«Աստղիկ» ԲԿ բժշկի  մահվան դեպքի առթիվ նախաձեռնվել է քրեական վարույթ սպանության հատկանիշներով
«Աստղիկ» բժշկական կենտրոնի բժիշկ Արման Նազինյանի մահվան դեպքի առթիվ նախաձեռնվել է քրեական վարույթ սպանության հատկանիշներով։
Այս մասին հայտնում են քննչական կոմիտեից ու մանրամասնում, որ ըստ առկա տվյալների՝ անձը մահացել է իր տանը, հարազատների ներկայությամբ։
Քրեական վարույթը նշված հատկանիշով նախաձեռնվել է այն պատճառով, որ ի տարբերություն նախորդ «Քրեական դատավարության» օրենսգրքի իրավակարգավորումների, երբ նախ նախապատրաստվում էին նյութեր, ապա դրանից հետո միայն բավարար հիմքերի առկայությամբ լուծվում էր ՀՀ քրեական օրենսգրքի այս կամ այն հոդվածով քրեական գործ հարուցելու հարցը, նոր օրենսգրքով դեպքի առթիվ հաղորդումն ստանալուց հետո նախաձեռնվում է քրեական վարույթ՝ ՀՀ քրեական օերնսգրքի համապատասխան հոդվածով․ հանկարծամահության դեպքերով, ինչպես տվյալ պարագայում՝ առերևույթ սպանության հատկանիշներով։
«Եվ միայն քննության արդյունքնում, մահվան պատճառները պարզվելուց հետո  է դեպքին տրվում վերջնական իրավական գնահատականը։
Տվյալ դեպքը ևս բացառություն չի կարող լինել։
Հետևաբար, նաև հետագայի համար, խնդրում եմ լրագրող գործընկերներիս, ինչպես նաև սոցիալական ցանցերի օգտատերերին նմանատիպ իրավիճակներում, հաշվի առնելով նաև հարցի էթիկական կողմը, անձանց մահվան դեպքերում խուսափել հեռուն տանող հետևություններ ու եզրակացություններ անելուց և հիմք ընդունել միայն վարույթն իրականացնող մարմնի կողմից տրվող տեղեկատվությունը կամ պարզաբանումը։
Այս դեպքի առնչությամբ էլ համապատասխան քննչական, վարույթային գործողությունների ավարտից հետո ՀՀ քննչական կոմիտեն որևէ ձևաչափով կտա պարզաբանում»,-նշում են ՔԿ-ից։

По факту смерти врача Медцентра «Астхик» инициировано уголовное производство по признакам убийства
По факту смерти врача Медцентра «Астхик» Армана Назиняна инициировано уголовное производство по признакам убийства.
Об этом сообщают из Следственного комитета РА и поясняют, по имеющимся данным, врач скончался дома в присутствии родных.
Уголовное производство по указанному признаку инициировано, поскольку в отличие от правовых норм предыдущего «Уголовно-процессуального» кодекса, при подготовке материалов уже решался вопрос о возбуждении уголовного дела по той или иной статье Уголовного кодекса РА, по новому Законодательству после получения сообщения по факту инцидента инициируется уголовное производство по соответствующей статье УК РА: по факту внезапной смерти, в данном случае – по признакам предполагаемого убийства.
«Только в результате следствия, после установления причин смерти дается окончательная правовая оценка.
Данный случай также не может быть исключением.
Следовательно, на будущее, прошу своих коллег-журналистов, а также пользователей соцсети в подобных ситуациях, с учетом также этической стороны вопроса, в случае смерти лиц избегать далеко идущих выводов и заключений, принять за основу только сведения или разъяснения со стороны органов, осуществляющих производство.
После завершения соответствующих следственных, процессуальных действий Следственный комитет РА даст разъяснения в каком-либо формате», – отмечают из СК.