Երևանը երբեք չի խոսել ՀԱՊԿ-ից դուրս գալու մասին. Ալեն Սիմոնյանը՝ Մոսկվայում
Հայաստանը երբեք չի խոսել ՀԱՊԿ-ից դուրս գալու մասին, սակայն Երևանը մտահոգված է հանրապետության նկատմամբ կազմակերպության վերաբերմունքով։ Ռիա նովոստիի հաղորդմամբ ՀԱՊԿ խորհրդարանական վեհաժողովի խորհրդի և ՀԱՊԿ ԽՎ տասնհինգերորդ լիագումար նիստի ընթացքում հայտարարել է ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը։
«Ադրբեջանն ամեն օր խախտում է հրադադարի ռեժիմը, ինչի հետևանքով մարդիկ են զոհվում։ ՀԱՊԿ-ի որոշակի պասիվությունը, ինչպես նաև մեր որոշ դաշնակիցների պաշտոնական հայտարարությունները պատճառ են դարձել, որ Հայաստանում հասարակական տրամադրությունները զգալի փոփոխությունների ենթարկվեն»,- նշել է Սիմոնյանը։
Նա նաև նշել է. «Մենք երբեք ՀԱՊԿ-ից դուրս գալու մասին հայտարարություններ չենք արել, ասել ենք, որ ՀԱՊԿ-ը լքում է տարածաշրջանը, ինչը մեզ շատ մտահոգում է։ Տպավորություն է ստեղծվում, որ Հայաստանի տարածքը ՀԱՊԿ-ի համար հավասար ռազմավարական նշանակություն չունի, այն դեպքում, երբ մեծ ուշադրություն է դարձվում արևելաեվրոպական տարածաշրջանին և Կենտրոնական Ասիային», - նշել է ԱԺ նախագահը։

Armenia has never unveiled plans to quit the Moscow-led Collective Security Treaty Organization (CSTO), but Yerevan is concerned about the security bloc’s attitude toward the country, Armenian National Assembly Speaker Alen Simonyan told a meeting of the CSTO Parliamentary Assembly in Moscow on Monday, RIA Novosti reported.
"Azerbaijan violates the ceasefire regime on a daily basis, leading to casualties. The passive stance of the CSTO, as well as the official statements of some of our allies have significantly changed the public sentiments in Armenia regarding the organization,” he said.
"We have never made statements on leaving the CSTO, we have talked about the CSTO leaving the region and we are very concerned about it. It seems that Armenia's territory does not have equal strategic importance for the CSTO, while close attention is paid to the Eastern European region and Central Asia," the speaker underscored.