Այս իշխանության օրոք պետական պարտքն ավելանում է շատ բարձր տեմպերով. Թադևոս Ավետիսյան
«Հերթական նախաձեռնությամբ ավելանում է մեր երկրի պետական պարտքը, այն էլ արտաքին պարտքի կոմպոնենտը, ավելանում է քիչ էլ չէ՝ 200 միլիոն դոլարով»,- Ազգային ժողովի արտահերթ նիստում հայտարարեց «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Թադևոս Ավետիսյանը:
Նշենք, որ ԱԺ արտահերթ նիստում քննարկվում է «Հայաստանի Հանրապետության եւ Ասիական զարգացման բանկի միջեւ 2022 թվականի նոյեմբերի 17-ին ստորագրված «Հարկաբյուջետային կայունության եւ ֆինանսական շուկաների զարգացման ծրագիր» վարկային համաձայնագիրը վավերացնելու մասին» և «Հայաստանի Հանրապետության եւ Զարգացման ֆրանսիական գործակալության միջեւ 2022 թվականի նոյեմբերի 17-ին ստորագրված թիվ CAM 1016 01 վարկային համաձայնագիրը վավերացնելու մասին» նախագծերը։
Նա ընդգծեց, որ այս իշխանության օրոք Հայաստանի պետական պարտքն ավելանում է շատ բարձր տեմպերով. «2018 թվականից մինչև հիմա 40 տոկոսից ավելի ավելացել է պետական պարտքը: Քիչ երկրներ կգտնեք, որ տարեկան 10 տոկոսով պետական պարտք է ավելանում»։
Ընդդիմադիր պատգամավորի խոսքով, սա վտանգավոր է, բայց կառավարելի է:
«Բայց չի կարելի պետական պարտքն այդպես նսեմացնել, օրինակներով դարձնել կատակի, մատների արանքով նայելու առարկա։ Չիի կարելի, որովհետև դա վերաբերվում է մեր ապագա սերնդի զարգացմանը»,- ասաց ընդդիմադիր պատգամավորը:
ԱԺ-ն  59 կողմ, 26 դեմ ձայների հարաբերակցությամբ ընդունեց «Հայաստանի Հանրապետության եւ Ասիական զարգացման բանկի միջև 2022 թվականի նոյեմբերի 17-ին ստորագրված «Հարկաբյուջետային կայունության և ֆինանսական շուկաների զարգացման ծրագիր» վարկային համաձայնագիրը վավերացնելու մասին նախագիծը։
ԱԺ-ն 63 կողմ, 27 դեմ ձայների հարաբերակցությամբ ընդունեց նաև «Հայաստանի Հանրապետության և Զարգացման ֆրանսիական գործակալության միջև 2022 թվականի նոյեմբերի 17-ին ստորագրված թիվ CAM 1016 01 վարկային համաձայնագիրը վավերացնելու մասին» նախագիծը։

Т. Аветисян: При действующем правительстве госдолг Армении увеличивается очень высокими темпами
«Очередной инициативой увеличивается государственный долг Армении, в частности, компонент внешнего долга, увеличивается на сумму, эквивалентную 200 миллионам долларов», – заявил на внеочередном заседании Национального Собрания Армении депутат от фракции «Айастан» («Армения») Тадевос Аветисян.
Отметим, что на внеочередном заседании Национального Собрания Армении обсуждаются проекты «О ратифицировании налогового соглашения “Фискальная устойчивость и развитие финансовых рынков”, подписанных 17 ноября 2022 года между Республикой Армении и Азиатским банком развития», а также «Налоговое соглашение номер CAM 1016 01, подписанное 17 ноября 2022 года между Республикой Армении и Французским агентством развития».
Он подчеркнул, что при действующем правительстве государственный долг Армении увеличивается очень высокими темпами: «С 2018 года по сей день размер государственного долга увеличился на 40%. Мало стран, которые увеличивают ежегодно размер государственного долга на 10%».
По словам оппозиционного депутата, это опасно, но преодолимо.
«Но нельзя так принижать госдолг, делать его предметом шуток. Этого делать нельзя, потому что это касается развития нашего будущего поколения», – отметил Тадевос Аветисян.