Արցախում ոչ մեկ չի պատրաստվում դժվարությունների առաջ ընկրկել. Ռուբեն Վարդանյան
Արցախի Հանրապետության պետական նախարար Ռուբեն Վարդանյանն այսօր ընդլայնված կազմով խորհրդակցություն է հրավիրել՝ հանրապետական գործադիր մարմինների ղեկավար կազմի, Ստեփանակերտի քաղաքապետի և վարչական շրջանների ղեկավարների մասնակցությամբ: Այս մասին հայտնում են ԱՀ պետական նախարարի աշխատակազմի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնից։
Ներկայացնելով Ադրբեջանի կողմից Հայաստանի հետ կապող ճանապարհի արգելափակման հետևանքով ստեղծված իրավիճակը՝ պետնախարարը նշել է, որ այն բավականին բարդ է, սակայն միաժամանակ վստահություն է հայտնել, որ առկա խնդիրները հնարավոր է լուծել կազմակերպված ու համակարգված աշխատանքի միջոցով: «Ստեղծված բարդ իրավիճակը մեզնից համախմբում է պահանջում. միակ ճանապարհը միասնությունն է: Միայն միասին թիկունք թիկունքի կանգնելով է հնարավոր այս ճգնաժամը հաղթահարել»,- ասել է Ռուբեն Վարդանյանը:
Պետնախարարն ընդգծել է, որ չնայած առկա բարդ մարտահրավերներին, չպետք է խուճապի մատնվել և պետք է շարունակել աշխատել համակարգված և պատասխանատու կերպով ՝ յուրաքանչյուրն իր տեղում կատարելով իր գործը: Նա նշել է, որ արցախցիներն արժանապատվորեն են տանում դժվարությունները՝ ցուցաբերելով տոկունություն և ողջախոհություն՝ առանց խուճապային տրամադրությունների տրվելու: Այս տեսանկյունից պետնախարարը կարևոր է համարել իրավիճակի վերաբերյալ օպերատիվ տեղեկատվության տրամադրումը բնակչությանը:
Ռուբեն Վարդանյանը նշել է, որ թեև Արցախում մեծ է մարդասիրական ճգնաժամի վտանգը, սակայն ոչ ոք չի պատրաստվում ընկրկել դժվարությունների առաջ:
Խորհրդակցության ընթացքում պետական գերատեսչությունների, վարչակազմերի ղեկավարները ներկայացրել են ճանապարհի փակման հետևանքով շրջաններում ստեղծված իրավիճակն ու առկա խնդիրները:

Рубен Варданян: Никто в Арцахе не собирается отступать перед трудностями
Государственный министр Республики Арцах Рубен Варданян сегодня созвал совещание в расширенном составе, с участием руководства органов исполнительной власти республики, мэра Степанакерта и глав административных районов. Об этом сообщает пресс-служба Государственного министра Арцаха.
Представляя ситуацию, сложившуюся вследствие перекрытия дороги, соединяющей Арцах с Арменией, госминистр отметил, что она достаточно сложная, но в то же время выразил уверенность, что существующие проблемы можно решить путем организованной и скоординированной работы. «Создавшаяся сложная ситуация требует от нас консолидации. Единственный путь – это единство. Только стоя плечом к плечу, можно преодолеть этот кризис», – отметил Р. Варданян.
Госминистр подчеркнул, несмотря на существующие сложные вызовы, не следует впадать в панику и следует продолжать работать системно и ответственно, каждый выполняя свою работу на своем месте. Он отметил, что арцахцы достойно переносят трудности, проявляя выдержку и здравый смысл, не поддаваясь паническим настроениям. С этой точки зрения госминистр посчитал важным предоставление населению оперативной информации.
Рубен Варданян отметил, хотя в Арцахе существует большая опасность гуманитарного кризиса, никто не собирается отступать перед трудностями.
В ходе совещания главы государственных ведомств и администраций представили сложившуюся в результате перекрытия дороги ситуацию и существующие проблемы в районах.