Հայաստանի ֆոնդային բորսայում բաժնետոմսերի առևտրի ծավալը բազմապատիկ աճել է
AMX-ից, որը Հայաստանում գործող միակ ֆոնդային բորսան է, հայտնում են՝ Հայաստանի ֆոնդային բորսայում նոյեմբերին տեղի ունեցած պետական պարտատոմսերի տեղաբաշխման աճուրդների ընդհանուր ծավալը կազմել է 15.4 մլրդ դրամ:
Պետական պարտատոմսերի երկրորդային շուկայի բորսայական առևտրի ընդհանուր ծավալը նոյեմբերին կազմել է ավելի քան 8.4 մլրդ ՀՀ դրամ` նախորդ տարվա նույն ամսվա համեմատ գրանցելով 83% աճ: Առևտրի առարկա պետական գանձապետական պարտատոմսերով կնքվել է 64 գործարք։
Նախորդ տարիների նույն ժամանակահատվածի համեմատ կորպորատիվ պարտատոմսերի թե՛ շուկայի և թե՛ առևտրի ծավալները պահել են աճի դինամիկան։ Կորպորատիվ պարտատոմսերի նոյեմբեր ամսվա շուկայի ծավալը կազմել է ավելի քան 406.9 մլրդ դրամ։
Կորպորատիվ պարտատոմսերով իրականացված առևտրի ծավալը կազմել է ավելի քան 22.7 մլրդ դրամ` 2021 թ․-ի նոյեմբերի համեմատ գրանցելով 321% աճ։ Կորպորատիվ պարտատոմսերով հաշվետու ժամանակահատվածում կնքվել է 244 գործարք։
Բորսայում շրջանառվող կորպորատիվ պարտատոմսերի քանակը կազմել է 100։
Ռեպո գործարքների ընդհանուր ծավալը կազմել է գրեթե 589 մլն դրամ։
Բաժնետոմսերի առևտրի ծավալը նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ բազմապատիկ աճել է՝ հասնելով մոտ 262 մլն դրամի։ Շուկայի կապիտալիզացիան նախորդ տարվա համեմատ ավելացել է ավելի քան 56%-ով՝ հասնելով 263.5 մլրդ դրամի։ Բաժնետոմսերով կնքվել է 528 գործարք։

The insights of November 2022 at Armenia Securities Exchange (AMX) have shown a surge of market and trade values of securities in comparison with November 2021, AMX reported on Monday.
On the primary auction platform of AMX the allocation volume of government bonds has reached 15.4 billion AMD.
Trade value of the government bonds in November made ֏8.4 billion. Total 64 trades have been concluded with treasury government bonds.
Corporate bonds show the same dynamic growth both in market value and trade value of securities compared to the indices of the same period last year. Market value of this month reached to ֏406.9 billion.
Trade value in October 2022 reached more than 22.7 billion AMD, with 244 trades concluded.
The number of corporate bonds traded at AMX reached 100.
Number of REPO agreements has increased to ֏589 mln.
The same increase in dynamics can be seen in equity data. Trade value reached more than ֏262 million, the market capitalization surged by 56%, reaching the total sum of ֏263.5 billion, with 528 trades concluded.