Այսօր գործադուլ անող, իրենց ընկերների համար կռիվ տվող փաստաբանների պակասն եմ զգում. Մելանյա Առուստամյան
14:04 06/12/2022
Հայաստանում այսօր նշվում է «Փաստաբանի օրը» և փաստաբանության ձևավորման 104-ամյակը։  Փաստաբանների պալատի նախագահ Սիմոն Բաբայանն իր շնորհավորական ուղերձում արձանագրել է՝ «փաստաբանական համայնքը հավատարիմ մնալով փաստաբանի վարքագծի կանոններին և փաստաբանական էթիկայի սկզբունքներին, բարձր հեղինակությամբ ու իրավական համակարգում շարունակաբար ամրապնդվող պրոֆեսիոնալ ազդեցությամբ նպաստում է մեր երկրում արդարադատության հաստատմանը»։
Փաստաբանների պալատի խորհրդի անդամ Մելանյա Առուստամյանի ցանկությունն է՝ փաստաբաններն առաջին հերթին լինեն իրավապաշտպան, հետո նոր մտածեն, որ դա գործունեություն է ու բիզնես։
Մ. Առուստամյանը պատասխանեց Panorama.am-ի հարցերին փաստաբանական համայնքում առկա հիմնական խնդիրների, փաստաբանի իսկական կերպարի մասին։
Մելանյա Առուստամյան - Ուզում եմ, որ այսօր ամուր փաստաբանական համայնք,  համարձակ անդամների միություն լինի, փաստաբանները լինեն սկզբունքային։  Առաջինը՝ լինեն իրավապաշտպան, հետո նոր միայն մտածեն, որ դա գործունեություն է, բիզնես է։
Ընդհանրապես, հանրության շրջանում կա միասնականության, համարձակ լինելու ու սկզբունքայնության պակաս։ Այն, ինչ բացակայում է ընդհանրապես հանրության մեջ,  չէի ուզի, որ դա բացակայեր նաև փաստաբանության մեջ։ Կցանկանայի տեսնել փաստաբանությունը հզոր, ամուր, սկզբունքային։
Ես կանգնած եմ այս ինստիտուտի ակունքներում և ամբողջ զարգացման պրոցեսը, փուլերը տեսել եմ, տեսել եմ, թե ինչպես կարող էին հարյուրավոր փաստաբաններ գնալ ու կանգնել  փաստաբանի կողքին, պաշտպանել փաստաբանին։ Ցավոք, այսօր դա չեմ տեսնում։ Կուզեի տեսնել, որ իրենց ընկերոջ համար կռիվ են տալիս մինչև վերջ ու ամենուր։ Շատ կուզեի այդպիսին տեսնել փաստաբանությունը։
Panorama.am - Այսօր, երբ հավաքվում եք փաստաբաններով, հիմնականում ի՞նչ խնդիրների մասին եք խոսում,  որոնք անհրաժեշտ է շուտափույթ լուծել։
Մելանյա Առուստամյան - Անկեղծ ասած, չեմ տեսնում, որ հավաքվեն ու նման խնդիրների լուծման համար ինչ -որ առաջարկներ անեն։ Ես այդ մտահոգությունները տեսնում եմ շատ քիչ, տեսնում եմ նաև անտարբերություն ինստիտուտի նկատմամբ։ Ամեն մեկը զբաղված է իր գործով։ Գուցե կյանքն է այդպիսին, որ դրա ժամանակը չկա, բայց այսօր իրականում այն գործադուլ անող փաստաբանների պակասն եմ զգում, իրենց ընկերների համար կռիվ տվող փաստաբանների պակասն եմ զգում։
Panorama.am - Տիկին Առուստամյան, ինչպե՞ս ձևավորվեց, կայացավ Հայաստանում արդեն նոր փաստաբանությունը։
Մելանյա Առուստամյան - Նոր փաստաբանությունը սկսեց ձևավորվել 1988 թվականից, երբ դեռ ուսանող էի։ Սկսվեց մի խումբ նվիրյալների գործունեությամբ՝ Ռուբեն Սահակյան, Ռուբեն Ռշտունի, ովքեր Սումգայիթյան  դատավարությանը մասնակցեցին։ Այնուհետև սկսվեց լճացած փաստաբանությունից զարգացում և այդ զարգացման մեջ իրենց դերն ունեցան Ռուբեն Սահակյանը, Ռուբեն Ռշտունին, Տիգրան Ջանոյանը։ Ստեղծվեց երեք միություն, ամեն մեկը տեսակի արդյունք էր։ Ռուբեն Սահակյանը մեծ ջանքեր գործադրեց, որ այդ երեք միությունները միավորվեն։ Ինքը դարձավ Փաստաբանների պալատի հիմնադիր նախագահը։ Մեծ, անգնահատելի ու անուրանալի է  Ռուբեն Սահակյանի դերը փաստաբանության ինստիտուտի կայացման և զարգացման գործում։ Ինձ համար մեծագույն պատիվ է եղել, որ ունեցել ենք նման հիմնադիր նախագահ, ով ջանքեր չի խնայել, որպեսզի մեր ինստիտուտը կայանա։ Նրա ջանքերի շնորհիվ հիմնվեց փաստաբանական դպրոցը, հանրային պաշտպանի գրասենյակը։
Ռուբեն Սահակյանը դրեց բոլոր հիմքերը և այդ հզոր ինստիտուտը կայացավ հենց նրա ջանքերի շնորհիվ։ Հիմա ինչ ունենք, դրա շարունակությունն է։
Փաստաբանի իսկական կերպարը՝ համարձակ, սկզբունքային, ես տեսել եմ Ռուբեն Սահակյանի մեջ։ Ինձ համար ամենափաստաբանը մնում է  ինքը։
Panorama.am - Այսօր կա՞ն նման կերպարով փաստաբաններ։
Մելանյա Առուստամյան - Իհարկե, Հայկ Ալումյան, Լիպարիտ Սիմոնյան, … Ունենք բավականին երիտասարդ, համարձակ կադրեր։ Կուզեմ այդպիսիք շատ լինեն։ Այսօր կրթված, մասնագիտացված են մտնում դաշտ, դա չենք կարող չգնահատել, բայց իրականում ուզում եմ, կրկնվեմ՝ փաստաբանները լինեն համարձակ, ամուր և ոչ անտարբեր իրենց համայնքի նկատմամբ։
Ուզում եմ մեր երկրում խաղաղություն լինի, որպեսզի փաստաբանները կարողանան խաղաղ պայմաններում գործունեություն իրականացնել, այլևս չլինեն առիթներ, որ փաստաբանները զբաղվեն զոհվածների ու նրանց հարազատների գործերով։ Կուզեմ, որ այդ ամեն ինչին վերջ դրվեն։
Panorama.am - Շնորհակալություն հարցերին պատասխանելու համար։

Меланья Арустамян рассказала об основных проблемах в адвокатском сообществе
В Армении сегодня отмечается «День адвоката» и 104-летие со дня формирования адвокатуры. Председатель палаты адвокатов РА Симон Бабаян в своем поздравительном послании отметил: «Адвокатское сообщество, оставаясь приверженным правилам поведения адвоката и принципам адвокатской этики, своей высокой репутацией и постоянно укрепляя профессиональное влияние в правовой системе, способствует установлению правосудия в нашей стране».
Член палаты адвокатов Меланья Арустамян отмечает, что хотела бы, чтобы адвокаты, в первую очередь, были правозащитниками, только потом думали, что это деятельность и бизнес.
М. Арустамян в беседе с корреспондентом Panorama.am рассказала об основных проблемах в адвокатском сообществе, реальном образе адвоката.
Меланья Арустамян: Хочу, чтобы сегодня сформировалось крепкое адвокатское сообщество, сформировался союз смелых членов, адвокаты были принципиальными. В первую очередь, были правозащитниками, потом только думали, что это деятельность, бизнес.
В целом, в обществе отсутствует единство, мужество и принципиальность. Не хотелось бы, чтобы то, что отсутствует в обществе, отсутствовало бы также в адвокатской среде. Хотела бы увидеть адвокатуру сильной, крепкой и принципиальной.
Я стою у истоков этого института и видела весь процесс развития, этапы, видела, как сотни юристов могли пойти и встать рядом с адвокатом, защищать адвоката. К сожалению, сегодня этого не вижу. Хотела бы увидеть, как адвокаты борются за права своих коллег до конца. Очень хотела бы увидеть адвокатуру именно такой.
Panorama.am: Какие основные проблемы существуют в сфере адвокатуры, требующие срочного решения?
Меланья Арустамян: Честно говоря, не видела, чтобы адвокаты собирались и говорили о решении подобных проблем, выступали с какими-то предложениями. Вижу мало обеспокоенных лиц, вижу также безразличие к институту в целом. Каждый занимается своим делом. Может, жизнь такая, что нет времени, но сегодня, на самом деле, чувствуется нехватка бастующих адвокатов, которые боролись за права своих коллег.
Panorama.am: Как в Армении сформировалась уже новая адвокатура?
Меланья Арустамян: Новая адвокатура начала формироваться ещё с 1988 года, когда я ещё была студенткой. Началось всё с деятельности группы преданных делу лиц: Рубена Саакяна, Рубена Рштуни, которые приняли участие в сумгаитских процессах. Затем начался процесс развития адвокатуры и в этом процессе сыграли роль – Рубен Саакян, Рубен Рштуни, Тигран Джаноян. Рубен Саакян приложил большие усилия, чтобы объединились три союза. Он стал председателем-основателем Палаты адвокатов. Роль Рубена Саакяна – огромная и неоценимая в деле становления и развития института адвокатуры. Для меня было большой честью, что у нас был такой председатель-основатель, который не пожалел усилий для создания нашего института. Благодаря его усилиям были основаны адвокатская школа и офис общественного защитника.
Рубен Саакян заложил все основы и этот сильный институт состоялся именно благодаря его усилиям. То, что мы сейчас имеем, это продолжение его дела.
Я видела в Рубене Саакяне истинный образ адвоката: смелого и принципиального. Для меня лучшим защитником остается он сам.
Panorama.am: Есть ли сегодня адвокаты с таким характером?
Меланья Арустамян: Конечно, это – Айк Алумян, Липарит Симонян. У нас есть довольно молодые и смелые кадры. Хотелось бы, чтобы их было больше. Они вступают в адвокатуру уже образованными, профессиональными, мы не можем не ценить этого, но на самом деле, повторюсь, я бы хотела, чтобы адвокаты были смелыми, крепкими и небезразличными к своему сообществу.
Хочу, чтобы в нашей стране был мир, чтобы адвокаты осуществляли деятельность в мирных условиях, чтобы не было поводов, чтобы адвокаты занимались делами погибших военнослужащих и их родителей.