Ադրբեջանի կառավարության գործողությունները ցեղասպանության վտանգ են ներկայացնում տարածաշրջանի հայերի համար․ Ցեղասպանագետներ
20:32 14/12/2022
«Ընդդեմ ցեղասպանության հանցագործության» 4-րդ Գլոբալ ֆորումի ցեղասպանագետները և մասնակից գիտնականները հանդես են եկել Լաչինի Միջանցքի վերաբերյալ համատեղ դատապարտող հայտարարությամբ։
«Մենք՝ ներքոստորագրյալ միջազգային ցեղասպանագիտության գիտնականներն ու մանկավարժները, դատապարտում ենք Ադրբեջանի կառավարության գործողությունները Լեռնային Ղարաբաղի համար հումանիտար ճգնաժամ ստեղծելու ուղղությամբ՝ 2022 թվականի դեկտեմբերի 12-ին Գորիս-Ստեփանակերտ ավտոճանապարհի փակմամբ և Արցախի հայ բնակչությանը գազամատակարարման դադարեցմամբ։ Որպես ցեղասպանության գործընթացն ուսումնասիրող գիտնականներ՝ մենք կարծում ենք, որ Ադրբեջանի կառավարության գործողությունները ցեղասպանության վտանգ են ներկայացնում տարածաշրջանի հայերի համար։ Մենք կոչ ենք անում միջազգային կազմակերպություններին և կառավարություններին ապահովել մարդկանց և ապրանքների ազատ մուտքը Լեռնային Ղարաբաղ։ Այս մտահոգությունները բարձրացվում են Ցեղասպանության հանցագործության դեմ միջազգային գլոբալ ֆորումին մեր մասնակցության համատեքստում, որի ընթացքում մենք իմացանք Լեռնային Ղարաբաղի խաղաղ բնակչության դեմ ագրեսիայի այս ակտերի մասին»,- նշվում է հայտարարությունում։

A group of international genocide studies scholars and educators, who attended the International Global Forum against the Crime of Genocide in Yerevan on December 12-13, on Wednesday released a joint statement condemning the ongoing Azerbaijani blockade of the sole road connecting Artsakh (Nagorno-Karabakh) to Armenia, known as the Lachin Corridor. The full text of the statement is below.
"We, the undersigned international genocide studies scholars and educators, condemn the actions of the Azerbaijani government in creating a humanitarian crisis for Nagorno-Karabakh by closing of the Goris-Stepanakert corridor on Dec. 12, 2022 and cutting gas supplies to the Armenian population. As scholars who study the process of genocide, we believe that the actions of the Azerbaijani government constitute a risk of genocide for the Armenians of the region. We urge international agencies and governments to ensure the free access of people and goods to Nagorno-Karabakh. These concerns are being raised in the context of our participation in the International Global Forum against the Crime of Genocide during which we learned of these acts of aggression against the civilians of Nagorno-Karabakh.
Armen Marsoobian, Professor of Philosophy, Southern Connecticut State University
Elisa von Joeden-Forgey, Endowed Chair, Department of Holocaust and Genocide Studies, Keene State College
Melanie O’Brien, Associate Professor of International Law, University of Western Australia
Ronan Lee, Doctoral Prize Fellow, Loughborough University London
Elisenda Calvet Martinez, Assistant Professor of International Law, Universitat de Barcelona (UB), Spain
Salah Al Jabery, Professor of philosophy in Department of Philpsophy, College of Arts at University of Baghdad; Chairholder of UNESCO Chaire for Genocide Prevention Studies in The Islamic World at University of Baghdad, Iraq
Rhiannon Neilsen, Postdoctoral Fellow, Center for International Security and Cooperation, Stanford University