Ինչո՞ւ է Երևանում անցկացվելիք «Մանկական Եվրատեսիլը» պատմության մեջ ամենաթանկը
««Մանկական Եվրատեսիլի» ընդգրկումն ու ժողովրդականությունն ամեն տարի աճում է։ Ամեն տարի բեմում տեսնում ենք տաղանդավոր արտիստների, նրանց թիվը տարեցտարի ավելանում է»,- ասուլիսում ասաց «Մանկական Եվրատեսիլի» գործադիր ղեկավար Մարտին Օսթերդալը։
Նշենք, որ ասուլիսը կայացավ Երևանում։ Երգի միջազգային մրցույթը կկայանա Կարեն Դեմիրճյանի անվան մարզահամերգային համալիրում դեկտեմբերի 11-ին։
Մարտին Օսթերդալի խոսքով, հյուրընկալող, հեռարձակող ընկերության կողմից ամեն ինչ հրաշալի է կազմակերպվում, Եվրատեսիլի երևանյան բեմը զարմանահրաշ է։
Նրա փոխանցմամբ, Երևան եկած պատվիրակությունները  հիացած են, տպավորված են ոչ միայն կազմակերպման որակով, բեմով, նաև ջերմ ընդունելությամբ, հյուրընկալությամբ, որին արժանացել են այստեղ։
«Կարծում եմ՝ հյուրերին յուրահատուկ  ջերմությամբ ընդունելն ու հյուրընկալելը նաև ձեր մշակույթի մաս է։ Դա զգացվել է, շատ բարձր ենք գնահատել։
Այս ամենը համապատասխանում է  բոլոր ակնկալիքներին,  անգամ գերազանցում է բազմաթիվ ակնկալիքեր, այդ թվում նաև շոուի որակի առումով»,- ասաց «Մանկական Եվրատեսիլի» գործադիր ղեկավարը։
Հանրային հեռուստաընկերության գործադիր տնօրեն Հովհաննես Մովսիսյանն ասաց, որ մի շարք տարբերություններ են  մտցրել ու փորձել են ավելի օրիգինալ դարձնել «Մանկական Եվրատեսիլի» 20-ամյակը։
«Նախորդ 19 տարիների հաղթողներին ենք հրավիրել Երևան։  Նրանց մեծ մասը եկել են ու հանդես են եկել  մրցույթի բացման արարողությանը, բուն շոուի  ժամանակ նույնպես բեմում են լինելու։ Հուսով եմ՝ կհավանեք այն օրիգինալ համարը, որի վրա մեր թիվը բավականին երկար ժամանակ աշխատում է, որի ընթացքում հանդես է գալու նաև Տավուշի թեմի մանկապատանեկան երգչախումբը»,- նշեց նա։
Խոսելով մրցույթի տոմսերի մասին՝ Հ.Մովսիսյանն ասաց, որ պահանջարկը շատ ավելի մեծ էր, քան կարող էին դահլիճում առաջարկել տեղեր։
«Մեծ տեխնիկական աշխատանքների հետևանքով նստատեղերի թիվը քչացել է մարզահամերգային համալիրում»,- նշեց նա։
Հարցին՝ ի՞նչ պատճառով է «Մանկական Եվրատեսիլի» պատմության մեջ Երևանում ամենաթանկ մրցույթն անցկացվում, Հ. Մովսիսիյանն ասաց. ««Մանկական Եվրատեսիլի» 20-ամյակն է։ Մենք նշում ենք 20-ամյակն այնպես, ինչպես որ պետք է նշել «Մանկական Եվրատեսիլի» 20-ամյակը։ Այսինքն, այս անգամ «Մանկական Եվրատեսիլը» պետք է տարբերվի նրանով, որ այն հոբելյանական է։ Կարծում եմ՝ սա նաև հնարավորություն է մեզ համար ցույց տալու, որ Հայաստանը կարող է ընդունել մեծամասշտաբ միջոցառումներ, պլանավորել դրանք, անցկացնել բարձր մակարդակով և լսել կարծիքներ, ինչպես քիչ առաջ հնչեցրեց Օսթերդալը։ Սա շատ կարևոր է»։
Պատասխանելով մեկ այլ հարցին, թե ծախսերն ի՞նչ ուղղությամբ են կատարվել, որ այդքան թանկ է եղել, նա ասաց. «Բավականին մեծ քանակությամբ տեխնիկա՝ լույս, ձայն, լեդ էկրաններ, բեմ, հատուկ նկարահանող տեխնիկա և այլն, վարձակալվել է և բերվել է դրսից, տարբեր երկրներից։ Միայն այստեղ մենք  ծախսել ենք մոտավորապես մեր բյուջեի կեսը, մի փոքր պակաս կեսից։
Իհարկե, բացման արարողության միջոցառման մասով էլ մեծ ծախսեր են եղել, նաև մետրոյում միջոցառման համար, իհարկե, ոչ այդքան շատ։ «Մանկական Եվրատեսիլի» կազմակերպչական աշխատանքներում մեծ քանակությամբ անձնակազմ է ներգրավվել։ Այս պահին էլ 1000-ից ավելի մարդ աշխատում է այս տարածքում շոուն իրականացվելու համար։ Աշխատավարձերի  մասով էլ բավականին մեծ գումար է ծախսվել, քանի որ մի մեծ խումբ մասնագետներ  Հայաստանից չեն, և մենք ներգրավել ենք փորձառու մասնագետների դրսից, ովքեր եվրատեսիլների անցկացման փորձ ունեն։  60-70 տոկոսը այս ուղղություններով ենք ծախսել»։

Почему предстоящее в Ереване «Детское Евровидение» станет самым дорогим в истории?
«Охват и популярность “Детского Евровидения” растут с каждым годом. В каждом году на сцене мы видим талантливых артистов, их число увеличивается с каждым годом», – заявил на пресс-конференции шведский продюсер, исполнительный руководитель песенного конкурса «Детское Евровидение» Мартин Остердаль.
Отметим, что пресс-конференция состоялась в Ереване. 20-й международный песенный конкурс «Детское Евровидение-2022» пройдет 11 декабря в столице Армении – в СКК имени Карена Демирчяна в Ереване.
По словам Мартина Остердаля, все прекрасно организовано ведущей и телерадиовещательной компанией, ереванская сцена Евровидения просто потрясающая.
По его словам, прибывшие в Ереван делегации восхищены, впечатлены не только качеством организации, сценой, но также теплым приемом, гостеприимством, которого удостоились здесь.
«Полагаю, встречать и принимать гостей с особой теплотой – это тоже часть вашей культуры. Мы это почувствовали, и очень высоко оценили.
Всё это соответствует всем ожиданиям, даже превосходит многие ожидания, в том числе – по части качества шоу», – отметил он.
В свою очередь исполнительный директор Общественного телевидения Армении Ованнес Мовсисян отметил, что они внесли ряд отличий и попытались сделать 20-летие «Детского Евровидения» более оригинальным.
«Мы пригласили в Ереван победителей предыдущих 19 лет. Большая часть прибыла в Ереван и выступила во время церемонии открытия конкурса, они выступят на сцене также во время шоу. Надеюсь, вам понравится тот оригинальный номер, над которым наша команда работала долгое время, в ходе которого выступит также детско-юношеский хор Тавушской епархии», – отметил он.
На вопрос, почему предстоящее в Ереване «Детское Евровидение» станет самым дорогим в истории, О. Мовсисян ответил: «Поскольку – это 20-летие “Детского Евровидения”. Мы отмечаем 20-летие так, как должны отмечать именно юбилейный конкурс. Иными словами, на этот раз конкурс должен отличаться именно тем, что является юбилейным. Полагаю, это возможность показать, что Армения может принимать масштабные мероприятия, спланировать их, провести на высоком уровне и услышать такие мнения, одно из которых чуть ранее озвучил Остердаль. Это очень важно».
Отвечая на вопрос, в каком направлении были произведены столь дорогостоящие расходы, он сказал: «Будет использовано множество различной техники: свет, звук, LED-экраны, сцена, специальная техника для видеосъемок и прочее, всё это арендовано и привезено из-за рубежа, из разных стран. Только для организации этого мы потратили чуть меньше половины нашего бюджета.
Конечно, произведены большие траты по части мероприятия по открытию, а также для мероприятий в метро, конечно, не так много. В организационных работах “Детского Евровидения” вовлечен большой штат сотрудников. Сейчас свыше 1000 людей работают на этой территории для организации шоу. По части зарплат также потрачены большие средства, поскольку большая группа специалистов не из Армении, и мы вовлекли профессионалов из-за рубежа, у которых имеется опыт проведения Евровидения. 60-70% средств потрачено в данных направлениях».