Արցախի պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանը ուղիղ եթերում հայտարարել է, որ Արցախի կառավարությունը որոշում է ընդունել չորեքշաբթի առավոտից չբացել կրթական հաստատությունները՝ համալսարաններն ու դպրոցները, քանի որ Ադրբեջանի կողմից գազի դադարեցման պայմաններում անհրաժեշտ է էներգիայի խնայում։
«Արդեն մի քանի շարունակ գտնվում ենք լուրջ ճգնաժամի մեջ, որը մեր հարևան պետությունը ստեղծել է մեզ համար՝ փակելով ճանապարհը։ Իսկ այսօր ոցույց է տվել ոչ մարդկային մոտեցում մեր նկատմամբ՝ արդեն մի քանի ժամ առաջ կտրելով գազամատակարարումը։ Սա նշանակում է, որ մենք պետք է խնայողաբար մոտենանք էներգիայի ծախսերին։ Ճգնաժամն այսօր իրականություն է դառնում բոլորիս համար։ Մենք պետք է ամեն ինչ անենք՝ ցույց տալու համար,թե ով է արցախցին և չենք վախենում ոչ ոքից»,- ասաց նա և հավելեց․
«Ստիպված ենք լինելու դպրոցները փակել։ Վաղվանից դպրոցները չեն աշխատելու, քանի որ չկա փայտի վառելիքով պահող տաքություն։ Խնդրում եմ բոլորիդ խնայել և խնայողաբար օգտագործել էներգիան։

Рубен Варданян: С завтрашнего дня в Арцахе не будут работать школы
Госминистр Арцаха Рубен Варданян в прямом эфире в соцсети Facebook сообщил, что правительство Арцаха приняло решение не открывать образовательные учреждения: университеты и школы – с утра среды, так как это необходимо для экономии энергии в условиях отключения подачи газа Азербайджаном.
«Уже несколько часов мы находимся в серьезном кризисе, созданном нашим соседним государством. Сегодня он проявил к нам бесчеловечный подход, отключив подачу газа несколько часов назад. Это означает, что мы должны экономить электроэнергию. Кризис сегодня становится реальностью для всех нас. Мы должны сделать все, чтобы показать, кто является гражданином Арцаха, и мы никого не боимся», – подчеркнул он.
«Будем вынуждены закрыть школы. С завтрашнего дня школы не будут работать. Прошу всех экономить и экономно расходовать энергию», – добавил он.