Շոլցը գերմանացիներին կոչ է արել թոշակի անցնել 67 տարեկանում
Գերմանիայում նկատվում է սահմանված ժամանակից շուտ թոշակի անցնելու միտում, ուստի կառավարությունը կձգտի ավելացնել այն աշխատողների թիվը, որոնք  կաշխատեն մինչև կենսաթոշակային տարիքը՝ 67 տարեկանը։ «Ռիա Նովոստի»-ի փոխանցմամբ, այս մասին հայտարարել է Գերմանիայի կանցլեր Օլաֆ Շոլցը:
«Կարևոր է ավելացնել նրանց թիվը, որոնք կարող են իրականում աշխատել մինչև կենսաթոշակային տարիքը»,- ասել է նա։
Նրա խոսքով՝ կառավարությունը ցանկանում է, որ Գերմանիայում ավելի շատ մարդիկ թոշակի անցնեն 67 տարեկանում, այլ ոչ թե 63 կամ 64 տարեկանում, ինչպես հաճախ է պատահում: Սակայն, ըստ կանցլերի, շատերի համար դա դժվար է։
Շոլցը նաև տեսնում է աշխատաշուկայում կանանց մասնակցությունը մեծացնելու «պոտենցիալ», դրա համար, պետք է մանկապարտեզներում և դպրոցներում աշխատանքային ժամերը երկարացնել։
Գերմանիայում տնտեսագետներն ու գործատուները երկար ժամանակ կոչ են արել բարձրացնել կենսաթոշակային տարիքը մինչև 70 տարեկան, այդ թվում՝ կայունացնել կենսաթոշակային համակարգը։ Սակայն կոալիցիոն համաձայնագրում իշխող կուսակցություններն ապահովել են դրույթ, ըստ որի՝ ներկայիս կենսաթոշակային տարիքը՝ 67 տարին, ենթակա չէ բարձրացման։

Шольц призвал жителей Германии не выходить на пенсию раньше 67 лет
В Германии прослеживается тенденция ухода на пенсию раньше установленного времени, поэтому правительство будет стремиться повысить численность тех работников, которые будут трудиться до пенсионного возраста, составляющего 67 лет, как заявил в воскресенье канцлер Олаф Шольц, сообщает РИА Новости.
«Важно увеличить долю тех, кто реально может работать до пенсионного возраста», – заявил он изданиям медиагруппы Funke.
Правительство желает, чтобы в Германии больше людей выходили на пенсию в возрасте 67 лет, а не в 63 или 64 лет, как то часто бывает. Однако для многих это сложно, добавил он.
Шольц также видит «потенциал для увеличения» доли женщин на рынке труда. «Но для того, чтобы это сработало, мы должны расширить предложения продлённого дня в яслях, детских садах и школах», – подчеркнул он.
Экономисты и работодатели в ФРГ давно призывают повысить пенсионный возраст до 70 лет, в том числе и для стабилизации пенсионной системы. Однако правящие партии в коалиционном соглашении закрепили положение, согласно которому текущий пенсионный возраст в 67 лет не подлежит увеличению.