Հրապարակվել է ԱՀ և ՀՀ Մարդու իրավունքների պաշտպանների համատեղ արտահերթ զեկույցը
Հրապարակվել է Արցախի Հանրապետության և Հայաստանի Հանրապետության Մարդու իրավունքների պաշտպանների «Արցախը Հայաստանի ու աշխարհի հետ կապող միակ ճանապարհի փակման հումանիտար հետևանքների մասին» համատեղ արտահերթ զեկույցը: Այս մասին հայտնում են Արցախի ՄԻՊ աշխատակազմից։
Զեկույցում ներկայացված են փաստեր, որոնք հաստատում են ադրբեջանցի «բնապահպանների» ակցիայի շինծու բնույթը, «ակտիվիստների» ուղիղ կապերը ադրբեջանական կառավարության ու հատուկ ծառայությունների հետ։
Փաստեր են ներկայացված անձանց իրավունքների շարունակական խախտումների վերաբերյալ։
ԱՀ և ՀՀ Մարդու իրավունքների պաշտպաններ Գեղամ Ստեփանյանը և Քրիստիննե Գրիգորյանը կոչով դիմում են կառավարություններին, մարդու իրավունքների պաշտպանության մանդատ ունեցող միջազգային ու տարածաշրջանային կազմակերպություններին ու հակամարտության հանգուցալուծմանը ներգրավված այլ դերակատարներին՝ ձեռնարկելու բոլոր հնարավոր միջոցները Արցախում օրեցօր խորացող հումանիտար ճգնաժամը դադարեցնելու համար։
Զեկույցը պատրաստվել է անգլերենով, հիմնված է դեկտեմբերի 12-14-ն ընկած օրերի իրադարձությունների վերլուծության վրա։ Այն ուղարկվել է համապատասխան միջազգային կառույցներին և դերակատարներին:

A joint ad-hoc report of the human rights defenders of the Republic of Artsakh and Armenia on “The Humanitarian Consequences of the Blockade of the Only Road Connecting Artsakh with Armenia and the World" was released on Thursday..
The report provides facts which confirm the fabricated and false nature of the “protests” of the Azerbaijani "environmental activists", and their direct connection with the Azerbaijani government and special services, the Artsakh Ombudsman's Office reports.
Facts on the continuous nature of the violation of the rights of persons are presented in the report.
Artsakh and Armenian Human Rights Defenders Gegham Stepanyan and Kristinne Grigoryan call on the governments, international and regional organizations with a mandate to protect human rights, and other actors involved in the resolution of the conflict to take all possible measures to stop the humanitarian crisis in Artsakh that is deepening daily.
The report has been prepared in English and is based on the analysis of the events that took place on December 12-14, 2022. It has been sent to relevant international institutions and actors.