Արայիկ Հարությունյանն ու Պրովանս Ալպ Կոտ դ՛Ազյուր շրջանի նախագահը ստորագրել են համատեղ հռչակագիր
Աշխատանքային այցի շրջանակներում Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանի գլխավորած պատվիրակությունը դեկտեմբերի 9-ին Մարսելում մի շարք հանդիպումներ է ունեցել տեղի ղեկավար կազմի հետ: Այս մասին հայտնում են Արցախի նախագահի աշխատակազմի տեղեկատվության գլխավոր վարչությունից։
Երկրի ղեկավարը առանձնազրույց է ունեցել Բուշ դյու Ռոն դեպարտամենտի խորհրդի նախագահ Մարտին Վասալի հետ, այնուհետև հանդիպումը շարունակվել է լայն ֆորմատով՝ դեպարտամենտի խորհրդի ներկայացուցիչների մասնակցությամբ:
Նախագահը իր երախտագիտությունն է հայտնել ներկաներին 2020թ. հոկտեմբերի 23-ին՝ Արցախի դեմ սանձազերծված պատերազմի ամենաթեժ պահին ընդունած՝ Լեռնային Ղարաբաղի բնակչությանը շտապ միջազգային հումանիտար օգնություն տրամադրելու մասին բանաձևի համար:
Արայիկ Հարությունյանը կարևորել է այն փաստը, որ այսօր ևս նրանք շարունակում են ակտիվորեն պաշտպանել Արցախի ժողովրդի շահերը:
Այնուհետև տեղի է ունեցել հանդիպում Պրովանս Ալպ Կոտ դ՛Ազյուր շրջանի նախագահ Ռընո Մյուզըլիեի հետ:
Արայիկ Հարությունյանն ընդգծել է Ֆրանսիայի վարչական շրջանների հետ ունեցած փոխգործակցության ընդլայնման ու խորացման անհրաժեշտությունը: Այդ համատեքստում նախագահը շնորհակալություն է հայտնել Պրովանս Ալպ Կոտ դ՛Ազյուր շրջանային խորհրդին՝ 2020թ. դեկտեմբերի 17-ին Արցախի Հանրապետության միջազգային ճանաչման մասին բանաձև ընդունելու համար՝ նշելով, որ դա շատ կարևոր և քաջալերող քայլ էր ինչպես քաղաքական, այնպես էլ բարոյական տեսանկյուններից:
Հանդիպման ընթացքում կողմերը ստորագրել են համատեղ հռչակագիր, որում դատապարտվում է Արցախի և Հայաստանի հանդեպ Ադրբեջանի ագրեսիան և աջակցություն է հայտնվում Արցախի ժողովրդի անքակտելի իրավունքներին, հատկապես՝ ինքնորոշման իրավունքին:
Փաստաթղթում ընդգծվում է, որ ղարաբաղյան հակամարտության միայն խաղաղ և բոլոր կողմերի շահերը հարգող կարգավորումն է կարող տարածաշրջանում խաղաղության, կայունության և բարգավաճման նոր էջ բացել: Միաժամանակ կոչ է արվում միջազգային հանրությանը՝ դատապարտելու Ադրբեջանին՝ ռազմական հանցագործությունների, մարդու իրավունքների ոտնահարման, ինչպես նաև Ադրբեջանում քաղաքական բանտարկյալների ու ռազմագերիների ազատազրկման համար:

Араик Арутюнян и Рено Мюзелье подписали совместную декларацию, осуждающую агрессию Азербайджана
В рамках рабочего визита во Францию делегация во главе с президентом Республики Арцах Араиком Арутюняном провела 9 декабря в Марселе ряд встреч с местным руководством. Подробности сообщает пресс-служба президента Арцаха.
Глава государства провел отдельную беседу с председателем Совета департамента Буш-дю-Рон Мартином Васалом, после чего встреча продолжилась в широком формате с участием представителей Совета департамента.
Президент выразил признательность присутствующим за принятие в разгар развязанной против Арцаха войн, 23 октября 2020 года, резолюции об оказании срочной международной гуманитарной помощи населению Нагорного Карабаха. Араик Арутюнян подчеркнул важность того факта, что и сегодня они продолжают активно защищать интересы народа Арцаха.
Затем состоялась встреча с руководителем региона Прованс-Альп-Кот-д’Азур Рено Мюзелье.
Араик Арутюнян подчеркнул необходимость расширения и углубления сотрудничества с административными районами и городами Франции, подчеркнув важность разработки и реализации конкретных программ в этом направлении. В этом контексте президент выразил признательность членам регионального совета Прованс-Альп-Кот-д’Азур за принятие 17 декабря 2020 года резолюции о международном признании Республики Арцах, отметив, что это был очень важный и воодушевляющий шаг как с политической, так и с моральной точек зрения.
В ходе встречи стороны подписали совместную декларацию, осуждающую агрессию Азербайджана в отношении Арцаха и Армении и поддерживающую неотъемлемое право народа Арцаха на реализацию своих основных прав и, в частности, своего права на самоопределение.
В документе подчеркивается, что только мирное урегулирование карабахского конфликта с соблюдением интересов всех сторон может открыть новую страницу мира, стабильности и процветания в регионе. При этом в нем содержится призыв к международному сообществу об осуждении Азербайджана за военные преступления, нарушение прав человека, а также за лишение свободы политзаключенных и военнопленных в Азербайджане.
Делегация Арцаха встретилась также с мэром Марселя Бенуа Паяном.
Были обсуждены вопросы децентрализованного сотрудничества с районами и общинами Арцаха. Мэр Паян заверил, что будут продолжены усилия, направленные на увеличения программ гуманитарной помощи Арцаху.