ԵԱՏՄ երկրների հետ առևտրաշրջանառությունն աճել է 82.7%-ով. Վաղարշակ Հակոբյան
«2022 թ. առաջին 9 ամիսներին նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ ԱՊՀ երկրների հետ առևտրաշրջանառության ծավալներն աճել են 75.4 %-ով, ԵԱՏՄ երկրների հետ՝ 82.7%-ով, ԵՄ երկրների հետ՝ 38.4 %-ով, իսկ ԱՄՆ-ի հետ այն աճել է 2.1 անգամ»,- Տարածաշրջանային և եվրասիական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստում հայտնեց հանձնաժողովի նախագահ Վաղարշակ Հակոբյանը:
Հանձնաժողովը քննարկում է նախաձեռնել «Հայաստանի Հանրապետության պարենային անվտանգության ապահովման արդի մարտահրավերները ԵԱՏՄ-ում ապրանքների ազատ տեղաշարժի համատեքստում» խորագրի ներքո:
Նրա խոսքով՝ առևտրաշրջանառության առումով Հայաստանի թիվ մեկ գործընկերը շարունակում է մնալ Ռուսաստանը, որի հետ 2022 թ. առաջին 9 ամիսների ընթացքում փոխադարձ առևտրի ծավալը կազմել է 3.2 մլրդ դոլար, որը նախորդ տարվա ցուցանիշը գերազանցել է 80.5 %-ով:
Վաղարշակ Հակոբյանը հայտնեց, որ 1.5 մլրդ դոլարի առավել բարձր մաքսային արժեք ունեցող ապրանք է արտահանվել, որից 193 մլն դոլարը կազմում է սննդամթերքը, ալկոհոլը և ծխախոտը:
ՔՊ-ական պատգամավորը առանձնացրեց սննդամթերքի տեղափոխման հիմնախնդիրը, առաջ քաշելով սննդամթերք տեղափոխող բեռնատարների համար հատուկ կանաչ գոտիների սահմանման, ինչպես նաև ԵԱՏՄ շրջանակներում նավիգացիոն կապարակնիքների համակարգը երրորդ երկրների հետ տարածելու միջոցները:
Հակյոբյանը հայտնեց, որ հանձնաժողովը հրավիրել է նիստ, որպեսզի քննարկվի հիշատակված խնդիրները և մշակվի դրանց լուծման ուղիները:

Armenia's trade with EAEU members grew by 82.7% in 2022, senior MP says
Armenia’s trade turnover with the member states of the Russian-led Eurasian Economic Union (EAEU) increased by 82.7% in the first nine months of 2022 from a year earlier, MP Vagharshak Hakobyan, the deputy chair of the Armenian National Assembly Standing Committee on Regional and Eurasian Integration, told a meeting on Monday.
Meanwhile, Armenia’s trade with the Commonwealth of Independent States (CIS) countries and the European Union member states grew by 75.4% and 38.4 %, respectively.
The debate focused on the challenges facing Armenia’s food security amid free movement of goods within the EAEU.
Hakobyan, who represents the ruling Civil Contract party, highlighted that Russia remains Armenia’s largest trade partner, adding the trade between the two countries reached $3.2 billion in January-September 2022, up by 80.5 % from 2021.
Armenia exported $1.5 billion worth goods with a high customs value to Russia in nine months, including $193 million worth foodstuff, alcohol and tobacco.
The MP pointed to food transport problems, stressing the need to create special green spaces for food trucks.