностью «умыли руки» от Арцаха
Газета «Паст» пишет, что действующие власти своими шагами каждый день доказывают, что действительно полностью «умыли руки» от Арцаха. Это отражено даже в государственном бюджете Армении. В частности, в четверг правительство Армении одобрило доработанный проект закона «О государственном бюджете Республики Армения на 2023 год».
«В числе ряда поправок бросается в глаза одно ″редакторское″ изменение, которое довольно красноречиво. Речь идет о том, что в статье 7 одобренного на заседании правительства 29 сентября проекта бюджета говорится: ″Предусмотренный настоящим законом бюджетный кредит предоставляется Республике Арцах со сроком погашения до 1 января 2027 года, с годовой процентной ставкой 0.01%″.
Однако в принятом 1 декабря уже доработанном варианте в той же статье отмечается: ″Предусмотренный настоящим законом бюджетный кредит предоставляется Нагорному Карабаху…″. То есть, через два месяца после принятого предварительного варианта, Республика Арцах стала в проекте закона о государственном бюджете Республики Армения Нагорным Карабахом. Фактически для этого правительства Арцах – не государство, а географическая территория.
Кстати, вчера стало известно, что парламентская фракция ″Гражданский договор″ предложила внести изменение в представленный оппозицией проект заявления Национального Собрания и заменить словосочетание ″Республика Арцах″ на формулировку ″Нагорный Карабах″», - пишет газета.