Սասունյան. «Վաշինգտոն փոստը» բացահայտում է երկու ամերիկացի պաշտոնաթող գեներալների վարձումը Ադրբեջանի կողմից
11:18 14/12/2022
Անցյալ շաբաթ «Վաշինգտոն փոստ» թերթը հրապարակեց լրագրողներ Քրեգ Ուիթլաքի և Նեյթ Ջոնսի ծավալուն հետաքննական հոդվածը՝ «Օդային ուժերը վախենում էին, որ գեներալների արտասահմանյան խորհրդատվական աշխատանքները սկանդալ կառաջացնեն» վերնագրով: Հոդվածը բացահայտել է Ադրբեջանի առաջարկը՝ վարձելու ԱՄՆ ռազմաօդային ուժերի երկու պաշտոնաթող գեներալների։ «Վաշինգտոն փոստը» իրավական մեծ պայքար է մղել ԱՄՆ ռազմաօդային ուժերի դեմ՝ բացահայտելու այս սկանդալային գործարքի թաքնված մանրամասները:
2016-2021 թվականներին «Վաշինգտոն փոստը» Տեղեկատվության ազատության մասին օրենքի չորս հայց է ներկայացրել ԱՄՆ կառավարությանը՝ այս հարցով փաստաթղթերի ձեռքբերման համար: Սակայն ռազմաօդային ուժերը կամ չեն արձագանքել, կամ էլ պնդել են, որ չեն գտնում որևէ փաստաթուղթ։ Ի վերջո, «Վաշինգտոն փոստը» ստիպված էր հայց ներկայացնել դատարան, որի արդյունքում դատավորը հրամայեց ռազմաօդային ուժերին հրապարակել 400 էջ ներքին փաստաթղթերը, որոնք բացահայտում էին մանրամասներ Ադրբեջանի հետ այս երկու գեներալների նախկին ռազմական շփումներից «շահույթ ստանալու» փորձերի և «Պենտագոնի կողմից նման վարքագիծը վերահսկելու համար պայքարի» մասին, ըստ «Վաշինգտոն փոստի»։
«Վաշինգտոն փոստը» գրել է, որ «Աֆղանստանում պատերազմի ամենաթեժ շրջանում ԱՄՆ ռազմական ղեկավարները հավաքվել էին… Ադրբեջանում՝ ողջագուրվելու նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ», որին Բաքվում ԱՄՆ դեսպանատունը համեմատում էր մաֆիայի ղեկավար «Կնքահոր» հետ»: Թերթը հավելել է. «Կոռուպցիան ծաղկեց Ալիևների օրոք, ԿՀՎ-ն այն բնութագրեց որպես «համատարած», իսկ Պետդեպարտամենտն այն անվանեց «համակարգային»:
Այնուամենայնիվ, Պենտագոնը համոզեց Ալիևին բացել իր օդային տարածքը ԱՄՆ-ի և ՆԱՏՕ-ի ռազմական մատակարարումների համար դեպի Աֆղանստան։ «Փոխարենը, ԱՄՆ պաշտոնյաները խոստացան ավելի սերտ դիվանագիտական համագործակցություն Ալիևի հետ և 369 միլիոն դոլարի պաշտպանական պայմանագրեր տրամադրեցին Silk Way ավիաուղիներին՝ ադրբեջանական բեռնափոխադրողին, որը, ըստ ամերիկացի քննիչների, վերահսկվում էր կառավարության կողմից»:
«ԱՄՆ ռազմաօդային ուժերի երկու գեներալներ՝ Դանկըն ՄըքՆաբը և Ուիլյըմ Ֆրեյզըր III-ը, որոնք վերահսկում էին մատակարարման երթուղիները 2008-2014 թվականներին, թոշակի անցնելուց հետո, փորձել են շահույթ ստանալ ադրբեջանական կողմի հետ ունեցած իրենց կապերով», գրում է «Վաշինգտոն փոստը»: Միացյալ Նահանգների տրանսպորտային հրամանատարությունը («Տրանսկոմ») «ՄըքՆաբի պաշտոնավարման ընթացքում 2230 բեռնափոխադրումներ է պատվիրել Silk Way-ին, գումարած 1117 թռիչքներ Ֆրեյզըրի ղեկավարության ժամանակ՝ 369 միլիոն դոլար ընդհանուր արժեքով»: Չորս աստղ ունեցող գեներալները, ակտիվ ծառայությունից թոշակի անցնելուց հետո, արժեքավոր խորհրդատվական գործարքներ են կնքել Silk Way ավիաուղիների հետ:
ԱՄՆ զինված ուժերը սովորաբար հաստատում են նման աշխատատեղերը թոշակի անցնելուց հետո, սակայն մերժել են գեներալ ՄըքՆաբի թույլտվությունը, քանի որ լուրջ մտավախություններ ունեին, որ այն «պոտենցիալ խայտառակություն է և վտանգավոր կլինի ազգային անվտանգության համար… վախենալով, որ խորհրդատվական աշխատանքները սկանդալ կառաջացնեն»՝ ըստ Ռազմաօդային ուժերի ներքին  փաստաթղթերի: Գեներալ ՄըքՆաբը մեծ ջանքեր է գործադրել՝ պայքարելու օդային ուժերի կողմից իր աշխատանքի մերժման դեմ: Համաձայն 2015 թվականի հուշագրի՝ գեներալ Ֆրեյզերը նախազգուշացրել է ԱՄՆ զինված ուժերին, որ «եթե ԱՄՆ կառավարությունը խանգարի նրան աշխատել Silk Way-ի համար, ԱՄՆին սպասվում է Ադրբեջանի «պատասխան հարվածը», և որ Ալիևի կառավարությունը կարող է որպես փոխվրեժ նույնիսկ արգելափակել ԱՄՆ-ի և ՆԱՏՕ-ի մատակարարման երթուղիները դեպի Աֆղանստան»։
Ռազմաօդային ուժերի քաղաքացիական իրավաբան Ֆիլիպ Դիվերն իր առարկության մեջ գրել է՝ քանի որ ԱՄՆ-ը Silk Way ավիաուղիներ ընկերությանը տրամադրել է 369 միլիոն դոլար, և քանի որ երկու գեներալները կառավարել են Ադրբեջանով մատակարարման երթուղիները, կարող էր թվալ, թե ՄըքՆաբն ու Ֆրեյզըրը գիտեին, «որ ծառայության առավելությունը՝ շահութաբեր խորհրդատվական պայմանագիրն է Silk Way-ից՝ թոշակի անցնելուց հետո»: ՄըքՆաբն ասել է, որ հինգ-վեց անգամ այցելել է Ադրբեջան:
ՄըքՆաբը «Վաշինգտոն փոստին» ասել է, որ «Մի անգամ նա Silk Way-ի ղեկավարին հրավիրել է ընթրիքի իր տանը՝ Իլինոյսի Սքոթ ռազմաօդային բազայում»։ 2011 թվականի դեկտեմբերին ռազմաօդային ուժերից թոշակի անցնելուց հետո, «նա ասաց, որ Silk Way ավիաուղիների պաշտոնյաները կապվել են նրա հետ հնարավոր բիզնես գործարքի համար»: Silk Way-ը ցանկացել է արդիականացնել իր օպերատիվ կառավարման կենտրոնը Բաքվի Հեյդար Ալիևի անվան միջազգային օդանավակայանում։ Ընկերությունը 2013 թվականի հունիսին ՄըքՆաբին հրավիրել է վերադառնալ Ադրբեջան և առաջարկել է նրան վարձել որպես խորհրդական»։ Նույն ամսին նա «ստեղծել է Ares Mobility Solutions խորհրդատվական ընկերությունը՝ համագործակցելով օդային ուժերի պաշտոնաթող գնդապետի և նավատորմի ռեզերվի կապիտանի հետ, որն աշխատել էր ավիաընկերության ոլորտում: Փաստաթղթերը ցույց են տալիս, որ Ares-ը պայմանագիր է կնքել Silk Way-ի հետ, որն ամսական վճարել է 10 հազար դոլար գումարած ծախսերը: Գործարքի համաձայն՝ ՄըքՆաբը յուրաքանչյուր երեքից հինգ ամիսը մեկ պետք է մեկներ Բաքու՝ մի քանի օր աշխատելու համար»:
2011 թվականին «Տրանսկոմի» ռազմաօդային ուժերում իր պաշտոնը ստանձնելուց հետո գեներալ Ֆրեյզըրը մեկնել է Բաքու և հանդիպել նախագահ Ալիևի հետ. «Առաջիկա երեք տարիների ընթացքում Ֆրեյզըրը երկու անգամ հանդիպել է Ալիևին Ադրբեջանում և մեկ անգամ Նյու Յորքում, ըստ Ադրբեջանի կառավարության»:
2014 թվականի ապրիլին ԱՄՆ-ում Ադրբեջանի դեսպան Էլին Սուլեյմանովն այցելել է Իլինոյսում գտնվող Սքոթ ռազմաօդային բազա՝ շրջելու «Տրանսկոմի» կենտրոնակայանում: Նա Ֆրեյզըրին, որը շուտով թոշակի էր անցնելու, ասել է, որ «շատ հնարավորություններ կան ապագա ռազմական և առևտրային համագործակցության համար» Միացյալ Նահանգների և Ադրբեջանի միջև, ասվում է ԱՄՆ զինված ուժերի մամուլի հաղորդագրության մեջ:
Թոշակի անցնելուց հետո Ֆրեյզըրը աշխատանքի առաջարկ է ստացել Silk Way Group-ից։ Ֆրեյզըրը նախօրոք թույլտվություն է խնդրել օդային ուժերից՝ նշելով, որ «կլինի խորհրդական, որը տրամադրում է առարկայական մասնագիտություն» և «կօգնի զարգացնել ապագա բիզնես հնարավորությունները» օրական 5000  դոլար վարձատրությամբ: Սակայն ռազմաօդային ուժերը մերժել են նրա խնդրանքը։ Ֆրեյզըրը ներկայացրել է երկրորդ դիմումը, որը նույնպես մերժվել է: «Ֆրեյզըրն իր դիմումում չի նշել, որ իր որդին՝ Ուիլյամ Ֆրեյզըր IV-ը, նույնպես աշխատել է Ադրբեջանում ավիացիոն բիզնեսում», գրել է «Վաշինգտոն փոստը»։ Նրա որդին՝ «ԱՄՆ ծովային ուժերի նախկին սերժանտը երկու տարի առաջ աշխատանքի էր անցել որպես «Ադրբեջանական ավիաուղիներ» պետական ավիափոխադրողի նախագահի օգնական՝ որպես հանրային կապերի և ռազմավարական հաղորդակցության մասնագետ»:
ԱՄՆ դաշնային օրենքը պահանջում է, որ զինվորական անձնակազմը, որը ծառայել է առնվազն 20 տարի, թույլտվություն ստանա նախքան որևէ արժեքավոր բան ընդունելը օտարերկրյա կառավարությունից կամ օտարերկրյա կառավարությունների կողմից վերահսկվող ընկերություններից: Երբ ռազմաօդային ուժերը պարզեցին, որ ՄըքՆաբը նախապես թույլտվություն չի խնդրել Ադրբեջանում իր աշխատանքի համար, նրա հետագա դիմումը մերժվեց: Նրան ասել են, որ խախտել է ԱՄՆ օրենքը։ «Օրենքը խախտելու համար քրեական պատիժ չկա, բայց զինված ուժերը կարող են պահել կենսաթոշակային վճարումները նրանցից, որոնք այդպես են վարվում: ՄըքՆաբը հաստատել է, որ պաշտպանության նախարարությունը նվազեցրել է իր կենսաթոշակը, սակայն հրաժարվել է ասել, թե որքան», գրել է «Վաշինգտոն փոստը»։

The Washington Post published last week a lengthy investigative article titled: “Air Force feared generals' foreign consulting jobs would cause scandal” by journalists Craig Whitlock and Nate Jones. The article disclosed Azerbaijan’s offer to hire two retired U.S. Air Force generals. The Post went to extensive legal battles with the U.S. Air Force to reveal the concealed details of this scandalous transaction.
Between 2016 and 2021, the Post submitted four Freedom of Information Act requests to the U.S. government seeking the documents in this matter. However, the Air Force either did not respond or claimed that it could not find any documents. Finally, the Post had to file a lawsuit in court which resulted in the judge ordering the Air Force to release 400 pages of internal documents revealing the details of these two generals’ attempts “to profit” from their previous military contacts with Azerbaijan and “Pentagon’s struggles to police such behavior,” according to the Post.
The Washington Post wrote that “during the height of war in Afghanistan, U.S. military leaders flocked to…Azerbaijan to embrace its president, Ilham Aliyev” who was compared by the U.S. Embassy in Baku to the “mafia boss in the ‘Godfather.’” The newspaper added: “Corruption flourished under the Aliyevs, with the CIA describing it as ‘pervasive’ and the State Department calling it ‘systemic.’” Nevertheless, the Pentagon persuaded Aliyev to open its airspace to U.S. and NATO military supplies to go to Afghanistan. “In exchange, U.S. officials promised a closer diplomatic partnership with Aliyev and steered $369 million in defense contracts to Silk Way Airlines, an Azerbaijan cargo carrier that U.S. investigators say was controlled by the government.”
“Two U.S Air Force generals -- Duncan McNabb and William Fraser III -- who oversaw the supply routes from 2008 and 2014, after retirement, tried to cash in on their Azerbaijan connections,” the Washington Post wrote. The United States Transportation Command (Transcom) “had awarded 2,230 cargo airlift missions to Silk Way during McNabb’s tenure, plus 1,117 missions while Fraser was in command, for a total cost of $369 million.” Upon retiring from active duty, the four-star generals negotiated valuable consulting deals with Silk Way Airlines.
The U.S. military routinely approves such jobs after retirement, however, it denied permission to General McNabb, because it had serious concerns that it would be “a potential embarrassment and a risk to national security…fearing that the consulting jobs would trigger a scandal” according to Air Force internal documents. General McNabb went to great lengths to fight the Air Force’s rejection of his job. According to a 2015 memo, General Fraser warned the U.S. military that “if the U.S. government prevented him from working for Silk Way, it would face ‘blow-back’ from Azerbaijan, and that Aliyev’s government might even block U.S. and NATO supply routes to Afghanistan in retaliation.”
Philip Deaver, a civilian Air Force lawyer, wrote in his objection that since the U.S. had given Silk Way Airlines $369 million, and since the two generals had managed the supply routes via Azerbaijan, it might look like McNabb and Fraser knew “that a perk of office is a lucrative advisory contract from Silk Way upon retirement.” McNabb said he had visited Azerbaijan five or six times.
General McNabb told the Washington Post, “he once hosted a Silk Way executive for dinner at his home at Scott Air Force Base in Illinois.” After retiring from the Air Force in December 2011, he said, “officials with Silk Way Airlines contacted him about a possible business venture. Silk Way wanted to modernize its operational control center at Heydar Aliyev International Airport in Baku. The firm invited McNabb to return to Azerbaijan in June 2013 for a visit and offered to hire him as an adviser.” That same month, “he set up a consulting firm, Ares Mobility Solutions, partnering with a retired Air Force colonel and a captain in the Navy Reserve who had worked in the airline industry. Ares signed a contract with Silk Way that paid a monthly retainer of $10,000 plus expenses, documents show. Under the deal, McNabb was expected to travel to Baku every three to five months to work for a few days at a time.”
After assuming his Air Force position at Transcom in 2011, General Fraser flew to Baku and met with Pres. Aliyev. “Over the next three years, Fraser met with Aliyev twice in Azerbaijan and once in New York, according to the Azerbaijan’s government.”
In April 2014, Azerbaijan’s ambassador to the United States, Elin Suleymanov, visited Scott Air Force Base in Illinois to tour Transcom headquarters. He told Fraser, who was nearing retirement, that “there are many opportunities for future military and commercial cooperation” between the United States and Azerbaijan, according to a U.S. military press release.
Within days of his retirement, Fraser received a job offer from Silk Way Group. Fraser sought in advance permission from the Air Force, stating that he “would be a consultant/advisor providing subject matter expertise” and would “help develop future business opportunities” for the pay of $5,000 a day. However, the Air Force rejected his request. Fraser submitted a second application which was also turned down. “Fraser did not mention in his application that his son, William Fraser IV, also worked in the aviation business in Azerbaijan,” the Washington Post wrote. His son, “a former U.S. Marine sergeant had taken a job two years earlier as an assistant to the president of Azerbaijan Airlines, the state-owned carrier, as a public relations and strategic communications specialist.”
U.S. federal law requires that military personnel, who served at least 20 years, obtain permission before they accept anything of value from a foreign government or companies controlled by foreign governments. When the Air Force found out that McNabb had not sought permission in advance of his work in Azerbaijan, his subsequent application was denied. He was told that he had violated U.S. law. “There is no criminal penalty for breaking the law, but the military can withhold retirement pay from those who do so. McNabb confirmed that the Defense Department docked his pension but declined to say how much,” the Post wrote.