Մինչև տարեվերջ Հայաստանի ու Թուրքիայի միջև կսկսվեն օդային բեռնափոխադրումներ. «Hurrriyet»
Հայաստանի ու  Թուրքիայի միջև ուղիղ չվերթների վերսկսումից հետո այժմ աշխատանքներ են իրականացվում օդային բեռնափոխադրումներ սկսելու ուղղությամբ: էրմենիհաբերի փոխանցմամբ, այս մասին գրել է թուրքական իշխանամերձ «Hurrriyet» թերթի կայքը:
Կայքը հավելել է, որ բացի դրանից մասնագետները հայ-թուրքական սահմանին գտնվող Ալիջան  անցակետը բացելու համար տեխնիկական  աշխատանքներ  են իրականացնում:
Ըստ աղբյուրի տեղեկությունների՝ օդային բեռնափոխադրումներ սկսելու համար իրականացվող աշխատանքներն արդեն ավարտին են մոտեցել, և երկու երկրների միջև օդային բեռնափոխադրումները կսկսվեն մինչև 2022թ-ի ավարտը:
Լրատվամիջոցի դիտարկմամբ, այժմ թուրքական ապրանքներն ուղիղ կհասնեն Հայաստան:
Հայ-թուրքական կարգավորման գործընթացի մյուսի կարևոր հարցերից է երրորդ երկրների քաղաքացիների  համար հայ-թուրքական ցամաքային սահմանը հատելու թույլտվության տրամադրումը:
Սակայն, ըստ աղբյուրի, այդ հարցում կան խնդիրներ: Մասնավորապես հայ-թուրքական սահմանին գտնվող 128 մետր երկարություն ունեցող կամուրջը կարիք ունի վերանորոգման:
Աղբյուրի փոխանցմամբ այդ հարցով  շաբաթներ առաջ տեղի է ունեցել հանդիպում փորձագետների մակարդակով։ Սակայն այս առումով հստակ քայլերն ակնկալվում են ավելի ուշ՝ հաշվի առնելով եղանակային խիստ պայմանները:

До конца года между Арменией и Турцией будут запущены воздушные грузоперевозки – СМИ
После возобновления прямых рейсов между Арменией и Турцией сейчас ведутся работы для начала прямых воздушных грузоперевозок. Об этом пишет Ermenihaber со ссылкой на турецкое провластное издание «Hurriyet».
Как отмечает издание, кроме того, специалисты проводят технические работы для открытия контрольно-пропускного пункта «Алиджан» на армяно-турецкой границе.
По сведениям источника, проводимые для запуска грузоперевозок работы уже близятся к завершению и воздушные грузоперевозки между двумя странами начнутся до конца 2022 года.
Как отмечает СМИ, турецкие товары уже будут доставляться напрямую в Армению.
Другим важным вопросом в процессе нормализации армяно-турецких отношений является предоставление разрешения гражданам третьих стран на пресечение армяно-турецкой сухопутной границы.
Однако, согласно источнику, в этом вопросе есть проблемы. В частности, расположенный на армяно-турецкой границе мост протяженностью в 128 метров нуждается в ремонте.
Как передает источник, по этому вопросу несколько недель назад состоялась встреча на уровне экспертов. Но конкретные шаги по этому вопросу ожидаются позже, учитывая погодные условия.