New York Times-ի լրագրողները գործադուլ են անում
New York Times-ի լրագրողները հինգշաբթի օրը մեկօրյա գործադուլ են սկսել: «ՌԻԱ նովոստի»-ն գրում է, որ այդ մասին հաղորդել են թերթից:
Ըստ պարբերականի, գործադուլ հայտարարած լրագրողներն ու խմբագիրներն ասել են, որ իրենց արհմիության և ընկերության միջև բանակցությունները ձգձգվել են։ Նշվում է, որ կողմերի միջև պայմանագրի ժամկետն ավարտվել է 2021 թվականի մարտին, այդ ժամանակից ի վեր բանակցողները չեն կարողանում համաձայնության գալ աշխատավարձերի, բժշկական օգնության և այլ հարցերի շուրջ։
Գործադուլը կտևի 24 ժամ, դրան մասնակցում է ավելի քան 1,1 հազար աշխատակից։
«Աշխատավարձի առաջարկը շարունակում է չհամընկնել տնտեսական վիճակի հետ՝ շատ հետ մնալով ինչպես գնաճից, այնպես էլ ԱՄՆ միջին աշխատավարձի աճից»,-ասվում է արհմիության հայտարարության մեջ, որը մեջբերել է թերթը:
Լրատվամիջոցների տվյալներով՝ ավելի քան 40 տարվա ընթացքում սա թերթի աշխատակիցների առաջին նման գործադուլն է։

Журналисты New York Times начали однодневную массовую забастовку
Журналисты New York Times в четверг начали однодневную массовую забастовку, которая станет первой в своем роде за более чем 40 лет, сообщает РИА Новости со ссылкой на газету.
По ее данным, начавшие забастовку репортеры и редакторы заявили, что переговоры между их профсоюзом и компанией затянулись. Отмечается, что контракт между сторонами истек в марте 2021 года, с тех пор переговорщикам не удалось прийти к соглашению по зарплатам, медицинскому обслуживанию и другим вопросам.
Забастовка продлится 24 часа, в ней принимают участие более 1,1 тысячи сотрудников.
«Предложение по заработной плате по-прежнему не соответствует экономическому моменту, сильно отставая как от инфляции, так и от средних темпов роста заработной платы в США», – говорится в заявлении профсоюза, которое приводит газета.
Согласно заявлению на сайте нью-йоркского профсоюза журналистов NewsGuild of New York, на 13.00 четверга по времени восточного побережья США намечен митинг возле офиса New York Times.