Թրամփի նախկին խորհրդական Բոլթոնը հայտարարել է, որ պատրաստ է առաջադրվել ԱՄՆ նախագահի պաշտոնում
Սպիտակ տան ազգային անվտանգության հարցերով նախկին խորհրդական Ջոն Բոլթոնը հայտարարել է, որ պատրաստ է առաջադրել իր թեկնածությունը 2024 թվականին կայանալիք ԱՄՆ նախագահական ընտրություններում, որպեսզի թույլ չտա իր նախկին ղեկավարին՝ Թրամփին, վերընտրվել։ Այս մասին նա գրել է Twitter-ի իր էջում։
Բոլթոնն իր որոշումը բացատրել է ԱՄՆ Սահմանադրության պաշտպանության անհրաժեշտությամբ, քանի որ անցյալ շաբաթ Միացյալ Նահանգների 45-րդ նախագահ Թրամփը հանդես է եկել մի քանի օրենսդրական դրույթների վերանայման օգտին, այդ թվում ՝ սահմանադրական, իր կարծիքով՝ 2020 թվականի նախագահական ընտրությունների ընթացքում տեղի ունեցած խախտումների պատճառով:
Ներկայումս ԱՄՆ նախագահական մրցավազքի միակ գրանցված թեկնածուն Դոնալդ Թրամփն է։ Բոլթոնը 2018-2019 թվականներին զբաղեցրել է ԱՄՆ նախագահի ազգային անվտանգության հարցերով խորհրդականի պաշտոնը, որից հետո Թրամփը պահանջել է, որ նա լքի իր պաշտոնը։ Հեռագայում Բոլթոնը հրապարակել է հանրապետականին քննադատող հուշեր:

Экс-помощник Трампа Джон Болтон сообщил о готовности участвовать в выборах президента США
Экс-помощник по нацбезопасности 45-го президента США Дональда Трампа Джон Болтон заявил, что может в 2024 году выдвинуть свою кандидатуру на президентских выборах, чтобы не допустить повторного избрания своего бывшего начальника. Об этом пишет МИР 24.
«В случае, если нынешние кандидаты не отрекутся Трампа, я готов принять участие в [президентской] гонке», – написал он на своей странице в Twitter.
Болтон объяснил свое решение необходимостью защиты Конституции США, поскольку на прошлой неделе 45-й президент Соединенных Штатов высказался за пересмотр ряда законодательных положений, в том числе и конституционных, из-за, по его мнению, нарушений, которые имели место на выборах президента в 2020 году.
На сегодня единственным зарегистрированным кандидатом на участие в президентской гонке в Соединенных Штатах является Дональд Трамп.
Болтон находился на посту советника по нацбезопасности президента США с 2018 по 2019 год, после чего Трамп потребовал от него покинуть свой пост.